Beyaz Perdede Yaşar Kemal Etkisi

1.Namus Düşmanı

Namus Düşmanı, Yaşar Kemal’in öykülerini bir araya topladığı “Sarı Sıcak” adlı kitabındaki “Dükkâncı” adlı öyküsünden hareketle 1957 yılında Ziya Metin tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Film köyün en güzel kızının başka bir köyden biri tarafından evlendirilmek üzere kaçırılmasından sonra yaşanan olayları konu edinmektedir. Köydeki bir adam da bu kıza âşıktır, bu nedenle kızın kaçırılmasında parmağı olan köyün bakkalına düşman kesilir. Filmin başrollerini Mümtaz Alpaslan, Neriman Esen, Erdal Kahraman ve Kadri Ögelman gibi isimler paylaşıyor.

2.Karacaoğlan’ın Kara Sevdası

Yaşar Kemal’in “Üç Anadolu Efsanesi – Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik” adlı eserinden 1959 yılında sinemaya uyarlanan filmin yönetmenlik koltuğunda Atıf Yılmaz oturuyor. Filmde ünlü saz şairi Karacaoğlan ile Karacaoğlan’ın sevdalandığı Elif’in hazin öyküsü anlatılıyor. Bir Türkmen Beyi’nin kızı olan Elif babası tarafından komşu bir oba beyine verilecektir. Bu durum Karacaoğlan ile çok sevdiği Elif arasında büyük bir engel teşkil etmektedir. Senaryosunda Yılmaz Güney imzası taşıyan filmin başrollerinde Tijen Par, Nuri Altınok, Kadir Savun gibi isimler bulunuyor.

3.Ala Geyik

Yaşar Kemal’in “Üç Anadolu Efsanesi – Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik” adlı kitabından 1969 yılında Süreyya Duru yönetmenliğinde beyaz perdeye taşınan Ala Geyik filminin başrollerinde Cüneyt Arkın ve Mine Mutlu bulunuyor. İki âşığın trajik öyküsüne odaklanan filmde Arkın dağlarda geyik avlamayı çok seven Halil karakterine hayat verirken Mutlu da sevgilisini bu sevdadan vazgeçirmeye çalışan Zeynep adlı bir kızı canlandırıyor. Bir gün yine Halil’in avda olduğu sırada köye gelen Karaca adlı bir adam Zeynep’e âşık olur. Zeynep’e ilk görüşte vurulan Karaca ne yapıp edip Zeynep ile nişanlanır. Köye geri döndüğü sırada Zeynep’in nişanlandığını haberini alan Halil, çok sevdiği Zeynep’e kavuşabilmek için büyük bir mücadele verecektir.

4.Ağrı Dağı Efsanesi

Yaşar Kemal’in aynı adlı romanından 1975 yılında beyaz perdeye uyarlanan Ağrı Dağı Efsanesi, Memduh Ün imzası taşıyor. Sinemaya uyarlanan Yaşar Kemal eserleri arasında en sevilen filmlerden biri olan Ağrı Dağı Efsanesi, bir çoban olan Ahmet ile han kızı Gülbahar arasında aşka odaklanıyor. Kapısının önünde bekleyen bir at gören Ahmet bu durumla ilgili akıl almak için Sofi Dede’ye gider. Sofi Dede’ye göre bu at Ahmet’e Tanrı’nın bir armağanıdır. Ancak bir süre sonra Ahmet’in kapısında bulunan bu atın Mahmut Han’a ait olduğu ortaya çıkar. Ahmet töre gereği atı Mahmut Han’a teslim etmek istemeyince işler karışır. Bu sırada Ahmet ile Mahmut Han’ın kızı Gülbahar arasında bir aşk başlayacaktır. Filmde Ahmet karakterini Hakan Balamir canlandırırken ona Gülbahar rolüyle Yeşilçam’ın en sevilen yıldızlarından Fatma Girik eşlik ediyor.

5.Yılanı Öldürseler

Yaşar Kemal’in en sevilen eserlerinden biri olan Yılanı Öldürseler aynı adla 1981 yılında Türkan Şoray’ın yönetmenliğinde sinemaya uyarlanmıştır. Bir Yeşilçam efsanesi olan Şoray aynı zamanda filmin başrolünde de yer almıştır. Şoray filmde güzelliği nedeniyle başına gelmedik kalmayan Esme adlı bir kadına hayat veriyor. Güzelliğiyle herkesi büyüleyen Esme sevdiği hâlde Abbas ile kavuşamamış, onun yerine köyün ağası Halim ile evlendirilmiştir. Esme’nin Halim ile olan bu evliliğinden Hasan adlı bir oğlu olmuştur. Bir gün Abbas hapisten çıkar ve Esme ile kavuşabilmek için harekete geçer. Esme de halen daha Abbas’a âşıktır fakat oğlu Hasan nedeniyle Abbas’a geri dönmek istemez. Esme’yi elde etmekte kararlı olan Abbas bir gece Esme’nin evini basarak Halim’i öldürür, Esme’yi de kaçırır. Durumdan rahatsız olan köylüler Abbas’ı yakalayarak öldürürler. Abbas’ı cezalandıran köylüler Esme’yi de öldürmesi için Ali adlı bir adamı görevlendirirler. Filmde Abbas karakterine Mahmut Cevher hayat verirken Esme’nin kocası Halim rolünde Ahmet Mekin’i izliyoruz. Esme’yi öldürmesi için görevlendirilen Ali karakterini ise Talat Bulut canlandırıyor.

6.Yer Demir Gök Bakır

Yaşar Kemal’in “Dağın Öte Yüzü” adlı üçlemesinin ikinci romanı olan Yer Demir Gök Bakır adlı eseri 1987 yılında izleyiciyle buluşmuştur. Filmin senaryosunu Yaşar Kemal ile birlikte kaleme alan Zülfü Livaneli aynı zamanda filmin yönetmenlik koltuğunda da oturuyor. Filmde kullanılan müzikler de yine Livaneli imzası taşıyor. Film köylüler tarafından “ermiş” kabul edilen Taşbaş adlı bir adamın zamanla kendisinin de bu söylenenlere inanarak kendisini “ermiş” olarak görmeye başlamasını konu ediniyor. Borçlarından dolayı Adil Ağa’nın gazabına uğramaktan korkan köylüler bir umut ermiş gözüyle baktıkları Taşbaş’a sığınırlar. Taşbaş köylüleri inandıkları bu şeyin gerçek olmadığına ikna etmeye çalışır fakat köylüleri bir türlü ikna edemez. Taşbaş da zamanla kendisinin ermiş olduğu sanrısına kapılır. Yayınlandığı dönemde eleştirmenler tarafından olumlu eleştiriler alan Yer Demir Gök Bakır filminde Taşbaş rolünde usta oyuncu Rutkay Aziz’i izliyoruz.

Aslı Ünlü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.