Puanına Göre En İyi 5 Tiyatro Oyunu

1) Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit | 9,3

Latife Tekin’in aynı adlı kitabından tiyatroya uyarlanan Sevgili Arsız Ölüm, köyden şehre göç eden bir ailenin yaşadıklarını konu alıyor. Oyun tek kişilik bir performansın ürünü. Yaşanan olaylar ailenin küçük kızı Dirmit’in penceresinden seyirciye aktarılıyor. Hakan Emre Ünal’ın yönettiği oyunda Dirmit’e Nezaket Erden hayat veriyor. Oyun puanıyla zirvede yer alırken, Yılın Kadın Oyuncusu, Tek Kişilik Prodüksiyon ve Genç Oyuncu Ödüllerini kazanmış durumda.

2) Profesyonel | 9,3

Duşan Kovaçevic’in oyunundan uyarlanan Profesyonel’de Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Gülen Çehreli ve Cenap Oğuz rol alıyor. Işıl Kasapoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği oyun Yugoslavya’nın dönüşüm öncesi içinde bulunduğu toplumsal ve siyasi yaşamı ironik bir şekilde ele alıyor. Oyunun Afife Jale Tiyatro Ödülü bulunmakta.

3) Eylül | 8,9

Uğur Kanbay’ın yazıp yönettiği ve başrolünde oynadığı Eylül oyunu trans bir bireyin yaşadıklarını ele alan ve onlara ışık tutan bir oyundur. Oyunun Genç Oyuncu, Umut Veren Erkek Oyuncu ve Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı Ödülleri bulunmaktadır.

4) Yaşamaya Dair | 8,8

Nâzım Hikmet’in ölümünün 50.yılında uyarlanarak sahneye aktarılan oyunda Genco Erkal ve Tülay Günal rol alıyor. Erkal’ın uyarlayıp yönettiği oyun, Nâzım Hikmet’in Bursa Cezaevi’ndeki günlerini, Piraye’ye olan aşkını ve memleket hasretini konu alıyor.

5) Dünyada Karşılaşmış Gibi | 8,8

Zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Dünyada Karşılaşmış Gibi, Berkun Oya’nın yazıp yönettiği bir oyundur. Oyunda Alican Yücesoy, Defne Kayalar, Fatih Artman, Okan Yalabık, Öner Erkan, Serkan Keskin ve Settar Tanrıöğen rol almaktadır. Karakolda kesişen hayatların izleyiciyle buluştuğu oyunu 3 Afife Jale Tiyatro Ödülünün yanı sıra Sadri Alışık Tiyatro Ödülü ve TEB Ödülü kazanmıştır.

Kaynak: tiyatrolar.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.