Sevmek mi Sevilmek mi?

Bir akşam arkadaşımın “Sevmek mi daha güzel yoksa sevilmek mi?” sorusuyla oturup günlerce düşündüğümü hatırlıyorum. Sahi hangisi daha güzeldi?
Günlerce kime sorsam bana “sevilmek” cevabını vermişlerdi. Haklıydılar da. Bu hayatta kim sevilmek istemezdi ki Vesselam güzel şeydi sevilmek. Bir kere değerli olduğunu hissettiriyordu insana. “Onlarca kalbin arasında sevmek için senin kalbin seçilmişti.” Sana söyleniyordu o yüreğin en kuytu köşesinden çıkan güzel sözler, sana bakıyordu değerli bir mücevhere bakarmış gibi parıldayan o gözler. Baş tacı ediliyordun, kalbine doğru bir kalp akıyordu. Zaman zaman mutluluğun yanında gelen üzüntü bile acı ama güzel bir tat bırakıyordu kursakta. Gecelerce akıttığın gözyaşların bir “seviyorum” lafı ile kelebek olarak karışıyordu gökyüzünün lacivertine.
Bunun yanı sıra kimse karşılıksız bir sevgi istemezdi. Belki de bu yüzden çoğu kişi sevmekten önce sevilmeyi tercih ediyordu. Ah ne güzel şeydi karşılıklı sevgi, saygı. İnsanı sevilmekten daha çok mutlu eden bir şey var mıydı? Kaldı ki bu sevginin bir insandan gelmesine gerek bile yoktu. Usulca yanına sokulan bir hayvan bile verebilirdi bu mutluluğu. Çünkü o hayvan onca insanın arasında sana gelerek sığınıştı sinene. Belki de tüm olay buradaydı…

“Seçilmek, tercih edilmek.”

Gördüğüm kadarıyla bazı insanlar hissettiği sevgiye son umudu gibi dört elle, tüm yüreği ile sarılırken kimisi burun kıvırırdı. Veremezdi o sevginin hakkını, ya da göremezdi karşısındaki insanın çektiği acıları. Küçük görürdü o kalbi, hep daha fazlasını koparıp almak isterdi. Anladığım kadarıyla sevmeyi öğrenememiş bir kalbin vereceği tek şey de acı oluyordu. İşte ben bu yüzden ben sevilmekten önce sevmek isterim. Sevilerek bir insana acı vermektense önce severek acı çekmeyi tercih ederdim. Çünkü çoğu insan en çok neye üzülürse, neye “ahı” kalırsa başka birine o acıyı yaşatmaktan ölesiye korkar. Bir söz vardır ya “acı çekmiş her ruh büyümeye mahkumdur” diye. İşte tam da bu yüzden sevilmeden önce büyümeli insan. Çektiği acılar ile kalbini yoğurup şekil vermeli. O zaman ona verilen sevginin kıymetini daha iyi anlayabilir.

Bana göre sevmeyi bilmeyen bir insan yıldızsız bir geceye, güneşsiz bir gündüze benzer. Oysa gökyüzünün lacivertine yıldız, mavisine güneş ne de yakışır. İşte insana da sevmek o kadar yakışır. Çünkü sevgi merhamet isteyen bir kavramdır. İnsan sevdiğine merhamet gösterir. Merhametsiz bir insanın “seviyorum” demesi ne kadar inandırıcı olabilir ki? Seviyorum der fakat merhamet göstermeden yakıp, yıkar. Aşağılar, hakaret eder hatta ve hatta şiddet gösterir.

İnsan önce merhametle sevmeyi öğrenmeli.

Mesela sokakta öylece duran bir kedinin başını merhametle okşayarak başlayın sevmeye. Yada bir ağaç dalına tünemiş kuşa merhametle bakarak öğrenin sevmeyi. Hiç olmadı ayağınızın ucunda ilerleyen karıncayı ezmek yerine ona merhamet gösterip yanından geçerek öğrenin sevmeyi. Sokakta gecenin bir vakti havlayan köpeğe küfür etmek yerine önüne bir kap yemek koymayı deneyerek öğrenin sevmeyi. Yunus Emre’nin çok hoşuma giden bir sözü vardır. “Yaratılanı severim, Yaradan’dan ötürü.” Çoğumuz “Elhamdülillah Müslümanız” demeyi biliyoruz ya, işte “Onu da Allah yarattı” diyerek sevmeye çalışın.

Lafın kısası dostlarım önce sevmek gerekir. Acı çekerek sev ki sevilmenin nasıl değerli bir şey olduğunu bil. Öyle kıytırık iki günlük bir acı olmasın ama bu. Günlerce belki de aylarca seni düşündüren bir acı olsun. Sevilmemeyi iliklerine kadar hissettiren bir acı olsun. Seni değersiz hissettirsin, seni senden geçirten bir acı. Önce sevmeyi öğrenin ki size sunulan sevginin yüceliğini bilin.
Çünkü sevgisizliği iliklerine kadar hisseden bir ruh, gösterilen en ufak merhamet kırıntısını bile alır başına taç eder.

Fatmanur Dereköylü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.