Orhan Veli’nin Vedası

Orhan Veli Kanık… Türk edebiyatının meraklı, yenilikçi, kısacık ömrünü dolu dolu yaşamış bir büyük şairi. Pek çoğunun onlarca kitap ve uzunca bir ömre rağmen edinemediği köşeyi o, 36 yıllık bir ömür ve çevirileri hariç dört şiir kitabıyla edinmeyi başarmış. O, pek çoğunun devam ettirmekten öte gidemediği şiire kendi yorumunu katmış ve ardından gelecek nesillere yeni kapılar açmıştır.

70 yıl geçti üstünden. Yine bir Kasım ayıydı. Günlerden salı. Yeni şiirler, yeni değişimler vardı üstadın kafasında uyuyup da uyanıp yapamayacağını bilmediği geceden. Dostlarının evinde birden fenalaştı ve hastaneye kaldırıldı ancak… kaybettik demeyeceğim çünkü biz kazandık. Türk edebiyatı olarak bir büyük şair kazandık. Yalnızca 36 yıl yaşamış ve kendinden sonraki nesillerde dahi derin izler bırakmış bir edebiyat adamını kazandık. Kaybettiğimiz bir şey varsa o da olduğundan fazlasına sahip olamayışımızdır.

O güne kadar görülmemiş bir katılımla gerçekleşti üstadın cenazesi. Namazın ardından “Orhan Veli yürümeyi severdi!” diyen arkadaşları onu cenaze arabasına teslim etmemiş, Beyazıt’tan Sirkeci’ye kadar omuzlarda taşımıştır. Öğrenciler, öğretmenler, sanatçılar, gazeteciler olmak üzere yüzlerce insan şiir hayatında olduğu gibi, son yolculuğunda da izinden yürümektedir Orhan Veli’nin. Geçtiği yolların üzerinde bulunan kitapçılar kepenk indirerek uğurlamaktadır onu son bir defa. Dostlarında hüzün ve onun için son bir şey yapma arzusu vardır. Onun anısına son bir Yaprak sayısı çıkarılır. Tüm şiirleri bir araya getirilerek gencecik bir şairin “Bütün Şiirleri” yayımlanır. Fakat onca çabaya ve arayışa rağmen bir şiir eksik kalır. Üstat son şiirini tamamlayamamıştır. Daha doğrusu tam halini dostlarına ezbere okuduğu şiirini yazıya almamıştır. Müsveddeler incelenmiş, tüm mektuplara ve sahiplerine başvurulmuş ancak bir sonuca varılamamıştır. Üstadın son şiirinin tam hali yalnızca dilinde kalmıştır. Sabahattin Eyüboğlu’nun bir mektupta dediğine göre üstadın cebinden yalnızca otuz kuruş ve bir şiir çıkmıştır.

Varlık yayınlarının “Bütün Şiirleri” basımında Aşk Resmigeçidi şu kısa notla tamamlanmıştır. “Bu şiirin son halini ele geçiremedik. Şimdilik bu haliyle neşretmekte mahzur görmüyoruz. Noktalı yerler okunamamıştır.”

Fürüzan Hanım’da bulunan bir müsvedde. (Haluk Oral, Bir Roman Kahramanı Orhan Veli)

Çetin Altan

Rumeli Hisarı’nda Orhan’ın mezarı

Ne gittim ne gördüm gitmek de istemem

Taze ekmek bir parça beyaz peynir

Şimdi olsa şuracıkta rakı içer

Denize mi bakar kim bilir

Oktay Rifat

Bir akşam uyudu

Uyanmayıverdi

Aldılar, götürdüler

Yıkandı, namazı kılındı, gömüldü. (Orhan Veli – Kitabe-i Seng-i Mezar)

Orhan Veli Kanık tanınmaya değer bir şairdir. Tanıyınız. İstanbul’u Dinliyorum şiirinden çok daha fazlasıdır. Okuyunuz. Darağacı Sanat olarak üstadı vefatının 70.yıldönümünde saygıyla ve sevgiyle anıyoruz. İyi ki Orhan Veli, iyi ki!

Agâh Ensar Can

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.