Satın Alınan Sevgi

Bir çikolata paketinde yer alan çekiliş koduna bakıp gülümsediğim bir an yaşadım. Bu öylesine normal bir gülümseme değil tabii. Bu, alay dolu bir gülümseme.

Çok kez duymuşumdur, büyürken sevgi göremeyen insanlar sürekli sevgi kazanmaya çalışırlar. Çevresine sıkça hediyeler alan insanları bir düşünün. Sürekli birilerinin yardımına koşan, kendisi dara düştüğünde asla yardım bulamayan ancak yine de iflah olmaz bir yardımsevere dönüşen o kişiden bahsediyorum. Yok mu öyle biri çevrende? Belki de o kişi sensindir. Bu işin masum tarafı. Çirkinleşen kısmıysa, bu sevgiyi satın almaya çalışanların bulunduğu o yoğun bölge.

Satın alınan sevgiye alıştırılmış bir toplumuz ve bu konudaki en büyük yaratıcılığımız gelenekleri sürdürüp çekilişler yapmak. Sayısız telefon dağıtan herhangi bir sosyal medya fenomeni takipçi arttırmak adına böyle bir işe girişir ve o kişi artık çok sevilen bilmem kim olarak anılmaya başlar. Şahane. Sonuç? Kolda serum takılı fotoğrafa bir dünya emoji. Getirisi? Bilmem kaç bin takipçi. Aman ne büyük başarı.

Takipçi arttı, gerekli şöhret kazanıldı. Peki şimdi? Ne koyacak bu kişi ortaya? Yaptığı şey nedir de bu kadar ilgi görülsün istiyor? Ortalığı velveleye verip sayısız büyük gün ilan etti. Bir şeyler yaptı da takdir görmek istedi belki de. Neticede başarı bile paylaşınca anlam kazanır. Dünyanın en mucizevi ilacını üretsen de bunu duyuracak kimse yoksa o ilacın da üretenden başka kimse için anlamı yoktur. Belki de resim yaptı, beklediği ilgiyi göremedi. Çok iyi bir okul kazandı, daha iyisi de var dendi. Kitap yazdı, istediği kadar okunmadı. Daha çok okunmak için de hiç içine sinmeyen taktikler geliştirdi. Peki tüm bunlar ne için? İnsanların çıkara dayalı ilgisini kazanmak için mi, yoksa gerçekten başarısını paylaşmak istediği için mi? Ortaya güzel bir şey çıkardığında sergilemeden ilgi beklemek gibi bir şey bu. İlgi de geliyor üstelik çünkü malum kişi, o ilgiyi çoktan satın aldı, dağıttığı telefonlarla.

Güven, sevgi ve ilgi gibi hisler öyle birden bire kendiliğinden oluşmaz. Anlam ifade eden anlar zinciri güçlendirir bu hisleri. Başka bir örnek verecek olursak… Sana sırf çok pahalı diye o hediyeyi alan arkadaşın bir de yetmezmiş gibi markasını öve öve bitiremezken büyük fedakarlık yaptığını gözünün dibine iliştirdi diyelim. Diğer yanda da sana ancak almayı çok istediğin o kitabı alan bir arkadaş var. Hangisi daha kıymetli? Sana ancak bir kitap alabilendir belki de. Kitap okumayı sevdiğini biliyor neticede. Birisi sevgini satın almaya çalışırken, diğeri sevgini kazanıyor. Söylesene, hangisi daimi?

Maneviyat değerini yitirirken ölçülebilir şeylere olan ilgimiz arttı. Sana gösterilen sevginin çokluğu, takipçi sayınla ölçülemez çünkü sevgi ölçülebilen bir şey değildir ve popüleritenin sevgiyle uzaktan yakından alakası yoktur.

Bir çikolata paketinde yazan kod senin umudun olmamalı. Sen istiyorsan yine katıl çekilişe, şans bu neticede. Eğlencesine katıl mesela. Umut fakirin ekmeğidir tamam da olayı yanlış anlama sen. Sevgini satın almalarına izin verme örneğin. Ya da sen kimsenin sevgisini satın almaya çalışma. Bir sabah uyandığında mutfaktan kahvaltı hazırlandığını ifade eden o tıkırtı sesleri gelmediğinde, ne yaptığın çekilişlerin ne de hızla artan takipçi sayının hiçbir anlamı olmayacak çünkü. Bir gün herkes ünlü olacak demişti biri, ancak bir de şu var, bir gün herkes unutulacak. Öve öve bitiremediğimiz ve ilk baskı kitaplarını sahaf sahaf aradığımız o yazarlar da dahil olmak üzere, bir gün herkes unutulacak. Olmaz deme, olur. İmkansız diye bir şey yoktur. Titanik de batmayan gemiydi sözde ama sonuç ortada, değil mi?

Çağla Fulya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.