Rolleri İçin Büyük Bir Hazırlık Sürecinden Geçen Oyuncular

Bir filmi izlenebilir kılan şey nedir? Senaryosu mu yoksa filmde yer alan oyuncuların performansları mı? Bir filmin senaryosu kadar elbette o filmde yer alan oyuncuların içtenlikleri de filmin niteliğinde belirleyici rol oynuyor. Bazı oyuncular da bunun bilincinde olarak rolleri için çeşitli meslek dallarında deneyim elde etmekten, fiziksel görüntülerini değiştirmekten geri kalmıyorlar. “Metot oyunculuk” denen bir yöntemle hayat verdikleri karakterler için büyük bir hazırlık sürecinden geçen, rollerine kendilerinden bir şey katmak için çaba gösteren oyuncuları ve filmlerini sizin için listeledik!

1.Christian Bale – The Machinist (Makinist)

En önemli metot oyuncuların başında gelen Christian Bale oynadığı her filmde dış görünüşünü önemli ölçüde değiştirmeyi başarıyor. Büründüğü roller için kilo alıp vermekten hiç çekinmeyen Bale’in “The Machinist” filmindeki görüntüsü izleyenleri oldukça şaşırtmıştı. 2004 yapımı The Machinist filminin çekimleri öncesi ciddi bir diyete giren oyuncu film için toplamda 29 kilo vererek 84 kilodan 55 kiloya düşmüştür. Filmde bir yıldır uykusuzluk hastalığı çeken bir fabrika işçisini canlandıran Bale ciddi kilo kaybı yaşayan karakterine bürünebilmek için ağır bir diyet yapmıştır. Günde sadece bir kutu ton balığı ya da bir elma yiyerek adeta bir deri bir kemiğe dönen Bale daha sonra rol aldığı filmlerde ise kilo almaktan çekinmemiştir. The Machinist adlı filmden sonra “Batman Begins” filminin kadrosuna seçilen oyuncu bu kez de tam 45 kilo almıştır. Ardından filmin yönetmeni Christopher Nolan’ın uyarısıyla biraz da kilo veren aktör bu ani kilo alıp vermelerin sağlığını olumsuz etkilediğini de itiraf etmiştir. Son olarak “Vice” filminde canlandırdığı Amerikan başkan yardımcılarından Dick Cheney gibi görünebilmek için 20 kilo alan Bale artık fiziksel bir dönüşüm geçirmek istemediğini belirtmiştir.

2.Tom Hanks – Cast Away (Yeni Hayat)

Hollywood’un en başarılı oyuncularından biri olan, iki Oscar ödüllü Tom Hanks de canlandıracağı karakter için dış görünüşünü değiştirenlerden. Hanks filmde bir uçak yolculuğu sırasında uçağının bilinmeyen bir sebepten ötürü düşmesiyle kendini ıssız bir adada tek başına bulan Nolan adlı bir karaktere hayat veriyor. Tom Hanks filmde karakterinin fiziksel dönüşümünü daha iyi yansıtabilmek için ilk olarak kilo aldı ve tam 120 kiloya ulaştı. Filmin ilk sahnelerinde oldukça yapılı olan Hanks ıssız adaya düşüp hayatta kalmaya çalışan karakteri için daha sonra aldığı kiloları vermek zorunda kaldı. Bu sefa sıkı bir programla 26 kilo kaybeden Hanks kilo verme sürecinin oldukça zorlu geçtiğini belirtiyor. Rolüyle Oscar ödüllerine aday gösterilen Hanks Oscar töreni öncesinde hastanelik olmuştur.

3.Robert De Niro – Taxi Driver (Taksi Şoförü)

Canlandırdığı karakterler ile unutulmaz oyuncular arasına giren Robert De Niro da canlandıracağı karakterler için yoğun hazırlık süreçlerinden geçen oyunculardan biri. İki Oscar ödüllü Robert De Niro, 1976 yapımı Taxi Driver adlı filmde Travis Bickle adlı bir taksi şoförünü canlandırıyor. Filmdeki rolü için gerçek bir taksi ehliyeti alan oyuncu yaklaşık iki ay boyunca günde on iki saat kadar taksi şoförlüğü yapmıştır. Filmdeki rolüyle Oscar’a da aday gösterilen oyuncu New York sokaklarında taksicilik yapmanın ilginç bir deneyim olduğunu itiraf ediyor.

