Biz Kimiz?


5 Mart 2019 tarihinde fikri hareketini başlattığımız ve bunu 11 Mart 2020 tarihinde fiili harekete geçerek taçlandırdığımız Darağacı Sanat’a hoş geldiniz!

Kim olduğumuz ve ne olduğumuzdan önce ne olmadığımız önemli. Biz susanlardan değiliz, çok konuşup kin kusanlardan değiliz, biz sanatı seven ve yapma cesaretini gösterebilenleriz. Her şeyden önce bir arayış içindeyiz. Tıpkı tüm insanlık gibi. Bu arayışta aracımız sanat ve sanattan doğan edebiyat. Evvel zaman içinde yalnızlığa terk edilen ve duruşması bile yapılmadan Darağacı’na gönderilen edebiyat…

Darağacı’nda sehpa itilmeden önce son söz veya son istek sorulur ama bu edebiyata sorulmadı. Edebiyatın ne olduğuyla kimse ilgilenmedi. Edebiyatın var olup olmaması da kimsenin derdine değildi. Böylelikle yaratıcılıktan uzak, tekdüze ve arz-talep dengesi doğrultusunda işleyen bir edebiyat vücuda getirildi. İşte bu da edebiyata yetti. Öyle bir edebiyat oluşturuldu ki, sehpayı itmek kimsenin aklına gelmedi çünkü edebiyat zaten kendisine katılanlarla günden güne tükendi ama edebiyatın cüssesi ağırdı. Onu tükenme noktasına getiren yeni temsilcilerinin ya da onu değersizleştiren yeni sevicilerinin çıkardığı sehpanın taşıyamayacağı kadar ağırdı. O sehpanın üstündeyiz biz de şimdi. Biz; sanata ve edebiyata gönül verip Hâlid Ziya’nın, Reşat Nuri’nin, Attilâ İlhan’ın mirasına sahip çıkma haddini taşımadığının bilincinde hareket ederek o mirası olabildiğince seven, Türk Dilleri ile edebiyat tarihini öğretip o dili kullanarak edebiyatın tarihine girmeyi desteklemeyen üniversitelere karşı bağımsız olan ve burayı kendine mekân edinenler olarak dört elle sarılıyoruz sanata ve edebiyata.

Yükümüz ağır, yolumuz uzun. Bu yolda yükün altında ezilmek de var, sehpadan düşmek de. Bizim istediğimizse ne olursa olsun yolda kalmak!


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.