Sinemanın En İkonik Karakterleri

Bir filmi güçlü ve başarılı yapan en önemli özelliklerinden bir tanesi de kuşkusuz kahramanlarıdır. Filmdeki olay örgüsünü ve çatışmayı yaratan ana unsur olan karakterler, filmin ruhunun oluşmasına katkıda bulunarak filmi hareketlendiriyorlar. Öyle ki bazı filmlerin başkahramanları o kadar başarılı oluyor ki o karakterler hafızamızda yer edinmeyi başarıyorlar. Altyapısı sağlam hazırlanmış, gerçekçi kahramanlar ve onlara hayat veren yetenekli oyuncular sayesinde bazı karakterler sinema tarihinde unutulmayanlar arasına giriyorlar. İşte birbirinden ikonik ve renkli film kahramanları…

1.Harry Potter – Harry Potter Serisi

İngiliz yazar J.K.Rowling’in yedi kitaptan oluşan fantastik roman serisinin kahramanı Harry Potter’ın büyülü macerası kitleler tarafından büyük ilgiyle karşılanınca beyaz perdede de hikâyesini anlatma şansı yakaladı. Annesi ve babasını kaybeden Harry, 10 yıl boyunca kendisine iyi davranmayan, kendisinin de pek hoşlanmadığı teyzesi, eniştesi ve kuzeni ile yaşamaktadır. Ancak bir gün Hogwarts’ta anahtarların ve okul arazisinin bekçisi Rubeus Hagrid’in getirdiği mektupla hayatı birdenbire değişir. Trafik kazasında kaybettiğini zannettiği ailesini aslında Voldemort tarafından öldürülmüşlerdir. Harry, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük okulundan gelen kabul mektubuyla beraber bir büyücü olduğunu öğrenmiştir. Onun macerası işte bu noktadan sonra başlar. Daniel Radcliffe’nin hayat verdiği Harry Potter karakteri, çok sevilen serinin odak noktasında bulunarak serinin adının hakkını da vermiş oluyor. Bu büyülü maceranın dünya çapında oldukça tutkulu sevenleri bulunuyor.

2.Katniss Everdeen – Açlık Oyunları Serisi

Başarılı yazar Suzanne Collins’in distopik macerası Açlık Oyunları’nın kahramanı Katniss Everdeen, listenin en güçlü karakterlerinden. Collins’in yarattığı karanlık dünyada 12 mıntıka vardır, bu mıntıkalar her yönden görkemli ve güçlü Capitol’e, dolayısıyla Başkan Snow’a bağlıdırlar. Her mıntıka geçmişte yaşanan isyan ve ayaklanmanın cezası olarak bir erkek ve bir kız evlatlarını kıyasıya mücadelenin yaşandığı, geriye son bir kişi kalana kadar vahşice mücadele edecekleri bir arenaya göndermek zorundadırlar. 12. Mıntıkadan Katniss Everdeen, kuradan adı çıkan kız kardeşi Primrose yerine gönüllü olarak cesur bir hamle yapar ve 24 kişi arasından sadece tek bir kişinin canlı çıkacağı bu ölüm oyununa yani Açlık Oyunları’na gitmek zorunda kalır. Katniss Everdeen’in macerası işte böyle başlar ve sıradan bir haraçtan güçlü bir lidere, Alaycı Kuş’a dönüşmesine kadar geçen zorlu bir mücadeleye atılmış olur. Oscar ödüllü oyuncu Jennifer Lawrence’ın Katniss karakterine hayat verdiği film serisi sinemanın en çok izlenen yapıtlarından biri olmayı başardı. Lawrence bu rolde Katniss’ın derinliğini ustaca yansıtmayı başararak serinin sevenleri için unutulmaz bir Katniss performansı sergilemiş oldu.

3.Mathilda – Leon: The Professional (Sevginin Gücü)

Oscar ödüllü oyuncu Natalie Portman’ın ilk filmi olma özelliğini taşıyan bu filmde Portman babası uyuşturucu ticaretinde işleri batırdıktan sonra tüm ailesi öldürülen 12 yaşında bir kız çocuğu olan Mathilda’yı canlandırıyor. Hayattaki her şeyini kaybeden Mathilda, bir tetikçi olan Leon ile tanışacak ve onunla ailesinin intikamını almak için bir anlaşmaya girecektir. Bu karşılaşmanın ardından birbirlerinin hayatlarına bir şekilde dâhil olan ikili arasında umulmadık bir sevgi bağı kurulacaktır. Korunmaya, ilgiye ve şefkate muhtaç olan Mathilda aradıklarını Leon’da bulacaktır. Mathilda’nın filmdeki “Hayat her zaman böyle zor mudur? Yoksa sadece çocuklar için mi öyledir?” repliği filmin vurucu repliklerinden.

