Son Beş Yılda En İyi Film Dalında Oscar Ödülü Kazanmış Filmler

Parasite (Parazit)

Yabancı dilde olup En İyi Film Oscar’ını kazanan ilk film olma özelliğini taşıyan Parasite, Bong Joon-ho’nun yönetmenlik koltuğunda oturduğu bir Güney Kore filmi. Senaryosunda da Bong Joon-ho’nun imzası taşıyan film maddi durumları bakımından birbirinin tam tersi olan iki ailenin çatışmasını konu ediniyor. Aileden gelen bir zenginlikleri olan Park ailesi ile yoksul bir aile olan Kim ailesinin hayatlarının kesişmesi ile işler yolundan çıkacaktır. Kara komedi olarak tanımlanabilecek bir film olan Parasite eleştirmenlerden ve izleyicilerden geçer not almayı başardı. Altı dalda Oscar adaylığı elde eden film dört dalda Oscar ödülü kazanmayı başardı. En İyi Film ve En İyi Orijinal Senaryo dallarında Oscar’a layık görülen Parasite yönetmen Bong Joon-ho da En İyi Yönetmen Oscar’ını getirdi. Oscar ödüllerine adeta damga vuran Parasite, sınıfsal bakımdan farklı görünen iki aile üzerinden genel bir sistem eleştirisi yapıyor.

Green Book (Yeşil Rehber)

Peter Farrelly’nin yönetmenliğini yaptığı 2018 yapımı bir dram filmi olan Green Book, konusunu bir gerçek hayat hikâyesinden alıyor. Birbirinin tam zıddı olan iki adamın zamanla güçlenen dostluğunu konu edinen Green Book, ırkçılık ve ayrımcılık sorunlarına parmak basıyor. Film ünlü bir piyanist olan Dr. Don Shirley ile onun şoförlüğünü yapan Tony arasındaki arkadaşlık ilişkisine odaklanıyor. Bir süredir iş bulamayan bir aile babası olan Tony, Afro-Amerikalı bir müzisyen olan Dr. Don Shirley ile başta çalışmak istemese de bu işe girmek zorunda kalır. Tony yolculuk sırasında Dr. Don Shirley’i güvende tutabilmek için Afro-Amerikalılar için güvenli güzergâhların belirtildiği “The Green Book” adlı bir kılavuzdan faydalanır. Dr. Don Shirley’nin vereceği konserler için çeşitli yolculuklara çıkan ikili yolda birçok sorunla mücadele etmeye çalışacaktır. Bu mücadeleler sırasında ilişkileri test edilen Dr. Don Shirley ile Tony arasındaki bağ başka bir noktaya taşınacaktır. Oldukça duygusal bir hikâyesi olan Green Book, mutlaka izlenmesi gereken filmlerden. Filmde Dr. Don Shirley’e hayat veren Maharshala Ali filmdeki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünün sahibi olmayı başardı. Filmde Tony rolünde ise Viggo Mortensen’ı izliyoruz.

The Shape of Water (Suyun Sesi)

Guillermo del Toro’nun Vanessa Taylor ile birlikte kaleme alarak yönettiği The Shape of Water, farklı ve fantastik hikâyesiyle dikkat çekmiştir. Masalsı bir havası olan The Shape of Water, konuşma engelli bir kadın olan Elisa’nın keşfetmemesi gereken bir sırrı öğrenmesiyle gelişen olayları konu ediniyor. Soğuk Savaş döneminde Amerika’da yüksek güvenlikli bir devlet laboratuarında temizlik görevlisi olarak çalışan Elisa’nın hayatında iki iyi dostu vardır. Kendisi gibi ciddi problemleri olan dostlarından bir tanesi komşusu Giles’tir, hayatını resim yaparak kazanan Giles farklı cinsel kimliği nedeniyle sıkıntılar yaşamaktadır. Elisa’nın diğer arkadaşı ise iş yerinde tanıştığı, onun dilinden en iyi anlayan kişi olan Zelda’dır. Sıradan ve sessiz hayatını idare etmeye çalışan Elisa bir gün iş arkadaşı Zelda ile beraber devletin yaptığı gizli bir deneye tanık olur. Elisa, insana benzeyen fakat insandan da oldukça farklı görünen bir varlığın suya hapsedilerek işkencelere maruz bırakıldığını görmüştür. İyi kalpli Elisa kendisine yabancı bu varlıkla iletişim kurmaya başlar. Elisa ve bu yaratık arasındaki bağ gittikçe kuvvetlenecek ve ikilinin yakınlıkları büyük sorunlara neden olacaktır. Birbirinden zor ve sorunlu dört hikâyeye aynı anda odaklanan film farklılıkların da güzel olabileceğini anlatıyor. Filmde Elisa karakterine yetenekli oyuncu Sally Hawking hayat verirken ona Richard Jenkins, Octavia Spencer, Michael Shannon gibi isimler eşlik ediyorlar.

Moonlight (Ay Işığı)

Tarell Alvin McCraney’in “In Moonlight Black Boys Look Blue” adlı kitabından beyaz perdeye uyarlanan Moonlight, Barry Jenkins imzası taşıyor. Bir büyüme ve kendini keşfetme hikâyesini konu edinen film Chiron adlı bir adamın çocukluktan yetişkin olana kadar başından geçenleri ele alıyor. Siyahi bir birey olan Chiron Miami’nin arka sokaklarında hayata tutunma ve kendi benliğini bulma mücadelesi veriyor. Chiron’un aile ilişkilerine, eğitim hayatına ve aşk deneyimine de yer ayıran film Chiron’un hayat hikâyesinin üç farklı dönemine ve bu dönemlerde Chiron’un karşısına çıkan insanlara yer veriyor. Yayınlandığı dönemde büyük ses getiren filmin oyuncu kadrosunda Maharshala Ali, Shariff Earp, Janelle Monae ve Naomie Harris gibi isimler bulunuyor. En İyi Film dalında Oscar ödülünü kazanan Moonlight filminin ekibi ödül gecesinde ilginç bir sürprizle karşılaştı. Ödülün kazananı yılın diğer bir ses getiren yapımı La La Land olarak açıklandı fakat daha sonra bunun bir hata olduğu anlaşıldı ve ödül Moonlight’a gitti. Bu ilginç karışıklık Oscar tarihinde de yerini aldı.

Spotlight

Tom McCarthy’nin yönetmenliğini yaptığı, usta oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Spotlight, taciz iddialarıyla gündeme gelen bir kilisenin kendisini aklama çabalarını ve bu skandalı aydınlatmaya çalışan Boston Globe gazetesi çalışanlarını konu ediniyor. Amerika’da halen daha etkin bir gazete olan The Boston Globe’un “Spotlight” adlı ekibine odaklanan film konusunu yaşanmış bir gerçeklikten alıyor. Filmde konu edinilen olay 2003 yılında gazeteye Halka Hizmet için Pulitzer Ödülü’nü kazandırmıştı. Film Spotlight takımının bu korkunç iddialarla ilgili yaptığı araştırmalara odaklanıyor. İddialı kadrosuyla dikkat çeken filmin başrollerini Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Shreiber, Stanley Tucci gibi isimler paylaşıyor.

Aslı Ünlü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.