İstanbul Sirkeci Garı Demiryolu Müzesi

İstanbul Demiryolu Müzesi, 23 Eylül 2005 tarihinde açılmıştır. Demiryolu Müzesi, Kültür Bakanlığı’na bağlı özel bir müzedir.

Müzede; fotoğraflar, belgeler, vagonlar, minyatür trenler gibi bir sürü eser sergilenmektedir. Aynı zamanda, Çanakkale Savaşı’nın komutanlarından Behiç Erkin’in anısı da bu müze içerisindedir. Cumhuriyet dönemi demiryolları açılış albüm ve madalyaları, Demiryolları okulları, Demiryolları hastanelerine ait birçok anı müzede bulunuyor. Orient Ekspres’in 19-22 Mayıs 1977 yılında yapılan son seferinde yolculara dağıtılan hatıra madalyaları ve bu trende kullanılan gümüş yemek takımları da serginin içerisindedir. Müzenin hemen girişinde sol tarafta kalan yazı masası ve koltuk dikkatimi çekmişti. 1824 yılında Anadolu-Bağdat Demiryolları Genel Müdürlüğü’nde kullanılmıştı ve masanın üzerinde çeşitli hatıra defterleri bulunmaktaydı. Hemen ilerisinde büyük boyuttaki 20. yy Sirkeci Garı Peron saati de dikkat çekiciydi. Müzenin son kısımlarında, TCDD Eskişehir Hastanesi tabelası ve yanında büyük termometresi bulunmaktaydı. Sağ tarafta ise telgraflar, radyolar, daktilolar gibi iletişim araç-gereçleri vardı.

Müzenin içi çok büyük değildi fakat dolu doluydu. Müzeyi, eski filmleri andıran valizler, yemek takımları, yemek masası, eski okul araç-gereçleri ve anı defterlerinin çok değerli kıldığını söyleyebilirim.

Demiryolu müzesi, bizlere bu ortak mirası daha iyi görmemizi ve anlamamızı sağlıyor. Kültürel değerleri bilme, farklı düşünme, gözlem yapma, o zaman ile kendi yaşamım arasındaki farkı görmeme yarıyor. O zamanı ve şu anı birleştiren bir iletişimi ortaya çıkarıyor. O zamanlardaki telgraflar, telefonlar gibi iletişim araçlarının günümüzdeki değişimini ve kolaylığını bir kere daha hatırlatmış oluyor.

Kübra Bayraktar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.