Satır Araları

İnsan neden yazmaya ihtiyaç duyar?

Zamanında çok düşünmüşümdür bu soruyu. Kendi kendime “neden” diye günlerce düşünmüştüm. Sonra ilk defa yazmaya başladığım zaman geldi aklıma. Yanılmıyorsam ortaokuldaydım. Yakın arkadaşımla kavga ettiğim için boş derste onun yanına gitmemiştim. Daha sonra diğer kızların da onunla oyun oynadıklarını görünce sinirle boş sınıfa girerek öylece oturmaya başlamıştım. Fakat ne kadar kendimi sakinleştirmeye çalışsam da ne nefretim ne de ağlama isteğim bir türlü gitmemişti. İşte o zaman elime öylesine kalemi alarak boş bir sayfaya yazmaya başlamıştım. İçimdeki siniri, nefreti, kırgınlığı yazdıkça derin nefesler aldığımı hissettim. Yazdıkça fark ettim ki, öylesine elime aldığım kalem, o an benim tek yoldaşım olmuştu. Ben yazmanın ne demek olduğunu o zaman öğrendim.

Bazen içimizde öyle fırtınalar kopar ki ne yapsak ne etsek kurtulamayız. Elimizden gelen tek şey kendimizi rüzgara bırakarak oradan oraya savrulmak olur. İçimizdeki bu karmaşayı kimselere anlatamayız, dilimize varmaz kalbimizden geçenler. Bu karşımızdakine güvenmediğimizden de değil, kalbimizin konuşamayacak kadar yorgun olmasından dolayıdır.

Kalbi yorgun bir insan konuşmayı çare olarak göremez, susmak onun tek çaresi olur.

İçimizdeki tüm duygular birikerek gırtlağımıza kadar dolar, çoğu zaman da taşar. Ağlamak isteriz ama kalbimiz o kadar yorgun olur ki, çoğu zaman ağlayamayız. Bazen ise saatlerce ağlar fakat hiçbir şeyin değişmediğini görünce tekrar tekrar ağlarız. Bir süre sonra ağlamak bile boş gelir, gözden akmaz o yaşlar. Sanmayın ki ağlayamıyorsunuz. Hayır, içiniz ağlıyor.

Bir insanın kalbi ağlarken gözünden yaş akmaz.

Bu çıkmazda her insan farklı bir çıkış yolu dener. Kimi insanlara sığınır, kimi yalnızlığa. Kimi gürültüye, kimi sessizliğe. Kimi kitaplara, kimi ise müziklere. Bu liste böyle uzar da gider. Fakat bazı insanlar ise benim gibi yazmaya sığınır.

Kalbi yorulmuş insanlar kelimelere dökemedikleri her şeyi yazılara dökmeyi tercih eder. İnsan anlatınca rahatlar derler ya işte kimisi de bizim gibi yazınca rahatlar. Bu belki konuşacak kimsesi olmadığından belki de dediğim gibi konuşamadığından. Öyle ya da böyle ortak satır aralarında buluşur, ortak acıları farklı bir betimleme ile kelimelere dökeriz. Fakat sonuç değişmez. Hepimiz o yazının minicik bir kısmında önce kendimizi bulur sonra ise her cümlenin sonunda kendimizi kaybederiz.

Çünkü yazmak böyle bir şey. Bir yanda ruhumuzu bulup yazmaya devam ederken diğer yanda yazdıkça ruhumuzun kırıntılarını satır aralarında unuturuz.

İşte tam da bu yüzden yazmanın huzurunu tatmış bir insanın bir daha yazmayı bırakabileceğini düşünmüyorum. Çünkü bu bizler için bir kısır döngü haline gelir. Önce ruhunu bul, sonra satır aralarında kendini kaybet. Tekrar kendini aramak için yazmaya başla ve tam buldum derken cümle sonlarında bir kez daha kaybol. Bu da böyle yıllarca uzar gider, ta ki kalemi kırmaya karar verene kadar.

Zamanla fark ettim ki, bazı insanlar ise sadece kaçmak için yazar. Hayatında başaramadığı, yolunda gitmeyen her şeyi kalemine istediği gibi yol vererek başarır. Kendine bir karakter hayal eder, kendi olamadığı her şeyi o karaktere yükler. Yazmaktan aşırı derecede keyif alır çünkü orada her şey bizim elimizde olur. Hani derler ya “Yazar benim. İstediğime yol veririm, istediğime rol.” İşte demek istediğim tam da bu kapıya çıkıyor. Yazdıklarımızda canımızı sıkan hiçbir şey olmaz, izin vermeyiz. Bu da yazan kişinin hem mutlu olmasına hem de umut beslemesine yardımcı olur.

Öyle ya da böyle her koşulda çoğu insan yazmaya ihtiyaç duyar çünkü insan dışa vuramadığı duygularını yazılara, gözyaşlarını satırlara, hayallerini de satır aralarına gizler.

Fatmanur Dereköylü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.