Yasal İntihar

Sigmung Freud’un ötanazi yöntemiyle öldüğü, az bilinen gerçekler arasında kayda geçmiş gibi görünüyor. İlerleyen kanser nedeniyle doktorundan intiharını daha makul bir hale getirmesini istemiş ve yüksek dozda morfinle derin, geri dönüşü olmayan o uykuya dalmış. Şimdi diyebilirsin bu kadın ne diyor diye ve inan haklısın da. Aynı anda çok fazla şey düşünüp alakasız şeyleri birbirine bağlamak ve o sonsuz döngüye kapılmak benim de pek hoşuma gitmiyor ama durduramıyorum da işte.

Ölüm çok çeşitli gelebiliyor. Bazen ciğerlerine dolan su ya da zehirli gaz. Yanarak ölmek çok acı verici olsa gerek ama biliyor musun, yandığın için değil, ciğerlerin zarar gördüğü için ölüyorsun. Huzurlu bir ölüm herkesin hayali ama bu ehvenişer bir nevi, bir yanda ölmek ve diğer yanda huzurlu ölmek, yani iki kötünün iyisi. Ölüm kimsenin hayali değil gibi. Eh tabii aramızda elini havaya kaldırıp ölmek istediğini söyleyen elbette vardır ama çoğunun cesareti gırtlağına dayanan bir bıçağa bağlıdır. Ölmek isteyen haber vermez bana göre. Elini havaya kaldıranlar ise hâlâ umut aşılanması için bekleyiş içinde olanlardır. Buraya koca bir “bence” bırakıyorum ama merak ediyorum, bu durum sence nasıl?

Bir de sadece nefes almaya yaşamak diyenler var. Ölüm çok çeşitli gelebiliyor. Bazen bir kanser hücresi saçının dökülmesinden daha fazlasına sebep olup seni günden güne tüketebiliyor. İçten içe, ağır ağır, her gün biraz daha azalarak ölmek korkunç.

İşkence çekmekten farksız, yaşanılması zorunlu olan bazı hayatlar. Ölmek istersin. Bir daha açmamak üzere gözlerini, ansızın kapatmak istersin. Eğer yaşama şansın yoksa acısız bir ölüm bazen tek dileğin olabilir. Galiba Freud pek de haksız bir istekte bulunmuş değil. Ait olmadığın bir hayatı yaşamaya ne diyorsun peki? Kendini günden güne öldürdüğün bir hayattan bahsediyorum. Elinde her şeyi değiştirme gücü varken senin değişime cesaretin olmadığı için bozuk düzene ayak uydurmak adına giriştiğin türlü saçmalığa katlanman intihar değil mi? Bileklerini kesmedin sen. Yüksekten atlayıp vücudunu paramparça etmedin, geleceğin gibi. Yüksek dozda uyuşturucu da almadın. Seçtiğin, yasalara karşı çıkmadığın bir intihar yöntemi. Huzurlu ölümün diğer adı olan ötanazi artık o kadar da masum değil gibi.

Çağla Fulya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.