Kırmızı Çizgi

Bazen yaraları onarmamaya çalışmak lazım aslında. Bazı insanlar doğum günlerini sevmeyebilir ve sen şahane bir kutlamayla ona gününü yeniden sevdireyim derken kendinden soğutabilirsin. Bunu yapmak yerine bırak, akışına bırak. Anlamaya çalış, düzeltmeye değil. Takvimden bir gün eksilt gerekirse. Bazen denk düştüğün ve parmaklarına takılan her yarayı onaramazsın. Bazen yapman gereken tek şey o yarayı öpmektir, kabullenmektir, ortadan kaldırmak değil.

Ne çok hataya düşüyor insan. Düşe kalka da öğrenmiyor üstelik hata yapmamayı. Elbette ki kimse kusursuz değil ama bazen o kadar haddimizi aşıyoruz ki… Çizgiler, sınırlar çizmeli ve hatta hata yapma kotası belirlemeli. Yaptığın bir doğru, yaptığın bir yanlışı eksiltmeli kotadan. Bazen doğrular da, yapılan yanlışları silebilmeli.

Ne çok haddini aşıyor insan. Dokunmaması gereken yerleri bir türlü öğrenemiyor. Sanıyor ki her yer ona ait, bulduğu ilk boş toprağı işaretliyor kendi bayrağıyla ama hey, bazen başkasının izini taşıyan bir toprağı da işaretleyebilirsin farkında dahi olmadan. Bu yüzden bir düzlüğe geldiğinde oraya kendi cumhuriyetini kurmadan önce başını kaldırıp bir çevrene bak. Belki de başka birinin bayrağının gölgesindesin, haberin yok. Haberin olsun diye söylüyorum, her yer senin olamaz. Her şeyi sahiplenemezsin ve bilmelisin, sırf onu sevdin diye ona üzülüp acıyamazsın. Ruhu yaralarla dolu. Sana onu sevdiren o yaraların süslediği ruhu. O halde neden değiştiresin?

Bazen, bazı yerlere dokunmaman gerekir. İnsanlar çizgiler konusunda hassastır ve bazı çizgiler haddinden fazla kırmızıdır. Renk körü değilsen muhtemelen o çizgiyi aşmaz, o çizgiye basmaz ya da çaba adı altında listelediklerinin bütünü olan soyut silginle o çizgiyi silmeye çalışmazsın. Onun için illa bir şeyler mi yapacaksın? Onu sadece sev. Sevgi, neyi nasıl iyi edeceğini bilen tek histir. Sevgi, onarılması gereken şeyleri onarır sadece, karakterin altın mühürlerine ve onun o muazzam kırmızılıktaki çizgilerine dokunmaz. Bazen yapman gereken tek şey sevmektir, iyi niyetle bile olsa değiştirmeye çalışmak değil.

Çağla Fulya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.