Mesleği Öğretmenlik Olan Edebiyatçılar

1- Ahmet Hamdi Tanpınar

Cumhuriyet neslinin ilk öğretmenlerinden olan Ahmet Hamdi Tanpınar; lise sıralarındayken şiirlerini çok sevdiği Yahya Kemal Beyatlı’nın etkisiyle İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne girerek başta Yahya Kemal olmak üzere Mehmet Fuat Köprülü, Cenap Şahabettin gibi edebiyatçıların öğrencisi olmayı başardı.

1923’te öğretmenlik görevine başlayan Ahmet Hamdi Tanpınar sırasıyla, Erzurum, Konya, Ankara ve İstanbul şehirlerinde lise öğretmeni olarak görev aldı.

1939 senesinde Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel’in emriyle İstanbul Üniversitesi’nde kurulan “19’uncu Asır Türk Edebiyatı” kürsüsüne, doktorası olmadığı hâlde, “Yeni Türk Edebiyatı profesörü” olarak atandı ve Tanzimat’tan sonraki Türk edebiyatının tarihini yazmakla görevlendirildi ve 19. Asır Türk Edebiyatı Tarihi adlı kitabı yazdı.

2-Rıfat Ilgaz

Ortaokul sıralarında iken liseye devam ederek üniversite okumayı çok istemesine rağmen babasının vefatı etmesi nedeniyle Kastamonu Muallim Mektebi’ne (öğretmen okulu) girerek öğretmen oldu. Gerede ve Akçakoca’da ilkokul öğretmeni olarak çalıştı. Sonra Gümüşova’ya başöğretmen olarak atandı.  

1936 senesinde ise Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nün Edebiyat bölümüne girdi ve 1938 senesinde mezun olmayı başardı.

İstanbul geldiği dönemde ise hem Karagümrük Ortaokulu’nda Türkçe öğretmenliği yapıyor hem de fakültede felsefe okuyordu. Fakat 1943 senesinde Karagümrük Ortaokulunda bir öğretmenle kavga ettiği için Nişantaşı’na sürüldü.

Ocak 1944’te yayınladığı Sınıf kitabıyla adliyeler ve hapishaneyle tanıştı. 6 ay hapis cezasına çarptırılan yazar, hapishaneden çıktığında hem öğrenciliğini hem de öğretmenliğini kaybetmişti.

3- Ümit Kaftancıoğlu

Asıl adı Garip Tatar olan Ümit Kaftancıoğlu, ilkokulu okuduktan sonra öğrenimine devam etmek istedi ve köy enstitüsüne girmek amacıyla yollara düştü.  Cılavuz Köy Enstitüsü’nü bitirdi. Mardin şehrinde ilkokul, Rize şehrinde ortaokul öğretmenliği yaptı. 1961 senesinde ise Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü’nün Edebiyat bölümünü bitirdi. Türkçe öğretmeni olarak bir süre çalıştı ve çeşitli soruşturmalar geçirmesi üzerine öğretmenlikten uzaklaştırıldı.

Ümit Kaftancıoğlu’nun eşi Nurcan Kaftancıoğlu da Türkçe ve edebiyat öğretmenliğinden emeklidir.

4- Yusuf Atılgan

Yusuf Atılgan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü girdi ve üniversitede sol öğrenci hareketlerine katılması gerekçesiyle bir süre tutuklu kaldı. Serbest kalınca bitirme tezini tamamlayarak üniversiteden mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi’nde Ahmet Hamdi Tanpınar, Reşit Rahmeti Arat, Ali Nihat Tarlan, Ragıp Hulusi Özdem ve Halide Edip Adıvar gibi değerli edebiyatçıların öğrencisi olmuştur.

5- Arif Nihat Asya

Arif Nihat Asya,  Dârü’l-Muallimîn-i Âliye (İstanbul Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu) Edebiyat Bölümü’nden mezun olmuştur

Arif Nihat Asya, Adana, Ankara ve Kıbrıs’ta öğretmen, Malatya’da ise lise müdür olarak çalışmıştır.

6- Behçet Necatigil

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Kısa süre Kars Lisesi’nde öğretmenlik yapan Necatigil, Zonguldak ve sorasında İstanbul’a öğretmen olarak atandı.

7- Oğuz Atay

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi bölümü mezunu olan Oğuz Atay,  Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1975 senesinde ise doçent unvanını olan Oğuz Atay, yazdığı Tutunamayanlar romanıyla önemli tartışmaları başlattı.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.