4.Amelie – Amelie

Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet’nin beş dalda Oscar’a aday gösterilen filmi Amelie, filme adını da veren başkahramanın sımsıcak hikâyesiyle son yılların en güzel yapımlarından. Film annesini ve babasını kaybetmiş olan Amelie adlı, dünyaya ışıldayan gözlerle bakan, kendisi hariç herkesi mutlu etmeyen çalışan özel bir kadının hikâyesine odaklanıyor. Ancak herkese bu incelikle yaklaşan Amelie kendi yalnızlığını doldurmak için neler yapmalıdır? Audrey Tautou’nun Amelie karakterine hayat verdiği film Amelie’nin aşkı bulma macerasını anlatıyor. 2001 yılında yayınlanan film karakterindeki başarı ve naiflikle kült filmler arasına girmeyi başarmış bir yapım.

5.Vito Corleone –The Godfather (Baba Serisi)

Sinemanın en büyük yapıtlarından bir tanesi olan 1972 yapımı The Godfather (Baba) filmi, IMDb’de 2.sıraya yerleşmiştir. Mario Puzo’nun yazdığı aynı adlı romandan Francis Ford Coppola’nın yönetmenliğinde beyaz perdeye uyarlanan film New York’ta yaşayan güçlü ve görkemli bir mafya ailesinin hikâyesini ele alıyor. Bu Corleone ailesinin başında Don Vito Corleone bulunmaktadır. İş dünyasındaki başarısı ve keskin zekasıyla bilinen Corleone karakterinin gençliğine Robert De Niro hayat verirken kahramanın yaşlılığını Marlon Brando canlandırmıştır. Mafya filmlerinin en iyilerinden olan bu serinin bu kadar tutulmasındaki nedenlerden bir tanesi de Vito Corleone karakterinin gerçekçiliği olabilir. Hem De Niro hem de Brando karakteri o kadar iyi yansıttılar ki her ikisi de bu rolleriyle Oscar’a layık görülmüşlerdir. Mafya karakterlerinin en bilineni olan bu karakterin ünlü repliği “Ona reddedemeyeceği bir teklifte bulunacağım,” repliği sinema tarihinin en unutulmayan replikleri arasına girmeyi başarmıştır.

6.Jack Sparrow – Karayip Korsanları Serisi

Gore Verbinski’nin yönettiği Karayip Korsanları serisinin en renkli karakterlerinden biri olan Jack Sparrow’a filmde Johnny Deep hayat vermektedir. Serinin ilk filmi Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti’nde Deep’in karakteri korsan Jack Sparrow ve Orlando Bloom’un karakteri demirci Will Turner’ın genç bir kızı kurtarmaya çalışmalarını konu ediniyor. Çılgın ve farklı bir karakter olan Sparrow açgözlü, kurnaz ve iyi bir yalancı olmasının yanı sıra aslında iyi kalplidir. Bütün acayipliklerinin yanı sıra keskin zekası, içinden geldiği gibi davranması, risk almaktan korkmaması ve hemen sorunları çözecek fikir üretebilme becerisiyle oldukça etkili bir karakterdir. Johnny Deep’in karakteri oynarken kullandığı jest ve mimikler karakterin en ön plana çıkan özelliklerinden bir tanesidir.

7.Vivian – Pretty Woman (Özel Bir Kadın)

1990 yapımı bir Garry Marshall filmi olan Pretty Woman, 90’ları en iyi yansıtan filmlerin başında geliyor. Peri masallarını aratmayan bir romantik-komedi olan filmde sevilen oyuncular Julia Roberts ve Richard Gere rol alıyor. Zengin ve başarılı bir iş adamı olan Edward (Gere) iş hayatındaki kusursuz düzeninin aksine özel yaşamında mutluluğu yakalayamamış bir adamdır. Bir gün sokaklarda arabasıyla gezinirken Vivian adlı çok güzel bir kadınla tanışır. Elbette bu kadın Julia Roberts’dan başkası değildir. İş davetlerine götürecek güzel, genç bir kadına ihtiyacı olan Edward, Vivian’dan bir hafta ona eşlik etmesini ister. Paraya ihtiyacı olan Vivian bu teklifi kabul eder ve macera başlar. Julia Roberts’ın muhteşem gülüşü, dalgalı kızıl saçları ve muhteşem kıyafetleriyle film oldukça canlı bir atmosfer sunuyor. Filmde zaman zaman çalan aynı isimli şarkıyla birlikte Vivian gerçekten “özel bir kadın” olarak göz dolduruyor.

