Ruhsal Hastalıklarla Boğuşmuş 15 Edebiyatçı

Edebiyatla ilgilenen insanların yaratıcılıklarına, yaşadıkları ruhsal bozuklukların etki ettiği söylenmektedir. Edebiyatın seyrini belirleyen ve bugüne ilham olan pek çok önemli yazar hayatlarında ruhsal rahatsızlıklarla boğmuş, hatta kimisi aklını kaçırıp intihar etmiştir. Bu listemizde ruhsal hastalığı olan 15 edebiyatçıyı sizlerle paylaşacağız.

1) Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Dünya edebiyatının önde gelen yazarlarından olan Dostoyevski, epilepsi hastasıydı. Bu hastalık onda ruhsal bozukluklara yol açtı. Hayatı boyunca depresif bir ruh hali taşıyan Dostoyevski kumar bağımlılığı da yaşamıştı.

2) Friedrich Wilhelm Nietzsche

Alman filozof ve şair Nietzsche frengi hastasıydı. Bu hastalık onu büyük bir depresyona soktu. Hayatı boyunca intihara eğilimi oldu. 1889 yılında büyük bir zihinsel çöküş yaşadı. Sonunda da akli dengesini tamamen yitirdi.

3) Lev Nikolayeviç Tolstoy

Hayatı boyunca yaşamın ne olduğunu anlama çalışan Tolstoy geride bıraktığı eserleriyle Rus ve Dünya edebiyatının en önemli yazarlarından biri olmuştur. Yaşı ilerledikçe ruhsal sorunların çemberinde kalan Tolstoy takıntıları olan biriydi. İntihar edecek cesareti kendinde bulamadı. Ölümüne kısa bir süre kala evini terk eden Tolstoy, 10 gün sonra bir tren istasyonunda soğuktan öldü.

4) Antonin Artaud

Oyun yazarı ve şair olan Artaud zihinsel dengesizlikler yaşamış, psikiyatri tedavisi görmüş bir sanatçıdır. Bugünkü psikologlar Artaud’un hastalığının şizofreni olduğu görüşünde birleşmiştir. Ömrünün son 10 yılını kliniklerde geçiren Artaud aşırı uyuşturucu kullanımından hayatını kaybetmiştir. Hastalıkları yazmasına engel olamadı. O, deliliğin içinde yazar olarak yaşadı. Bu durumu da şu sözüyle özetledi: “Kafamdan çok çektim, bu nedenle konuşmaya hakkım var.”

5) Guy de Maupassant

Fransız roman ve öykü yazarı Maupassant alanında çok başarılı eserler vermiştir. Fakat ömrünün ilerleyen yıllarında yaşadığı ölüm korkusu ve yalnız kalma isteği ruhsal bunalımlar yaşamasına ve sonunda aklını kaybetmesine neden olmuştur. 18 yıl boyunca bir hücrede dünyadan habersiz ve hayattan bilinçsiz bir şekilde yaşadı. Krizler geçirdikçe üzerine giydirilen deli gömleğiyle durduruldu. Tüm bunlar onun edebiyat tarihine geçmesine mani olamadı.

6) Friedrich Hölderlin

Alman şairde delilik belirtileri ilk olarak 43 yaşında görüldü. Son 37 yılını bir kulede yapayalnız geçirdi. Kendini bir peygamber olarak görmekteydi.

7) Nikolay Gogol

Rus roman ve oyun yazarıdır. Son günlerini Tolstoy’un malikânesinde geçirmiştir. O günlerde hiç yemek yemediği, zorla yedirildiği söylenmektedir. Ölmeden kısa bir süre önce yıllarca hazırlamak için uğraştığı Ölü Canlar’ın ikinci cildini yakmıştır. Çıldırmak onun için bir son olmuştur.

8) William Blake

İngiliz şair ve ressam William Blake’in eserlerini gördüğü halüsinasyonlardan ilham aldığı düşünülmektedir.

9) Virginia Woolf

İngiliz yazar Woolf, Perde Arası romanını yazdığı dönem ciddi bir bunalım yaşadı. Yazarlık konusunda kendisini yeterli hissetmemeye ve yeteneğini kaybettiğini düşünmeye başladı. Dönemin savaş korkusu da onu bir hayli yıpratmıştı. Tüm bu baskı ve bunalıma dayanamayan Virginia Woolf ceplerini taşla doldurup kendini nehre atarak intihar etti. Ardında bıraktığı mektubun şu kısmı yürek burkucuydu: “Artık savaşacak gücüm kalmadı.”

10) Jack London

Amerikalı yazar Jack London da bipolar bozukluğu çekmekteydi. Ölüm nedeni konusunda pek çok farklı görüş ortaya atılmıştır. Ancak önemli kaynaklar onun da intihar ettiğini doğrulamaktadır.

11) Ernest Hemingway

Eserleriyle halen adından söz ettiren ünlü yazar Hemingway paranoya, alkol bağımlılığı ve depresyon gibi sıkıntılarla boğuştu. Son yılları oldukça kötü geçti. Ruhsal sorunlar yaşadı. Bir gün eşi onu elinde bir tüfekle mutfakta buldu. Elektro şokla tedavi gören Hemingway taburcu olduktan 2 gün sonra bir av tüfeğiyle kendini vurarak intihar etti.

12) Ezra Pound

Döneminin önemli sanatçılarından olan Pound 1945 yılında Amerika’da vatana ihanet suçundan tutuklandı. Sonrasında akıl hastası olduğuna kanaat getirilerek hastaneye yatırıldı. Hakkında kişilik bozukluğu teşhisi kondu.

13) Sylvia Plath

30 yaşında intihar eden Plath kısa ömrüne oldukça başarılı eserler sığdırdı. Mental rahatsızlıkları onu bir hayli yordu. İlk intihar girişimini gerçekleştirdikten sonra akıl hastanesine yatırıldı. Daha sonra oradan çıktı. Okulunu bitirdi, evlenip aile kurdu. Fakat geçen yıllar ona ilaç olmadı. 1963 yılında ikinci katta uyumakta olan çocuklarına çay ve kurabiye bıraktıktan sonra odalarının kapısını gazın girmeyeceğinden emin olmak adına sıkı sıkı bantlayarak kapattı. Ardından mutfağa gitti ve kafasını fırına sokarak intihar etti.

14) Beşir Fuad

Tanzimat Dönemi’nde bilim, felsefe ve edebiyat eleştirisi alanlarında çalışan Beşir Fuad ruhsal açıdan büyük bir çöküntü yaşamıştır. 35 yaşında bileklerini keserek intihar eden Beşir Fuad’ın ölümünü bilimsel bir deney havasına gerçekleştirmesi de dikkat çekicidir. Ölüm sırasında hissedilenleri bilimsel bir gözlemle kaydetmeyi amaçlamış ve birkaç tasvirle not almıştır. Ölümü Osmanlı toplumunda geniş yankı uyandırmıştır çünkü o dönem intihar az rastlanılan bir olaydır ama bu intihar, bir salgının başlamasına neden olmuştur.

15) Nilgün Marmara

Genç ve yetenekli bir şair olan Nilgün Marmara, Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü okudu. Eşinin söylediklerine göre hastaydı ama tedavi olmayı kabul etmemişti. 1987 yılında henüz 29 yaşındayken evinin balkonundan atlayarak intihar etti. Okulunu Sylvia Plath’ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi” üzerine tez yazarak bitirmişti. İntiharı üzerine Ece Ayhan ve Cemal Süreya gibi önde gelen sanatçılar üzüntülerini dile getiren yazılar yazmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.