Ben Çiçek

Hadi biraz da güzel şeylerden bahsedelim. Hâlâ inanıyor musun mutluluğa? Mutluluğun seni bir gün bulacağına? İnan. İnanmayı asla bırakma.

Umudunu körelten sayısız şey yaşadın ve sana umut aşılayan sayısız film izledin, kitap okudun ya da bir şeyler duydun. Dengesiz bir denge bu senin içinde. Hâlâ inanıyor musun aşka ve sayısız güzel getirisine, yoksa inanmıyor musun bilmiyorum. Gönlünün terazisi ne tarafın ağır bastığını anlayamıyor belki de.

Bazı anlar olur… Salt yalnızlık yakana öyle bir yapışır ki, ellerini sarmasa da boğazına, sen boğulduğunu hissedersin. O kayıp zamanda her an dibe çekilirsin. Yalnızlığını geçici ilişkilerle bastır ya da bastırma, gece odanın kapısını kapattığın anda yalnızsın, yatağında senden başka biri daha olsa da, o kişi sana sımsıkı sarılsa da. Çünkü hisler tarafından sarıp sarmalanmadıkça asla ısınamazsın. Hava çok sıcak olsa dahi için üşür en başta.

Ben… Benim kim olduğum pek de önemli değil. Ama benim içim çok üşüdü, biliyor musun? Ellerim çok üşüdü bazen, bazen de ayaklarım. Küçükken annem üşüyen ayaklarımı sıkıştırırdı bacaklarının arasına. “Çivi gibi olmuş,” derken içinin ürpertisi sesine yansırdı. Ben hiçbir zaman böyle özenli sevileceğimi düşünmezdim. Tabii ki hiçbir şey anne sevgisine benzemez ama izin ver, anlatayım. Ben hiçbir zaman böyle naif sevileceğimi, sanki camdan yapılma çok değerli bir şeymişim gibi özenle saklanacağımı ve kırılmaktan korkulacağımı düşünmezdim.

Ben… Benim kim olduğum pek de önemli değil. Ama ben çok yalnız kaldım, biliyor musun? Üşüyen ellerimi ısıtması için ertesi sabah adımı bile hatırlamayacak insanları almadım yatağıma yine de. Sırf bir gece ısınabilmek umuduyla aynaya bakabilecek yüz bulma olayını çöpe atmadım. Herkesin kendince gerekçeleri vardır elbet ama ben, bana değer vermeyen insanları hayatıma almadım.

Ben… Benim kim olduğumu boş ver. Ama benim evim bile yoktu, biliyor musun? Ait olduğum yer neresi bilmeden savrulup durdum belirsiz bir zaman boyunca ve her sert kayaya çarpışımda yara bere içinde kalan bedenimi iyi etmek için minicik bir çaba gösteremedim. Yaralarımı sarmak için bile dinlenemedim. Beni alıp savuran rüzgar öylesine kuvvetliydi ki, sırtımı bir yere yaslayıp da kendimi iyi edemedim.

Ben… Benim kim olduğumun pek de önemi yok ama kimin olduğumun var. Ben Gece’ye aitim. Ben onun dokunmaya kıyamadığı ama aynı zamanda bunu yapmaya doyamadığı o çiçeğim. Bana çok güzel bakıyor, biliyor musun? Sanki görüp görebileceği en güzel şeymişim gibi hissettiriyor. O bana öyle baktığında içimin en kuytuda kalan kurak yerlerinde bile güneş görmediği halde çiçekler açıyor. Üşümüyorum mesela ben. Ellerim o tuttuğunda değil sadece, beni kendinin kıldığından beri hiç üşümüyor.

Ben… Benim kim olduğumun pek de bir önemi yok ama sebepsizce bil istiyorum. Hâlâ umut var, gör istiyorum. Ben Çiçek. Benim bir sıfatım ya da beni başkalarından ayıran bir bilgi yok. Beni anlamlı kılan tek şey, aşk diye bildiğim. Adı, Gece. O zifiri, o en kuytu ve en koyu. Yalnızlığımı dindiren, sesime ahenk, ruhuma eş. Bana denk, kazandığım ancak kazanmayacağımı bilsem dahi asla pes etmeyeceğim bir cenk. O aşk.

Ben Çiçek… Biliyor musun, bir evim var artık. Rüzgarın beni savurmasına izin vermeyen, hiçbir zelzelenin yerle bir edemeyeceği bir yürek. Her bir yaramdan öpüyor teker teker. İzi geçmez dediğim tüm dokunuşları kendi dokunuşlarıyla siliyor ve beni ben yapıyor. Her sarılmada, zamanın benden çaldığı tüm parçalarımı birer birer geri veriyor. Bir bütün olmanın en güzel hali. Bir olmanın en mükemmel hali. O Gece. Ben ise Gece’nin Çiçeği.

Hâlâ inanıyor musun mutluluğa? Mutluluğun seni bir gün bulacağına? İnan. İnanmayı asla bırakma. “Ben bile,” diye başlayan sayısız cümle kurduğumu farz et ancak ben tek bir tane bırakacağım sana.

Ben bile mutluluğu bulduysam, senin için hâlâ umut var demektir. Sakın peşini bırakma.

Çağla Fulya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.