Kel Hasan Efendi’nin Kavuğu Yeni Sahibini Buldu!

Geleneksel Türk tiyatrosunun ve tuluat sanatının ustalarının taşıdığı kavuk yeni sahibini buluyor. Kel Hasan Efendi’den sonra kavuk sırasıyla, İsmail Dümbüllü, Münir Özkul, Ferhan Şensoy ve Rasim Öztekin tarafından taşınmıştı.

Usta tiyatrocu Rasim Öztekin 2016 yılında Ferhan Şensoy’dan devraldığı kavuğu sağlık problemlerinden dolayı tiyatro yapamadığını ve bu yüzden yeni birine devrettiğini söyledi. Kavuğun yeni sahibi oyuncu Şevket Çoruh oldu.

Rasim Öztekin kavuğun yeni sahibini şu sözlerle açıkladı:

“Geleneksel Türk tiyatrosunun simgesi kavuğu dört yıl önce ustam Ferhan Şensoy’dan teslim aldım. Kavuğu aldığım yaz, kalp yetersizliğinin yanına, ciddi ritim problemleri de eklenince doktorum canlı performansı yasakladı. Kalbim, kavuklu olarak tiyatro yapmama izin vermedi. Aslında bir bakıma kalp hastalığı nedeniyle çok sevdiğim tiyatrodan malulen emekli oldum. Durum böyle iken kavuğu çok bekletmeden bir tiyatrocu kardeşime devretmeye karar verdim.

Büyük özverilerle “Baba Sahne” ‘yi kuran, zorlu koşullarda tiyatro yapmaya ve tiyatroyu yaşatmaya çalışan Şevket Çoruh’a Türk tiyatrosuna bugüne kadar yaptığı ve yapacağı katkılardan dolayı kavuğu devredeceğim.”

Kavuk Devir Teslim Töreni, 20 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Sahnesi’nde yapılacak.

Darağacı Sanat olarak, Geleneksel Türk tiyatrosunun simgesi olan kavuğu bugüne kadar taşımış ustaları saygıyla anıyor, kavuğun yeni sahibi Şevket Çoruh’u da tebrik ederek kendisine başarılar diliyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.