Tiyatrodan Uyarlanan Sinema Filmleri #2

1. Streetcar Named Desire (İhtiras Tramvayı)

Amerikalı oyun yazarı, Tennessee Williams’ın, 1947 yılında kaleme aldığı tiyatro oyunudur. Yazar bu oyunda Pulitzer ödüllünü kazanmıştır. Yönetmen Elia Kazan tarafından 1951 yılında sinemaya uyarlanmıştır. Film; en iyi yardımcı aktör ödülü, en iyi aktris ödülü, en iyi yardımcı aktris ödülü, en iyi sanat yönetmeni ve sahne tasarımı ödülü olmak üzere dört dalda Oscar ödülüne sahiptir. Film aynı zamanda, 1999 yılında Birleşik Devletler Kütüphane Kongresi tarafından “kültürel olarak önemli” filmler arasında ilan edilmiş ve Ulusal Film Sicil Dairesi’nde korunmasına karar verilmiştir.

2. Who’s Afraid of Virginia Woolf? (Kim Korkar Virginia Woolf’tan?)

1962 yılında yazar Edward Albee tarafından kaleme alınan oyun, yazarın en ünlü eseridir. Albee, İngiliz yazar Virginia Wooolf’a hitaben eserine bu ismi vermesine rağmen eser Türkçeye “Kim Korkar Hain Kurttan” şeklinde çevrilmiştir.  Oyun, Amerikan toplumundaki dile getirilmeyen alışkanlıkları ve zaafları çıplak bir şekilde ortaya koyması nedeniyle tartışmalara yol açtı ve sansüre uğradı. Buna rağmen oyun, tam bir yıl sonra 1963 senesinde Tony Ödülü’nü kazandı. Eser, Pulitzer Ödülü’ne de layık görüldü fakat jürinin ödülü verme kararı yönetim kurulunca iptal edildi.

 Oyun 1966 yılında beyaz perdeye uyarlandı. Yönetmen, Mike Nichols, oyunun ruhuna uygun olması için filmi siyah-beyaz çekmiştir. Film, sayılamayacak kadar fazla ödülle taçlandırılmıştır. Bunlar, 5 Oscar, 3 BAFTA, 5 Laurel ödülleridir.

Film, aynı zaman sinema tarihindeki en iyi tiyatro uyarlamalarından biri olarak kabul edilmektedir.

3. Death of a Salesman (Satıcının Ölümü)

1949 yılında Arthur Miller’in kaleme aldığı trajedi türündeki oyundur. Eser, dünya tiyatro ve sinema tarihinde büyük bir etki yaratmıştır.

1985 yılında Volker Schlöndorff tarafından beyaz perdeye uyarlanmıştır. 

4. Irma La Douce (Sokak Kızı Irma)

Alexandre Breffort’ın  1956 yılında kaleme aldığı müzikal oyundur.  Oyunun müzikleri ise Marguerite Monnot tarafından yapılmıştır. Müzikal 1963 yılında Billy Wilder tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Fakat film müzikal bir film değildir.

5. Medea

Antik Yunan şairlerinden Euripides’in Jason ve Medea mitine dayanarak yazdığı bir trajedi oyunudur.

Oyun, 1969 yılında İtalyan sinemacı Pier Paolo Passolini tarafından beyaz perdeye uyarlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.