Son Ders

Eğitim emekçiliği zor iştir. Bir insanın hayallerini ve fikirlerini etkileyerek bir toplumu şekillendirebilirsiniz. Genç akıllarda bambaşka kapılar açabilir, geleceği etkileyecek insanları yetiştirebilirsiniz ama öğretmen ve öğrenciler için en zor olanı nedir bilir misiniz? Son derse girmektir.

Okulda derse girmek için şevkle çalan zil, son kez çalmıştır. Artık öğretmen o güzel yüzlü öğrencilerini bir daha göremeyecektir. Hayat denen garip yolda artık onları fikirleriyle aydınlatamayacaktır. Öğrencilerin gözleri yaşlıdır ve üzgün bakışlarla bakarlar. İşte o bakış son sınavdır… Bütün sınavları öğretmenler yapar, son dersin sınavını öğrenciler yapar. Öğretmen orada ağlamamak için kendini tutar. Bir eğitim neferi olarak öğrencilerine hayatları boyunca güçlü olmayı öğütleyen öğretmen orada ağlamayı kendine yakıştıramaz. Sesi titrer diye korkar fazla konuşamaz. İşte son sınav budur…

Ağlayan gözlerle size bakan büyük bir sınıf… Öğretmen o umut dolu, pırıldayan gözleri üzgün görmek istemez. Çeşitli şakalar yapmaya çalışır, başarılı olamaz. Sınıfta derin bir sessizlik olur. Son dersin konusu o sessizliktir. İnsan hayatta bütün güzel şeylerin bir gün biteceğini o sessizlikte öğrenir. Bütün sene adı tahtaya konuşanlara yazıldığı için çocuklara kızan öğretmen, keşke bu sessizlikte birisi konuşsa diyen gözlerle bakar.

Öğretmen sonra teker teker bütün öğrencileri yanaklarından öpmeye başlar. Aslında o dudaklar geleceğin toplumunun mimarı fikir adamlarını öpmektedir. Öğretmen bir veda konuşması yapar ve ders biter. Herkes kapıya doğru yönelir. Bütün sınıf boşaldığında öğretmenin yanaklarından yaşlar süzülür. Öğretmen bir gözyaşını bile saklar. Evlatlarım üzgün daha fazla üzülmesinler diye… İşte öğretmenlik bu yüzden kutsal meslektir. Bütün öğretmenler son dersi bitirir, fakat ölene kadar öğretmendir.

Öncelikle beni yetiştiren bütün öğretmenlerimin, bütün öğretmen adaylarının ve bu hayat okulunun tüm eğitim neferlerinin öğretmenler gününü yürekten kutlarım.

Orçun Gül

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.