Kar Fotoğrafları

Bir kış daha geldi… Bu hafta güzel yurdumuzun pek çok bölgesinde kar yağışı var. Yine toprak beyaz bir örtüyle örtüldü. Sık sık esen rüzgar bu güzel örtüyü dalgalandırdı. Doğal olarak bu hafta sosyal medyada kar fotoğrafları daha sık karşımıza çıkmaya başladı. İnsanlar neden kar yağdığında fotoğraf çekme ihtiyacı duyar?

            Bundan 2 yıl önceydi. Amatör de olsa çoğu gencin fotoğrafçılığa merak duyması gibi ben de merak duymuştum. Şehre kar yağınca heyecanlanmıştım ve cep telefonumla çok güzel fotoğraflar çekmiştim. İşte karın bir büyüsü olduğunu o gün fark ettim. Kar yağdığında gökyüzünün rengine çok dikkat edin. Özellikle akşam saatlerine yakın dışarıya çıkarsanız, bu bahsettiğim büyüyü ve gökyüzündeki o değişimin yeryüzüne yansımasının fotoğraflarınıza yansımasını gördüğünüzde ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

            Kar beni gerçek anlamda büyülemişti. Kar için niçin bu kadar romanlar ve şiirler yazıldığını, resimler çizildiğini o zaman anlamıştım. Karın insanın gözünü kör eden bir büyüsü, bir güzelliği vardı. Çok etkileyiciydi. Mesela kartopu oynadığınızda eğlenceliydi. O gün karın bu büyüsüne kapılarak ben de çok güzel fotoğraflar çektim. Akşam olduğunda geri dönüş yolunda yürürken karşıma çıkan olayın beni düşündüreceğini nereden bilebilirdim? Dönüş yolunda patileri kara saplandığı için zorlukla yürümeye çalışan bir kedi gördüm. Çok üşümüştü, titriyordu… İşte o zaman içinde bulunduğum büyüden aniden çıktım. O sahne benim karın görünen masalsı yüzünü bir kenara bırakmamı sağladı. Artık kar fotoğraflarındaki büyüye inanmamaya başladım. Bu beyaz örtünün altındaki acı gerçekliği nasıl görmezlikten gelebilirdim? Kimsesizlerin yüzüne soğuk bir kırbaç gibi vuran o dondurucu acıyı nasıl yok sayabilirdim?

            Kar fotoğraflarının altındaki huzur kelimesini yavaş yavaş anlamsız bulmaya başladım. Çünkü o huzurun hissedilmesini sağlayanın fotoğrafın güzelliği değil, içinde bulunulan ortam olduğunu biliyordum. Üzgünüm ama çatısı akan bir evde yağmur yağdığında huzur hissetmezsiniz. Yağmur yağmasın diye dua edersiniz. Soğuktan donduğunuz bir evde karın yağması size mutluluk ve huzur vermez. Kendinizi kandırmayın.

            Fotoğraflar çekebilirsiniz. Karın bu güzel büyüsünü ölümsüzleştirebilirsiniz ama karın sakladığı acı gerçeği unutmayın. Kar sokakların üstünü örten beyaz bir örtü olduğu gibi acıların da üstünü örten bir örtüdür. Ben bu satırları yazarken dün gece İstanbul’da bir kimsesizin sokakta donarak öldüğünü öğrendim. Gördüğüm kar fotoğraflarının aksine ölü cesedinin hiç huzurlu olmadığını tahmin edebiliyorum. Kendi cennetlerimizi yaratıyoruz, cehennemi görmeden… Orada kim var, fark etmeden ve ilgilenmeden… Değişik bir cehennem bu; düşünce yanarak değil, donarak acı çekiyorsun…

Orçun Gül

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.