4.Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

Daniel Day-Lewis, kariyerini en iyi yönlendiren oyuncuların başında geliyor. Canlandırdığı her karaktere titizlikle hazırlanan Daniel Day-Lewis kariyerine üç Oscar ödülünü sığdırmayı başarmıştır. “There Will Be Blood” filminin ardından Phantom Thread filmi için yeniden usta yönetmen Paul Thomas Anderson ile çalışan Daniel Day-Lewis, bu filmle kariyerini noktaladı. Sinemaya veda etmeyi Phantom Thread’in çekimleri öncesinde düşünmediğini belirten oyuncu bu kararın birdenbire içine yerleştiğini söylüyor. Sinemanın en karizmatik aktörlerinden biri olan Daniel Day-Lewis son filmi olma özelliğini taşıyan Phantom Thread adlı filmde kadınlarla bir türlü doğru dürüst bir ilişki kuramayan, annesini kaybettikten sonra hayat karşısında iyice güçsüzleşmiş, sosyetenin favorisi bir modacıya hayat veriyor. Reynolds Woodcock adlı bu modacının hayatı sıradan bir garson olan Alma ile tanışınca tamamen değişecektir. Filmde Reynolds’un adeta ilham perisi olan Alma’ya hayat veren Vicky Krieps Daniel Day-Lewis ile çekimler başlamadan önce tanışmamış. Metot oyuncuların başında gelen Daniel Day-Lewis karakterlerin arasındaki dinamiği yansıtabilmek için Krieps’ın ona “Reynolds” diye hitap etmesini istemiş. 2012 yılında vizyona giren “Lincoln” filminde hayat verdiği Amerikan başkanı Abraham Lincoln karakterine hazırlanırken de aynı taktiği uygulayan Daniel Day-Lewis canlandırdığı Woodcock karakteri için dikiş dikmeyi de öğrenmiştir. Reynolds gibi titiz bir adam için Daniel Day-Lewis gerçekten de mükemmel bir seçim!

5.Jennifer Lawrence – Winter’s Bone (Gerçeğin Parçaları)

Jennifer Lawrence’a ilk Oscar adaylığını kazandıran, onu Hollywood ile tanıştıran “Winter’s Bone”, ailesine bakmak zorunda olan 17 yaşındaki Ree Dolly’nin hikâyesine odaklanıyor. Lawrence filmde akli dengesi bozuk bir anne ile uğraşan, uyuşturucu bağımlısı bir babanın izini süren, bu esnada da kardeşlerini hayatta tutmaya çalışan güçlü bir kadın karaktere hayat veriyor. Jennifer Lawrence zor şartlara dayanmak zorunda olan Ree karakteri için odun kesmeyi ve dövüşmeyi öğrenmiştir. Filmdeki performansıyla adını büyük oyuncular arasına yazdırmayı başaran Jennifer Lawrence, “The Hunger Games” (Açlık Oyunları) filminde hayat verdiği Katniss Everdeen karakteri için de düzenli olarak spor yaptı. Ok ve yay kullanmayı da öğrenen Lawrence dövüş sahneleri için de dersler aldı. Filmdeki çoğu zorlu sahnede çalışmayı tercih eden Lawrence kariyerinde emin adımlarla ilerliyor.

6.Anne Hathaway – Les Miserables (Sefiller)

Victor Hugo’nun aynı adlı ölümsüz eserinden “müzikal” olarak beyaz perdeye uyarlanan “Les Miserables” filmindeki rolü için 12 kilo veren Anne Hathaway filmdeki rolüyle Oscar ödülünü de kucaklamayı başarmıştır. Filmin çekimleri başlamadan hemen önce günde yalnızca 500 kalori aldığı bir diyet uygulan Hathaway çekimler esnasında yedi kilo daha vermiştir. Film çekimleri başlamadan önce tam 13 gün hiçbir şey yemediğini itiraf eden Anne Hathaway diyetinin sırrını izleyicilere kötü örnek olmamak için açıklamıyor. Filmdeki rol arkadaşı Isabelle Allen, Hathaway’in diyetinin ne kadar zor olduğunu verdiği röportaj sırasında dile getirmiştir.

7.Tom Hardy – Bronson

Bir postane soygununda yakalanarak hapis cezasına çarptırılan, en popüler mahkûmlardan biri olan Michael Peterson’un gerçek hayat hikâyesine odaklanan “Bronson” adlı filmde Micheal karakterine hayat veren Tom Hardy rolü için tam 19 kilo aldı. Canlandıracağı karakter için vücut çalışarak kas da yapan Hardy beş hafta boyunca tavuk, pizza, dondurma yiyerek ve bolca kola içerek büyük bir dönüşüm geçirmiştir. Sıkı bir çalışmayla canlandırdığı kişiye dış görünüş bakımından benzemeyi başaran Tom Hardy, “steroid” kullanmadan kilo aldığını belirtiyor.

Aslı Ünlü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.