1 Mayıs Çiçeği

Çalışan kadınlar, emekçi kadınlar, güçlü kadınlar, dünyayı daha güzel bir yer yapmak için uğraş veren kadınlar, yorgun ama direnen kadınlar… Onların hepsi bir Mayıs çiçeği!

Gün aydınlandığında başlayan yolculukta, günün nelere gebe olduğunu bilmeden yollara düşüyoruz her sabah. Bütün gücümüz, hırsımız, inancımızla birlikte önümüze çıkacak her şeye hazır halde başlıyor, her gün ayrı renklerle gelen serüvenimiz.

Dünyanın her yerinde, bambaşka işlerde alın teri döküyoruz ve emeğimizi koyuyoruz ortaya. Başarmak için, kadın oluşumuzun eksilere dönüşmesine izin vermemek için olanca kuvvetimizle var oluyoruz. Elimizin değdiği her şeyi iyi yapmak, her şeye biraz kendi renklerimizden katmak ve biraz daha güzelleştirmek için çabalıyoruz. Kimimiz anne, kimimiz genç bir kadın, kimimiz yılların yorgun savaşçısı ama amacımız hep ortak. Var olmak, başarmak ve emeğimizin hakkını almak.

Çalışma alanlarımızdaki koşturmamızla bitmiyor ama dahili olduğumuz hayatlarımızdaki tempoyla devam ediyoruz mesai bitiş zili çaldığında. O andan sonra da kendi hayatımızın kahramanları olma görevlerimiz başlıyor. Bizden annelik, kardeşlik, evlatlık ya da eşlik bekleyen ailelerimiz için de her şeyi en güzel hale getirmek için bütün varımızla çabalıyoruz.

Kadın var olduğu her alanda her şeyi güzelleştirmek için programlanmış. Ama dünya kadınlara karşı onların kalplerinde var olan adaleti ne yazık ki barındırmıyor. Hayat her alanda olduğu gibi, iş hayatında da kadınları çok acımasız sınavlara tabi tutuyor. Yoruyor, üzüyor, ümitlerini kırıyor, yıpratıyor. Ama ne olursa olsun, yeniden iyileşip ayağa kalkabiliyoruz. Bütün gücümüzle yeniden savaşa başlıyoruz her sabah, yeni bir umutla.

Bazılarımız şanslı, ben de onlardan biriyim. Bir kadın olarak çalıştığım yerde gördüğüm değer ve saygıyla önüme hiç korkmadan bakabiliyorum. Şahit olduğumuz, duyduğumuz onlarca kötü ve üzücü hikâye arasında, ben kendi hikâyemi yazarken çalıştığım iş yerinden her alanda destek görebiliyorum. İçimden geçen dilek, her kadının benimle aynı şartlara sahip olması, en az benim kadar değerli olması.

Hiçbir kadının düşlerinin çalınmadığı, emeğinin sömürülmediği, bir çiçek misali özenle bakıldığı bir dünyaya hasretle, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günümüz Kutlu Olsun.

Esra Barın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.