UNESCO’dan Tarihi Karar: Minyatür Sanatı UNESCO Listesine Girdi!

Unutulmaya Yüz Tutan Değerler Koruma Altına Alınmaya Devam Ediyor

Minyatür Sanatı Artık UNESCO’nun Koruması altında

Paris şehrindeki COVID 19 nedeniyle çevrimiçi olarak yapılan UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras 15. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda Minyatür sanatının listeye alınmasına oy birliğiyle karar verildi.

Minyatür sanatının, “UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine” alındığını Kültür ve Turizm Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Twitter’dan yaptığı paylaşım ile duyurdu.

Kültür Bakanı yaptığı paylaşımda:

“Tarihî ve kültürel mirasımızı yansıtan klasik Türk süsleme sanatlarından Minyatür bir dünya mirası olarak UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydedildi. Nakkaşlarımız artık bir dünya mirasını icra edecekler.” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin moderatörlüğünde Azerbaycan, İran ve Özbekistan’ın ortak dosyası olarak Mart 2019’da UNESCO’ya gönderilmiş olan Minyatür sanatının dünya mirası olduğunu dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, “Türkiye’nin sahip olduğu zengin kültürel birikimi ulusal ve uluslararası düzeyde korumaya, yaşatmaya ve tanıtmaya devam edeceğiz.” dedi.

UNESCO’ya ortak dosya olarak sunulan Minyatür sanatını listeye alınma sürecini başından beri büyük bir özenle takip ettiklerini belirten Bakan Ersoy, bu sanatın sadece Türkiye’de değil kültür coğrafyamızda da büyük bir tarihi ve kültürel değere sahip olduğunu da sözlerine ekledi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Minyatür sanatının insanlığın ortak mirası olarak ilan edilmesini sağlamış olmanın gururunu ve onurunu yaşadıklarını da belirtti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.