Bir Başkaldırı Filmi: Bisiklet Hırsızları

IMDb: 8.4

1948 yılında seyirciyle buluşan Vittorio De Sica imzalı Bisiklet Hırsızları tam bir başyapıttır. 2.Dünya Savaşı’ndan çıkan İtalya’nın sosyal durumunu yansıtmaktadır. O yıllarda ortaya çıkan Yeni Gerçekçilik akımının en önemli temsilcisi olan Bisiklet Hırsızları bir baba ve oğul etrafında geçmektedir. Ana karakter Antonio adında işsiz bir aile babasıdır. Film onun bir iş bulma kurumunda sıranın ona gelmesiyle başlamıştır. İş bulma ihtimali bile onu mutlu etmiştir. Fakat bir sorun vardır. İş bir afiş asma işidir ve bunun için de çalışacak olan kişinin bir bisikleti olması gerekmektedir. İşte tüm filmin simgesi olan bisiklet burada karşımıza çıkmıştır.

Antonio bir şekilde bisiklet bulmak zorundadır çünkü bu son şansıdır. Bulamazsa işi başkasına kaptıracak ve uzunca bir süre daha işsiz kalacaktır. Bu haberi eşiyle paylaştıktan sonra eşi bisiklet alabilmesi için büyük bir fedakarlık göstererek çarşafları satıp parasını ona vermiştir. “Çarşafsız da yatabiliriz.” cümlesi filmin etkileyici ifadelerindendir. Buraya kadar her şey olabildiğince normaldir. İlk iş gününde bisikletiyle işe çıkan Antonio afişleri astığı esnada bisikletini çaldırır. Beyninden vurulmuşa dönen Antonio yine çaresiz kalmıştır. İşsiz olduğu günkü halinden farksızdır. Polise gider fakat sonuç alamaz. Onunla kimse ilgilenmez. “Ne oldu, önemli bir şey mi var?” diye soran arkadaşına, “Yok, alt tarafı bir bisiklet.” cevabını veren polis dönemin sosyal yapısını gözler önüne sermektedir.

Filmin ilerleyen sahnelerinde oğluyla beraber bisiklet arayışını sürdüren Antonio aslında hakkını aramaktadır. Umutlarını aramaktadır. Ailesine bakacak bir işi uzun bir bekleyişin ardından bulan Antonio sabrını aramaktadır. Fakat ne yazık ki hiçbir şey istediği gibi gitmez. Bisiklet pazarından karşılaştığı manzara, gördüğü tutum ve akabinde gittiği kilise onun için her şeyin kötüye gittiğinin kanıtıdır. Kilisede bile aradığını bulamamış, destek görememiştir. Kendi emeğiyle, fedakarlığıyla elde ettiği bisikletinin acımasızca çalınmasıyla karşı karşıya kalan bir adam… Polisin, insanların ve kilisenin destek olmadığı, sonunda çareyi falcılarda arayan çaresizlik içinde nefes almaya çalışan haklı bir adam… Antonio düşebileceği en dibe düştüğünü sanmıştır falcıdayken fakat daha da düşecektir. Falcı ona herhangi bir izahat vermeden bisikletini ya birden bulacağını ya da hiçbir zaman bulamayacağını söyler. Bundan bir şey anlamayan Antonio ve oğlu Bruno oradan çıktıktan sonra hırsızı bulup peşine düşmüştür. Hırsızı yakaladıklarında onun mahallesindedirler. Tüm mahalle onu savunmakta ve Antonio’yu itip kakmaktadır. Antonio’nun cesareti ancak polisi çağırmaya yetmiştir. Hiçbir delili olmadığını ve aşağıdaki bir mahalle dolusu insanın onun aleyhinde tanıklık edeceğini söyleyen polis alt tarafı bir bisiklet ifadesini öne sürerek karakoldakilerden pek de bir farkı olmadığını göstermiş olur. Antonio bir kez daha çaresizdir.

Haklı olan bir insanın hakkını arayacak bir alan bulamamasıdır Bisiklet Hırsızları filmi. Hiçbir çıkar yol bulamayan Antonio çareyi çaresizlikte bularak birinin bisikletini çalmaya yeltenmiştir. Fakat başaramamıştır. Antonio çalarken yakalanmış ve hırsız olmuştur. Çalıp da yakalanmayanlar gibi destek görememiştir. Kendini yoğun bir kalabalık tarafından tartaklanırken, hakaretlere maruz kalırken bulmuştur. Kendisi haklıyken destek olmayan toplum, haksız anında ona köstektir. Neticede Antonio’nun oğlu Bruno’yu görünce onu bırakan bisiklet sahibi, polise vermekten vazgeçmiştir. Ancak bu hiçbir şeyin çözümü değildir. Antonio filmin sonunda hiçbir şey elde edememiştir. Hakkını alamamıştır. Alt tarafı bisiklet olan sembolün üst tarafı emektir.

Agâh Ensar Can

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.