Bulut Ekspresi: Cemal Süreya’nın Darphane Durağı

Bulut Ekspresi geliyor

İstasyon da bekliyor

Temiz Darphane kirlenirken

Cemal Süreya kapıyı açmıyor

DARPHANE DURAĞI

Bulut Ekspresi istasyona girdiğinde birden ağzının kenarından sigara ile Cemal Süreya gözüktü. Acelesi yoktu. Yavaş yavaş yürüdü. Sigarasını bitirmeden binmezdi Ekspres’e. Bulut Ekspresi “Bırak artık şu sigarayı Cemal Usta!” dercesine öttürdü düdüğünü.  Sigaraya geç başladım, içkiden de sonra. İlk sigarayı otuz iki yaşımda içtim. İlk içki kadehi iki üç yıl öncesine rastlar. Ama başladıktan bir ay sonra iki pakete yükselttim. Tabii ki günde. Bu cevap üstüne “ama sağlığına zararlı” nidası yükseldi düdükten.  Cemal Süreya bindi Ekspres’e. Düştü yola Ekspres anı gözcülerine doğru.

Bu düdüğün sesini duydu mu Cemal Süreya bilinmez fakat bıraktı bir gün sigarayı. O zaman da içkiye yüklendi. Şair adamlar böyle olur işte…

Büyük şairler genellikle kötü şairlerdir. Büyük şair ne demek?

Yanlış anlaşıldı! Umurumuz değil.

Şair adam dedik ama devlet memurluğunda da bulunmuştur çokça Cemal Süreya. Şair adam dedik ya! Şairlikten, yazarlıktan, çeviriden para mı kazanılır arkadaş? Kazanamayınca dön başka iş ara.

Cemal Süreya, bir gün Darphane de müdür olur. Olur olmasına da darphane de darphane yani. Darphane müdürü olduğunda yaptığı ilk icraatı Darphane’deki bütün yolsuzlukları, hataları Ankara’ya rapor etmektir. Ödül beklemez, tebrik beklemez, teşekkür deseniz zaten yoktur. Fakat Ankara’nın yapacağını hiç kimse beklemez. Yapar yine yapacağını…

Rapor sonrası aniden Darphaneye dönemin bakanı teşrif eder(!). Haberi alan Cemal Süreya yardımcılarıyla birlikte bakanı karşılamaya giderler. Herkesin elini sıkan bakan o da neyin nesi, Cemal Süreya’nın yüzüne bakmaya bile tenezzül etmez. Şair adam zeki adamdır. Kavrar hemencecik durumu. Bakan memnun değildir aldığı rapordan. Ani bir teftiş ve kapıyı kapat! Bakan Darphane’de gezinirken “Bu kapının ardında ne var? Şu kapının arkasında ne var? Bu kapı nereye açılıyor?” gibi sorularla Darphane’deki bütün kapıları açtırıp her yeri didik didik eder. Teftiş bitince istediğini alamamıştır bakan. Kızgındır, sinirlidir hatta küplere binmiştir. Bu halde Darphane’den çıkan bakan geldiği gibi Cemal Süreya’nın yüzüne bakma şerefine nail olamaz ve bu kabalığıyla arabasına binmeye yollanır. Arabasına binemeden arkasından bir ses işitir. Bu gerçeği açıklar Cemal Süreya. Bu gerçeği ve sonrasında yaşanacakları bu anıyı bize anlatan Sunay Akın’dan dinleyelim:

Cemal Süreya kapıdan seslenir. “Sayın bakan, bir kapı daha var! Ama o kapıyı size açmayacağız.” Bakan aniden hiddetle seslenir. “Neredeymiş o kapı” Cemal Süreya şu yanıtı verir:

“Gönlümüzün kapısı.”

Ve yine kısa bir süre sonra, bir resmi evrak gelir Darphane’ye. Kâğıtta yazılı olan şudur:

“Darphane bakan tarafından denetlenmiş ve çok kirli, pis bulunmuştur. Müdür Cemalettin Seber -namı diğer Cemal Süreya- görevden alınmıştır.

Bunun üzerine Cemal Süreya bir basın toplantısı düzenler ve şunu söyler:

“Evet, gerçekten de şanlı Darphane tarihinde ilk kez o gün, pis ve kirliydi. O da, sayın bakanın burada olduğu saatlerde.”

Zekidir demiş miydik şairler için?

Ve Cemal Süreya’nın eşsiz bir adam olduğunu?

Eyüp Saka

Kaynağı merak edenler için: KAYNAKÇA

Cemal Süreya, Günler, YKY, İstanbul 2019

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.