Mutlaka Okunması Gereken 5 Türk Romanı

Tanzimat’tan sonra edebiyatımıza giren ve Cumhuriyet döneminde yaygınlaşan roman türü, başlangıcından günümüze pek çok aşamadan geçmiştir. İlk olarak halkı bilinçlendirme noktasında bir araç olarak görülen roman, Batılı kaynakların da taranmasıyla zaman içerisinde daha sanatsal bir tür olarak edebiyatımıza yerleşmiştir.

Türk edebiyatında mutlaka okunması gereken 5 romanı sizler için listelediğimiz gibi, her birinin de altına hakkında yazılmış birer inceleme yazısı bıraktık. Keyifli okumalar dileriz.

1) Yaban | Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kurtuluş Savaşı yıllarında geçen roman köylü ile aydın arasındaki uçurumu anlatmakta ve milli meseleler karşısında ilgisizleşmiş topluma karşı durduğu için yaban olarak adlandırılan karakterin yabancılaşarak girdiği bunalımı ele almaktadır.

İlgili Makaleler:

Yaban Romanında Tutunamama Teması

Yaban Romanında İnsan ve Mekan

2) Ölmeye Yatmak | Adalet Ağaoğlu

Batılılaşan Türkiye’yi merkezine alan eser siyasi kutuplaşmaları ana karakter Aysel üzerinden sorgular. Aysel bir aydın olarak siyasi çekişmelerin içinde bunalımlar yaşar ve oradan oraya savrulur. Bu savrulma sonunda onu ölmeye yatırır.

İlgili Makale:

Ölmeye Yatmak Romanında “Modern Roman” Unsurları

3) İnce Memed | Yaşar Kemal

İnce Memed bir isyanın romanıdır. Ağalık sistemi karşısında ezilen, geri kalmış bir köylü toplumu anlatılır. İnce Memed ise tüm bu zorbalığa karşı çıkacak ve isyan edecek olan kahramandır. Roman bir eşkıyanın efsanevi öyküsünü anlatmaktadır.

İlgili Makale:

Bir Romanın Serüveni: İnce Memed

4) Tutunamayanlar | Oğuz Atay

Turgut Özben, arkadaşı Selim Işık’ın intihar etmesiyle sarsılır. Bu intiharın arkasındaki sırları öğrenmek için Selim Işık’ın hayatında bir keşfe çıkar. Selim Işık topluma yabancılanmış, düşündüğü için yalnızlaşmış bir kişidir, bir tutunamayandır. Bu keşfin sonunda Turgut Özben, Selim’i bulurken kendini kaybedecektir.

İlgili Makaleler:

Tutunamayanlar Üzerine Bir İnceleme

Tutunamayanlar Romanında Postmodernizm Etkisi

5) Çalıkuşu | Reşat Nuri Güntekin

Âşık olduğu Kamran’ın başkasıyla görüştüğünü öğrenince on unutmak için Anadolu’ya öğretmenlik yapmaya giden Feride’nin hikâyesidir Çalıkuşu. Romanın ismi küçüklüğünde yaramaz olmas nedeniyle kendisine takılan lakaptır. Reşat Nuri, Çalıkuşu romanında kalp kırıklığıyla çevrelenmiş bir aşkı ve bir öğretmen gözünden Anadolu halkının sıkıntılarını anlatır.

İlgili Makale:

Çalıkuşu ve Acımak Romanlarında Öğretmen Tipi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.