Sahip Olduğumuz Temel Şeyler

İnsanların, çoktan sahip oldukları şeylerin değerini hafife almak ve üzerlerinde çok düşünmemek gibi bir özellikleri vardır. Daima hayatta birçok yeni şeyin arayışındayken; bir evimiz, ailemiz, geçmişimiz ve geleceğe dair umutlarımız olmasının bile ne kadar önemli olduğunu fark etmeyiz. Bırakın bunları, duygulara sahip olmamız bile aslında muazzam bir kabiliyettir. Mutluluğu çok hissetmeyen biri yine de umudu ve arzuyu hissedebilir. Bu açıdan, sahip olmadığımız şeyler belki de sahip olduklarımız kadar değerlidir. Çünkü, hayatta elde etmek olmadan sadece arzulamak bile güzel bir histir özünde; bize bir amaç verir, hayatımıza renk katar. Yine varlığımızın en basit elementlerine bakarsak, sahip olduğumuz inanılmaz bilgi yığınını fark ederiz. Anılarımız, deneyimlerimiz, öğrendiğimiz tüm o hayat dersleri, hayal gücümüzün sayısız ürünleri, bildiğimiz melodiler… Bütün bunların yanı sıra, konuştuğumuz dil. Bazı insanlar, doğru dürüst bir şey bilmediklerini düşünürler ama çoğu insan en azından bir ana dile sahiptir. Maddeler, kayalar, tozlar ve enerji dalgalarının haricinde büyük bir kısmı boş olan hissiyatsız ve bilinçsiz uzayın bir köşesinde bir bilince sahip olmak; kimseler bilmese, duymasa bile hayaller kurmak, yazılar yazmak, şarkılar söylemek ve bu derin, anlamsız boşluğun ortasında bir şekilde anlam yaratmak yetisi de aslında sahip olduğumuzu çoğu zaman takdir edemediğimiz bir şeydir. Sadece bir dili konuşabilmek dahi hayvanlar aleminde insanlar dışında hiçbir hayvanın, bize biyolojik olarak en benzer olan şempanzelerin bile ulaşamadığı bir başarıdır.

Peki ya dilimizden de daha temel neyimiz vardır? Bedenimiz tabii. Fiziki bir varlık olmanın özelliklerine günlük hayatımızda pek de kafa yormayız. Sonuçta, doğduğumuz günden beri bedenimiz vardı, hatta daha da önceden beri. Bizi biz yapan su, proteinler, mineraller ve mikroskopu biraz daha yakınlaştırırsak protonlar, elektronlar; bütün bu parçalar cansızdır. Ama bir şekilde, kendimiz olarak hayattayız. Her gece, ertesi sabah tekrar uyanacağımızı bilmenin güveniyle uyuruz. Acı hissettiğimizde geri çekiliriz. Acıkmayı ve susamayı tanır, ne anlama geldiklerini biliriz. Bir robotun bilgisayar programlamayı bilmemesi gibi bizim de bu hisleri ve alışkanlıkları mümkün kılan karmakarışık sistem hakkında doğuştan bilgili olmamamız ilginçtir. Evet, sahip olduğumuz bütün bu temel mülkiyetler illa da şükredeceğimiz, bizi o kadar da mutlu eden şeyler olmayabilir ama her insanın yalnızca var olarak bunca yeteneğe ve özelliğe sahip olması kuşkusuz ilginçtir.

Bazen, günlük hayatımda kanıksadığım temel bir özelliğime sahip olmadığımı hayal etmek ve bu varsayımsal senaryoda nasıl hissedeceğimi anlamaya çalışmak gibi belki de biraz tuhaf bir zihinsel çalışmaya girişirim. Ya insandan başka bir hayvan olsaydım, o zaman hayatım nasıl olurdu? Tek amacım yaşamaya devam etmek ve soyumu devam ettirmek olurdu. Tüm isteklerim bu iki amaç doğrultusunda şekillenirdi. Bir kuş olup gün boyu uçma fikri ne kadar harika gelse de, böyle basit bir hayata ve zihne sahip olmak pek de güzel olmayabilir. Tinsel bir varlık olma fikri ise daha cezbedici. Eğer bir ruh olsaydım; bir yere, zamana ve gerçeklik düzlemine fiziksel bir çapayla bağlı olmazdım. Hiç yorulmamayı, acı hissetmemeyi, acıkmamayı ve susamamayı kolaylıkla hayal edebiliyorum. Ancak bedensiz olmak, istediğim anda kıpırdatabileceğim parmaklarımın olmaması; bunu hayal etmek neredeyse imkansız. Bir hikaye, anı, hatta bir fikirden ibaret olsaydım… Öncelikle hayatım olmazdı. Sadece, başlangıcım ve bitişimden habersiz, var olurdum. Her neyse, dediğim gibi, biraz tuhaf bir düşünce uğraşısı bu.

Nilüfer İnal

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.