8.Holly – Breakfast at Tiffany’s (Çılgınlar Kraliçesi/ Tiffany’de Kahvaltı)

Dilimize Çılgınlar Kraliçesi olarak çevrilen 1961 yapımı film, Blake Edwards yönetmenliğinde, Truman Capote’nin aynı adlı romanından uyarlanan bir romantik-komedidir. Film, sosyetik, çılgın, neşeli, farklı bir kız olan Holly Golightly (Audrey Hepburn) ile apartman komşusu yazar Paul Varjak (George Peppard)  arasındaki romantik ilişkiyi ele almaktadır. Şımarık, hayatta her şeyi elde edebileceğini düşünen Holly’nin gerçek aşkla tanıştıktan sonra yaşadıklarını anlatan Breakfast at Tiffany’s, Hollywood’un en önemleri simalarından biri olan Audrey Hepburn’un başarılı performansıyla süslü, tatlı bir yapım. Halen daha bir moda ikonu olarak takip edilen, zamansız güzelliği ve zarafetiyle bilinen Hepburn filmde Moon River adlı duygusal bir parça da seslendirmiştir. Hepburn’un hayat verdiği Holly de tıpkı Hepburn gibi filmdeki stiliyle dikkat çekmektedir.

9. Joker

Sinemanın en ikonik karakterlerine yer veriyorsak bu listeye Joker’i almamak olmaz… Çizgi roman kahramanı Batman’in en büyük düşmanı olan Joker bir anti-kahraman olarak sinemanın en eşsiz karakterlerinden bir tanesi. Birçok başarılı sanatçı bu aykırı karakteri beyaz perdede canlandırdı ve karakter farklı farklı filmlerde değişik versiyonlarıyla izleyicinin karşısına çıktı. Jack Nicholson, Heath Ledger, Jared Leto gibi isimlerin hayat verdiği karakteri en son 2019 yılında vizyona giren Joker isimli, kahramana odaklanan filmde Joaquin Phoenix canlandırdı. Phoenix bu rolüyle Oscar ödüllerinde birçok başarılı performansın önüne geçerek en iyi erkek oyuncu dalında Oscar ödülüne layık görüldü. Kara Şövalye filmindeki üstün ve unutulmaz performansıyla aynı ödüle layık görülen Ledger, film çekimleri bittikten sonra hayatını kaybetmiş, ödül törenine bile katılamamıştır. Ledger’in ölümün arkasında onun film çekimleri esnasında karakterin kasvetli havasından oldukça etkilenmesinin yattığı söylenmektedir.

10.Miranda Priestly – The Devil Wears Prada (Şeytan Marka Giyer)

Lauren Weisberger’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan 2006 yapımı film David Frankel imzası taşıyor. Film, hırslı ve becerikli bir gazeteci olan Andrea Sachs’ın (Anne Hathaway) herkesin hayallerindeki bir işi aldıktan sonra işkolik ve sert mizaçlı patronu olan Mirand Priestly (Merly Streep) ile yaşadıklarını yansıtıyor. Moda dünyasının kalbi olan Priestly, planlı, her şeyin kusursuz olmasını isteyen, baskıcı, mükemmeliyetçi bir kadındır. Başarılı olmak için sıkı bir şekilde çalışan Miranda, etrafındaki herkese bu uğurda acımasız davranabilme potansiyelindedir. Andrea’yı işe aldıktan sonra ona da diğer herkese davrandığı gibi davranacaktır fakat Andrea’nın çabası ona iyi bir cevap olacaktır. Streep’in karakteri Miranda moda dünyasının gözde bir ismi olarak filmde birbirinden şık ve havalı kıyafetlerle boy gösteriyor. 21 Oscar adaylığından 3 tanesini kazanmayı başaran Streep, bu müthiş havalı karakter için adeta biçilmiş kaftan. Diktatör kıvamındaki bu patron ancak bu kadar karizmatik yansıtılabilirdi!

Aslı Ünlü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.