Günün Sonunda | 28.Gün

28.Gün

23.04.2021

Sevgili Günlük!

Bugün sahurda farklı şeyler yedim. Nostalji etkisi uyandıran, anıları canlandıran şeyler. Anneannemin varlığında, onun evinde iştahla yaptığım ve tadı damağımda kalan bir sahuru anımsadım. İnsan bir kere aldığı tadı bir daha alamıyor ancak anımsayabiliyor. Hatırası bile güzeldi.

Geçen gün sana bahsettiğim romanın yazarının başka bir kitabını daha alacağımı söylemiştim. Minik bir liste hazırladım. Kitap almayı çok seviyorum. Hayattaki en sevdiğim aktivite olabilir, bakmak, seçmek ve almak.

O yazarla alakalı enteresan bir şey öğrendim. Kitabın adı Ayrılık Çeşmesi Sokağı. Selçuk Bey bu kitabın doğuşunu şu sözlerle açıklamış: “Bir zamanlar marmarayın son durağının ismi Ayrılık Çeşmesi’ydi. O durağa geldiğimde bu ismi her duyduğumda içim titrerdi. Bu ne güzel bir isim derdim.”

Bu sözler bana yabancı değil Sevgili Günlük. Aynı hisleri ben de yaşadım o dönem. Marmaraya bindiğimde Ayrılık Çeşmesi’ni gördüğümde, “Bu ne güzel bir isim. İnce bir dramı var. Bu isme çok güzel bir kitap yazılır.” demiştim. Niyetim kendi adıma böyle bir kitap yazmaktı ancak nasip olmadı. Selçuk Bey bu sözlerimi hayata geçirmiş ve hakikaten de çok güzel bir kitap yazmış. Bu anımı hatırlayınca kitap daha da değerli oldu benim için.

Günün sonunda Sevgili Günlük, içimden şunu tekrar ediyorum: Bazen sadece yapmak gerekir.

Servet Eren

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.