Günün Sonunda | 2.Gün

Birinci Günü Okumak İçin Tıklayınız.

2.Gün

24.02.2021

Sevgili Günlük!

Ne tuhaf daha iki gün oldu tanışalı ama hayatımda çok önemli bir yer edinmeyi başardın şimdiden. Sen benim tuttuğum ilk günlüksün. Bu yaşıma kadar hiç günlük tutmadım. Belki de günlük hayatımın yazılmaya değer olduğunu düşünmediğimdendir. Dün yazsam da devamının geleceğine pek emin değildim. Söyledim sana, dürüst olacağım.

Sonra bir söyleşi okudum ve günlük tutmanın basit bir gün özeti çıkarmak olmadığını anladım. “Edebiyatçıların olaylar karşısındaki tepkilerini yansıtmaları çok önemli.” diyordu Ağaoğlu ve haklıydı da.

Söyleşiyi okuduktan sonra biraz daha geçmişe gittim bugün. Birkaç yıl önceydi. Bir düğündeyiz ama yalan olmasın kimin düğünü hatırlamıyorum. O düğünü şu an benim için hatırlanabilir kılan şey bir edebiyatçıyla yaptığım küçük sohbetti. Yazar olma heveslisi olan bana, “Her gün muhakkak bir şeyler yaz. Ne olduğu önemli değil. Hiçbir şey bulamazsan geride bıraktığın günü yaz.” demişti ve bugün anlıyorum ki o da haklı.

Dün sadece tanımadığım birine kendimi anlatmak için elime aldığım kalemle bugün başka şeyleri de amaçlıyorum. Tarihe düşülen bir not… belki de en değerlisi bu. Şimdiden sadakatine hayran kaldım Sevgili Günlük! Sana anlattıklarımı başkalarına anlatsam söz uçacak, yaşanmışlıklar kalacaktı. Sense sana anlattıklarımı bir ömürden de uzun saklayacaksın.

Bugün yine öğleden sonra kalktım. Kahvaltıdan sonra yeni bir kitaba başlamak istedim ancak olmadı. Telefona daldım. Amaçsız bir şekilde gezinirken karşıma bir başlık çıktı: “Günümüz Edebiyatında Kaybolan Gerçeklik” diye. İlgimi çekti ve açtım. Sadece birkaç cümle okuyabildim, sonrasında devasa bir reklam kapadı okuyacaklarımın önünü. Onu kapatayım derken çıkan başka bir reklama bastım ve okuyacağım yazıdan uzaklaştım. Yazının devamını bilmesem de okuduğum ilk birkaç cümle yeni nesil Türk edebiyatında toplumcu gerçekçiliğin önemsenmediği ve suni bir hayal edebiyatı yaratıldığına yönelikti. Toplumcu gerçekçilik daha çok 1940 kuşağından sonra ivme kazansa da farklı kimliklerle edebiyatımızda yer etmiş bir akımdı. “Sanat toplum için” düşünürleri ve Milli edebiyat yazarları, 40 kuşağı kadar sert ve kimlik kazanmış olmasa da bu amaca hizmet eden eserler vermişti. Düşündüm. Toplumcu gerçekçilik, Garip gibi ve hatta İkinci Yeni gibi misyonunu tamamlamış bir akım mı yoksa bu dönemde de varlığını sürdürebilir mi?

Bakıldığında toplumun sorunu bitmiyor. Hele güzel ülkemin hiç bitmiyor. Bugünün çok başka hatta yer yer çok daha sert sorunları ve gerçekleri var. Böyle gerçeklerin sonuçları da oluyor muhakkak. 1940 kuşağı bu gerçekleri dile getirmeyi ve eleştirmeyi seçmiş ve başarılı olmuştu. Ancak belki de bugünün yazarları bu gerçeklerden yorulduğu için hayali seçiyordu. Ki hayal kurmak kötü bir şey değildir esasen. Ve hatta hayal kurmak bu gerçeklere bir tepki bile olabilir.

Üstten konuştuğuma bakma Sevgili Günlük!

Ben bu konuyla alakalı eleştirilen yazarlardan değilim. Öyle ki daha geçenlerde yazdıklarımın toplumcu gerçekçi izler taşıdığını fark ettiğimde havalara uçmuştum. Yolun henüz başında olan bir yazar için kendini bir edebi akıma ait hissetmek çok özeldi.

Akşam abimler geldi ve beraber yemek yedik. Son zamanlarda yediğim en iyi yemekti. Eskilerden konuştuk, bize bir şey satmak isteyen pazarlamacılardan nasıl kaçtığımızı hatırladık ve finalde yine babamı andık. Bilinçli yapılan bir şey değildi bu ama her aile sofrasında konu bir şekilde babama geliyor ve ardından hepimizi dolu gözlere eşlik eden gülümseyişle boşluğa baktırıyor anılar.

Günün sonunda kendimi yine “Mail geldi mi?” diye bakarken buldum Sevgili Günlük! Ne maili dediğini duyar gibiyim. Onu da başka bir gün anlatırım.

Servet Eren

Tüm Bölümlere Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.