Tek Şiir Kitabı Çıkarmış 3 Şair

Türk edebiyatında bazı şairler şiir hayatlarını sayıca dolu dolu yaşamışken bazıları ise daha seyrek yaşamıştır. Az beğenen, sabreden, devamlı daha iyisini umarak bekleyen ve neticede ömrü boyunca yalnızca bir şiir kitabı çıkarmış olan üç şair sizlerle!

1) Ahmet Hamdi Tanpınar

Ne içindeyim zamanın
Ne de büsbütün dışında…

Romancı, edebiyat tarihçisi, akademisyen ama kendini şair olarak tanımlandıran gerçek bir usta. Hayatı boyunca pek çok eser verdi. Edebiyat tarihi alanında çalışmalar yaptı. Zirvede yer alan romanlara imza attı. Şiirde ise sadece tek bir kitap çıkardı. Şiir konusunda son derece seçici olan Ahmet Hamdi Tanpınar vefatına az bir zaman kala belirlediği 37 şiirinden oluşan “Şiirler” adındaki şiir kitabını çıkardı. Bu kitap, onun çıkardığı tek şiir kitabıdır. Vefatından sonra İnci Enginün’ün bir ara getirdiği “Bütün Şiirleri” adlı antolojide 74 şiir bulunmaktadır.

2) Ahmet Muhip Dıranas

Yeşil pencerenden bir gül at bana,
Işıklarla dolsun kalbimin içi.

Hececi Sembolizm anlayışının önemli temsilcilerinden biri olan Ahmet Muhip Dıranas, hocası Tanpınar’ın yolundan gitmiş ve onun gibi şiir konusunda disiplinli, seçici ve daha iyisini arayan bir şair olarak edebiyat tarihine geçmiştir. Şiire başlamasından elli yıl sonra “Şiirler” adıyla kitabını çıkaran Ahmet Muhip Dıranas da tek şiir kitabı çıkaran ama adını tarihe yazdırmayı başaran bir şairimizdir.

3) Ahmed Arif

Seni anlatabilmek seni.
İyi çocuklara, kahramanlara.

Toplumcu gerçekçilik akımının temsilcisi Ahmed Arif, 1968 yılında çıkardığı Hasretinden Prangalar Eskittim adlı şiir kitabıyla tüm edebiyat çevrelerinin takdirini kazanmıştır. Bu kitap şairin çıkardığı tek şiir kitabıdır.

  • Listenin Sürprizi: Yahya Kemal Beyatlı
    • Türk edebiyatının şiir konusundaki en titiz ismi olabilir Yahya Kemal. Yaşadığı dönemin en önemli şairlerinden olmasına rağmen hiçbir şiir kitabı çıkarmamıştır. Şiirde ahenge, musikiye ve titizliğe önem vermiştir. Nağmeye dönüşmediğine inandığı ve istediği etkiyi veremediğini düşündüğü şiirleri tamamlamak için yıllarca beklemiş, bir kelime için bile zamana sabır göstermiştir. Edebiyatımızın en büyük şairlerinden olan Yahya Kemal’in şiirleri ancak ölümünden sonra kitap haline getirilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.