Günün Sonunda | 7.Gün

7.Gün

02.03.2021

Sevgili Günlük!

Gece uyku tutmadı, sabah da erken kalktım. Buna rağmen kahvaltıyı geç yaptık çünkü telefonlar susmadı. Güzel heyecanların paylaşıldığı bir sabahtı. Pandeminin öngörülemeyen süresi nedeniyle birkaç kez ertelenen nikah için sonunda gün alınabildi.

Dur yahu heyecanlanma hemen. Dün anneme söyledim, bugün almaya gittik. Olur mu öyle şey? Ağabeyim damat olacak ve ben de sırayı devralacağım. Çocukluk yıllarımdan kalma bir şaka geliyor şu an aklıma. Liseliyim o zamanlar… Diyorum ki ağabeyim evlensin şunu yazacağım Facebook’a -o zamanlar Facebook vardı- : “Ağabeyim damat oldu ve sıra bende. Sahibinden temiz sıra savılır.”

Tabii ki bu dandik muzipliği hayata geçirmeyeceğim Sevgili Günlük! Hesabını veremem yoksa.

Bu güzel haberin ardından kahvaltımızı yaptık. Öğleden sonra da dışarı çıktık. Yıllardır alışveriş yaptığımız balıkçının önünden geçerken alışkanlık haline geldiğinden “Hamsi ne kadarmış?” diye söylenerek başımı çevirdim tezgâha. Yıllardır aynı yerde olduğundan ilk bakışta yakaladım fiyatı ve durmadan yürümeye devam ettim. Gördüğüm fiyatı algılayınca geri döndüm ve bir daha baktım. Bu bir şaka olmalıydı. Biri gerçekten “Şakaaaaa!” diye o an beni uyarmalıydı. Çünkü 1-2 sene önce kilosunun 5 ila 8 TL olduğunu hatırladığım ve bu yıl da 18 ila 30 TL oluşunu yadırgamadığım hamsi 50 TL olmamalıydı.

Hayat önlenemez şekilde pahalanıyor ve pahalandıkça da anlamsızlaşıyor. Eskiden bir araba dolduğunda verilen paralar, şimdi elde taşınabilen ürünlere gidiyor. Yetkililer ise fahiş zamların önüne geçileceğinin ve normalin üstüne çıkılmayacağının müjdesini veriyor ama bilmedikleri söz konusu ürünlerin normalinin fahiş olması.

Şimdi diyorsan bana bunları niye anlatıyorsun diye, bugünler geride kalırsa şayet, okuyup: “Çok şükür, geride kaldı!” diyebilmek için.

Sokaklarda yürüyecek yer yok gibi şu aralar. Geç kalınmış bir kentsel dönüşüm paniği var yaşadığım yerde. İlçe olarak psikolojimiz alt üst. Her sokakta en az ikisinde çalışmalara başlanmış, birinde de karar kılınmış bina var. Geç de kalınsa artık bu konuda bir şeyler yapıldığını görmek güzel. “Orası çok riskli!” ya da “Oranın hiç şansı yok!” gibi aşağılıkça tespitlerden midem bulanmıştı çünkü. Birilerinin konuşup moral bozmayı bırakıp harekete geçerek önlem alması güzel.

Kentsel dönüşümün, inşaatın ve yıkımın revaçta olduğu bugünlerde halının altına itelediğim bir düşüncem yeniden havalanıp bir toz gibi suratıma çarptı. Bir Türk mimarisinin olmayışı. Merak ediyorum Sevgili Günlük, insanlar neden mimar olmak için can atıyor? Ya da olanlar ne yapıyor? Müthiş mimari geleneklere sahip bir milletiz. Lafı geçtiğinde de Osmanlı, Selçuklu mimarisi diyerek kendimizi üstün hissederiz. Peki Türk mimarisi ne alemde? Bir sokağa girdiğimde gördüğüm şey birbirinden alakasız binalar silsilesi. Deve cüce oyunu misali saçma sapan dizili binalar…

Eski binalar için bir şey diyemem ama mimarlığın dizilere bile taşındığı ülkemin bir mimarisinin olmayışı derinden üzüyor beni. 5-6 katlı, çatılı ya da teraslı, dikdörtgen bir beton yığını. İnsan sormadan edemiyor Sevgili Günlük, bunu yapmak için mi beklediniz onlarca binanın yıkılmasını…

Çarpık Türk mimarisi hakkında daha fazla bir şey demeyeceğim. Sadece üzüleceğim. Birbirinden alakasız ama bir o kadar da birbirinin aynısı binaları yapmak için hayal satmak yersizmiş zira. Evleri bir kenara bırakıp son yıllarda yapılan büyük yapıya, Çamlıca’ya çeviriyorum kafamı, hani bir umut görmek adına ama gördüğüm Sultan Ahmet’in aynısı.

Bugün düşüncelerimle yordum seni Sevgili Günlük! Serbest vuruş da diyebiliriz adına. Biriyle konuşmam lazım sonuçta.

Günün sonunda ise yine sinirlendim.

Servet Eren

Diğer günleri okumak için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.