Nedensiz de Sevilir

Sevgi anlaşmak değildir nedensiz de sevilir,
Bazen küçük bir an için ömür bile verilir…

Bugün Teoman’ın bir şarkı sözü ile sizlerleyim. Bu sözü ilk duyduğumdan beri çok hoşuma gider. Tabii ki ilk duyduğumda anlamını tam olarak anlayamamıştım fakat yaşadıkça, büyüdükçe ve hayatı gerçekten öğrenerek yaşamaya başladığımda bu sözü idrak ettim ve gerçekten de hayat felsefem başlıklı listemde yer alan bir söz haline geldi.

Bu dünyada yediden yetmişe çoğu kişinin şöyle bir algısı var. Eğer bizler bir insanı seviyorsak karşımızdaki de bizi sevmek zorunda! Hiç olmazsa sevgimize saygı duyarak karşımızda başka biri ile mutlu olmamalı! İnsan böyle düşünmese bile içten içe umut ederken karşısındaki insanı sınırlandırıyor aslında. Şöyle yaparsam beni sever, belli edeyim azıcık, yanında durayım… Şimdi saçma falan demeyin, biz insanlar bunları her gün haberlerde bile okuyoruz! Sevgilisi onu terk ettiği için öldüren mi dersin, karşısındaki ona karşılık vermediği için kaçıran mı dersin! Bakın bunlar en küçük örnekler.

Sanki karşımızdaki biz iyiyiz, güzeliz, eğlenceliyiz, onu sevdik falan filan diye bizi sevecekti zaten, sevmek zorundaydı!

Öyle bir dünya yok!

Şu kısacık hayatım boyunca etrafımda hep böyle insanlara şahit oldum. “Sevgimden ölüyorum.” diyenler mi dersin, aşkından “Ona kul köle oldum, canımı veririm.” diyerek ağıt yakanlar mı dersin. Sevdiği kişi başka biri ile sevgili diye aralarını bozmaya çalışan mı dersin. Sırf sevgisine karşılık alamadığı için karşısındaki insana çamur atan mı dersin. Ayrıldıktan sonra 2 hafta “aşığım” diyerek ağlayan, 3. hafta da yeni birini koluna takan mı dersin. Çok üzülerek söylüyorum ki böyle kişileri görünce önce gülüyor sonra da onlara acıyorum. Yahu kardeşim sorarım sizlere! Hanginiz “ay ben buna aşık olayım, bu beni sever” ya da “Yok bu beni sevmez, ben buna aşık olamam.“ diyerek seveceği kişiye kendisi karar verdi?

Siz karşınızdaki insana bir duygu beslemeye başlayacağınız zaman ondan izin aldınız mı ki onun da size karşı bir duygu beslemesini bekliyorsunuz?

Aranızdan “Sevgi için izin mi alınır be!” diyenleri duyar gibiyim, yahu ben de onu diyorum ya! Siz severken kendinize engel olamadınız, aynı şekilde karşınızdaki insan da başkasını severken kendisine engel olamadı! Bu durumda onu sevdiği insandan ayırma çabalarına girmek ne oluyor?

Bu şekilde psikopata bağlayan insanlar ne yazık ki var ve tekrar üzülerek söylüyorum ki bu aşk değil hırs arkadaşlar. Lütfen önce sevginin gerçekten ne olduğunu öğrenerek iki gündür tanıyarak beğendiğiniz kişiye “Aşığım be!” diyerek ne aşkı ne de kendinizi küçük düşürün.

Evet eğer gerçekten karşınızdakini seviyorsanız onun sevgisi için tabii ki de çabalayacaksınız. Fakat bunu kendinize ve karşınızdakilere zarar vererek yapmak ne kadar doğru işte orası çok tartışılır. Hele de çoğu insan gerçekten duygularının ne olduğunu bile anlayamazken.
“Sevgi anlaşmak değildir.”

Bu sözün alt yapısı bana o kadar doğru geliyor ki… Arkadaşlar söz diyor ki, “Sevmek için anlaşmaya, konuşmaya, karşılık beklemeye gerek yok! Sevgi bir anda hiçbir beklenti olmadan sevebilmektir. Canınız yana yana sevebilmektir!”

Sözün kısası diyor ki dostlar, sevgi karşılık beklemeden yapılan bir eylemdir. Bencillik olmayacak, beklenti olmayacak, sadece seveceksiniz işte! Bencilliğin olduğu yerde sevginin işi yoktur, olamaz!

Oysa ki uzaktan sevmek bile güzel değil midir? Madem bir insanı seviyorsunuz onun getireceği mutluluk gibi üzüntüyü de kabul etmeniz gerekmez mi? Sonuç olarak bu acı sevdiğinizden gelmiş bir şey! Ne diyor söz?
“Nedensiz de sevilir!”

Hiçbir gerekçesi olmadan nedensiz, öylesine sevmek! Sorarım sizlere içinde sevgi, merhamet taşıyan hangi insan sokakta yanından geçen bir kedi yavrusuna gülümseyerek bakmaz? Ya da soğukta titreyerek kuytu bir yere sığmaya çalışan köpeğe acımaz?

İşte anahtar kelimemiz de buradan geliyor; Merhamet!

Merhameti olmayan kimsenin sevgisi de gerçek değildir dostlar. Bu yüzden çevrenizde merhametli kişiler barındırın, merhametli bir insan olun. Eğer ki merhamet sahibi bir insan olmaya çalışırsanız emin olun sevdiğinizden gelen acı bile sizlere katlanılır gelir. Çünkü ister istemez onun mutlu olması sizi üzse de tatmin edecektir.

Unutmayın ki Allah kimseye kaldıracağından fazla yük vermez. Derdi veren, dermanı da verir.

Şu iki günlük dünya için kendinizi yiyip bitirmeyi de bırakın! Biri sizi sevmiyor diye hayat durmuş değil. Hayat bu kadar basit değil. Beni de kimse sevmek zorunda değil, sizi de kimse sevmek zorunda değil. Bu yüzden duracağınız yeri de izleyeceğiniz yolu da iyi bilin, iyi öğrenin!
Merhamet gösterin insanoğlu! Sadece hayvanlara, çiçeklere, böceklere değil, kendinize ve diğer insanlara da merhamet gösterin! Karşılık beklemeden sevmeyi öğrenin!

Daha doğrusu sevginin karşılık beklemeden yapılan bir eylem olduğunu idrak edin!

Fatmanur Dereköylü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.