Bulut Ekspresi: Âşık Veysel’in Ayakkabı Durağı

AYAKKABI DURAĞI

Ayakkabı? Nasıl bir ayakkabı bu? Spor ayakkabı mı, gündelik ayakkabı mı? Rengi ne? Eski mi yeni mi? Erkek ayakkabısı mı bu, kadın ayakkabısı mı? 

O kadar soru sorduk cevaplayıversene!

Benim Sadık Yarım Kara Topraktır, Güzelliğin On Par’etmez, Uzun İnce Bir Yoldayım,  Anlatamam Derdimi Dertsiz İnana…”

Âşık edebiyatının, halk edebiyatının son büyük ustalarından biri Âşık Veysel, çocukken geçirdiği bir hastalık nedeniyle gözleri görmemesine rağmen gönül gözü açık bir insandır.

Sanatçılık mesleğini yapmak başka, sanatçı ruha sahip olmak ve tepeden tırnağa sanatçı olmak başka bir şeydir. İnsan olmak ise bambaşka bir şeydir.

Biz bu istasyonda durup size Âşık Veysel’i anlatacak, onu övecek değiliz. Onu dinlemiş olanlar ve tanıyanlar ne demek istediğimizi anladılar bile; tanımayan ve dinlemeyenlerden bize ne.

Âşık Veysel evlidir, eşi onunla istemeyerek evlenmiştir ve gönlü de başkasındadır. Gönlü başkasında olan ya ömür boyu mutsuz olur ya mutlu olmak için her şeyi yapar. İşte öyle bir günün gecesinde Âşık Veysel’in eşi sevgilisiyle kaçmak için pencereden usulcacık süzülüp dışarı çıkar. O da sevgilisi de yakalanmamak için arkalarına bakmadan koşarlar. Nefes nefese kaldıklarında dinlenmeye karar verirler. Bir köşede dinlenirken Âşık Veysel’in eşi kaçmaya başladıklarından beri ayakkabısında ayağını rahatsız eden bir şey olduğunun farkındadır ve dinlenirken ayağını rahatsız eden şeyi öğrenmek için ayakkabısını çıkarır. Elini ayakkabısının içine sokar; eliyle ayakkabının içindekini çıkardığında gördüğü şey Âşık Veysel’in tüm birikimidir. Âşık Veysel eşinin onu terk edeceğini anlamıştır. İyi kötü eşi ona bakmıştır bir zaman; bundan dolayı ona bir borcu vardır Âşık Veysel’in eşine ve Âşık Veysel bu borcu bu şekilde ödemek istemiştir.

Dedik ya Âşık Veysel’in gönül gözü açıktır diye.

KAYNAĞIMIZ:

Sunay Akın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.