Son 10 Yılda En İyi Erkek Oyuncu Dalında Oscar Ödülünü Kucaklamış Aktörler

2012 – Jean Dujardin, The Artist (Artist)

Michel Hazanavicius’un yazıp yönettiği The Artist, 5 dalda Oscar ödülü kazanmayı başararak büyük bir başarıya imza atmış bir filmdir. 2011 Cannes Film Festivali’nin de en gözde yapımlarından biri olan The Artist, sinema sektöründe yaşanan teknolojik gelişmeleri ele almaktadır. Sesin sinema perdesiyle buluşmasını konu edinen filmde George Valentin adlı bir karaktere hayat veren Jean Dujardin, rakiplerinin önüne geçerek Oscar’ı kazanmayı başarmıştır.

2013 – Daniel Day-Lewis, Lincoln

Üç kez Oscar ödülünü kucaklayarak bir ilke imza atan ve tarihe geçen Daniel-Day Lewis sonuncu Oscar’ını Lincoln filmiyle kucaklamıştır. Son olarak Paul Thomas Anderson’ın yönettiği Phantom Thread filmindeki performansıyla Oscar adaylığı elde eden ve bu filmdeki rolüyle kariyerini noktalayan Day-Lewis, Steven Spielberg’in yönettiği Lincoln filmindeki performansıyla güçlü adaylarını geçerek ödüle layık görülmüştür. Film, Amerika Birleşik Devletleri’nin 16.başkanı olan Abraham Lincoln’e odaklanıyor.

2014 – Matthew McConaughey, Dallas Buyers Club (Sınırsızlar Kulübü)

Matthew McConaughey, Jean-Marc Vallée’nin yönettiği Dallas Buyers Club filmindeki performansıyla ilk Oscar adaylığında heykeli evine götürmeyi başarmıştır. McConaughey filmde uyuşturucu bağımlısı ve HIV taşıyıcısı Ron Woodroof’a hayat vermiştir. Konusunu gerçek bir hayat hikâyesinden alan film aday olduğu altı Oscar ödülünden üçünü kazanmıştır.

2015 – Eddie Redmayne, The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi)

Oscar ödüllü yönetmen James Marsh’ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu The Theory of Everthing, 2018 yılında kaybettiğimiz ünlü fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in başarılarla dolu hayatına ve eşi Jane ile olan ilişkisine ışık tutmaktadır. 21 yaşında kendisine ALS teşhisi konulan Hawking’in zor hayatına odaklanan filmde Redmayne’in gösterdiği dokunaklı performans Redmayne’e ilk Oscar ödülünü getirmiştir.

2016 – Leonardo DiCaprio, The Revenant (Diriliş)

Son olarak ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun yönetmenliğine imza attığı Once Upon a Time… in Hollywood filmindeki performansıyla dikkatleri üzerine çeken ve Oscar’a adaylığını koyan Leonardo DiCaprio, The Revenant filmindeki performansıyla ödülü kucaklamıştır. Törenden dört kez eli boş dönen DiCaprio, Alejandro G. Innaritu’nun yönettiği The Revenant filminde hayatta kalma mücadelesi veren Hugh Glass adlı bir karaktere hayat vermiştir.

2017 – Casey Affleck, Manchester by the Sea (Yaşamın Kıyısında)

Kenneth Lonergan’ın yazıp yönettiği Manchester by the Sea filmindeki rolüyle Oscar’ı kucaklayan Casey Affleck başrolleri Michelle Williams ve Kyle Chandler ile paylaşmıştır. Film tek başına hayata tutunmaya çalışan bir adamın erkek kardeşinin hastaneye kaldırılmasıyla birlikte dünyasının değişmesini konu edinmektedir. Ödülü kazandığı sırada hakkında çıkan suçlamalarla mücadele eden Affleck, Lee Chandler adlı bu adamı dokunaklı bir performansla canlandırmıştır.

2018 – Gary Oldman, Darkest Hour (En Karanlık Saat)

En son Mank filmindeki performansıyla bir kez daha Oscar adaylığı elde eden Gary Oldman, Joe Wright’ın yönettiği Darkest Hour filmindeki performansıyla ödüle layık görülmüştür. Darkest Hour, İkinci Dünya Savaşı sırasında Winston Churchill’in Hitler’in ordusuna karşı verdiği mücadeleyi konu edinmektedir. Filmde Oldman, Winston Churcill’e hayat vermiştir.

2019 – Rami Malek, Bohemian Rhapsody

Bryan Singer’ın yönettiği Bohemian Rhapsody, yayınlandığı dönemde Queen grubu hayranlarının büyük ilgisini çekmiştir. Film sevilen grubun yükselişine ve grubun solisti Freddie Mercury’nin inişli çıkışlı hayat hikâyesini konu edinmektedir. Malek, güçlü adaylarını geçerek ödülü kazanarak büyük bir çıkış yakalamıştır.

2020 – Joaquin Phoenix, Joker

Todd Phillips’in yönetmenlik koltuğunda oturduğu Joker filmindeki performansıyla üç adaylığın ardından dördüncü adaylığıyla ödülü kucaklamayı başaran Joaquin Phoenix, filmde başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck adlı, zamanla kendi kimliğinden uzaklaşarak Joker karakterine bürünen bir adamı canlandırmıştır. Marriage Story filmindeki performansıyla yılın en ilgi çeken performanslarından birini sunan Adam Driver’i gölgede bırakmayı başaran Phoenix, toplum tarafından dışlanarak karanlık tarafa sürüklenen bir karakteri ustalıkla canlandırmayı başarmıştır.

2021 – Anthony Hopkings, The Father (Baba)

The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği) filmindeki sıra dışı performansıyla 1992 yılında Oscar ödülünü kucaklayan Anthony Hopkings uzun yıllar sonra yeniden Oscar ödülünü kazanarak bu ödüle iki kez layık görülen oyuncular arasında yerini almıştır. Ödülü 83 yaşında kazanarak bu ödüle layık görülen en yaşlı erkek oyuncu olan Hopkings, Florian Zeller’ın yönettiği filmde yaşlılığı ile mücadele etmeye çalışan bir adama hayat veriyor.

Aslı Ünlü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.