Türk Sinemasının En İkonik Karakterleri

1.Şakir – Çiçek Abbas

Sinemamızın en başarılı komedilerinden olan Çiçek Abbas, 1982 çıkışlı bir Sinan Çetin filmidir. Başrollerinde İlyas Salman ve Şener Şen’in bulunduğu filmi izlemeyenimiz yoktur. Efsane sahneleri ve unutulmaz replikleriyle Çiçek Abbas izlemediyseniz bile bir ara mutlaka şans vermeniz gereken yapımlardan bir tanesi. Özellikle rastgele kanalları gezerseniz bizce bu filme rastlama ihtimaliniz oldukça yüksek! Film, bencil ve çapkın bir adam olan Şakir’in bir dönem muavinliğini yapan Abbas’ın yeterli para biriktirdikten sonra kendi minibüsünü almasını anlatıyor. Bunu hazmedemeyen Şakir devamlı Abbas ile uğraşacak, ona türlü işkencelerde bulunacaktır. Diğer yandan daha önce nişanlı olduğu ancak Şakir onu aldattığı için nişanı bozan Nazlı ve Abbas arasında bir aşk filizlenir. Şakir bütün bunlara ne tepki verecektir? Film, adını Abbas karakterinden ve onun çiçek desenli kırmızı çizmelerinden alsa da filmin esas yıldızı Şakir rolündeki Şener Şen’dir. Şen kurnaz, kötü kalpli Şakir’i o kadar sempatik canlandırıyor ki kötü bir karakter ancak bu kadar sevimli olabilirdi!

2.Asya – Selvi Boylum Al Yazmalım

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un 1970 yılında yazdığı romandan uyarlanan film 1977 yılında izleyiciyle buluştu. Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğindeki filmde fırtınalı bir aşk yaşayan iki âşığı ise Kadir İnanır ile Türkan Şoray canlandırıyor. Kamyon şoförü olan İlyas ile görüp âşık olduğu Asya kısa bir zaman sonra evlenirler, bir de Samet adlı bir çocukları olur. İlyas kamyon şoförlüğü yaptığı için sık sık yollarda olur, Asya da evde onu Samet ile birlikte bekler. Bir gün yola çıkan İlyas eve dönmez ve Asya’yı bir kadınla birlikte olarak aldatır. Bundan sonra bu küçük aile için hiçbir şey yolunda gitmez. İşleri bozulan İlyas bu hâliyle Asya’nın ve oğlunun karşısına çıkacak cesareti bulamayarak Asya’yı terk eder. Asya bu acıya dayanamayarak yollara düşer. Bu sırada Cemşit adlı iyi kalpli bir adamla karşılaşınca hayatında ona yeni bir kapı açılır. “Sevgi neydi? Sevgi emekti,” diyerek bize esas sevginin ne olduğunu öğreten veya belki de hatırlatan Asya güçlü bir kadın karakter olarak karşımıza çıkıyor.

3.Mahmut Hoca – Hababam Sınıfı

Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan Hababam Sınıfı, Ertem Eğilmez yönetmenliğinde 1975 yılında yayınlandı. Sinemamızın en eğlenceli güldürülerinden olan Hababam Sınıfı dostluk, birliktelik gibi duyguları ele alırken bir yandan da eğitim sistemimize dair eleştirilerde de bulunmayı ihmal etmiyor. Film, sürekli sınıfta kalan, haylazlıklarıyla okulda ün salmış Hababam Sınıfı’nın okula yeni gelen idealist ve kuralcı Mahmut Hoca ile karşı karşıya kalmasını ele alıyor. Okuldan kaçan, kopya çeken, sigara içen öğrencilere ceza vermekten çekinmeyen Mahmut Hoca onları düzeltebilmek için elinden geleni yapacaktır. Hem sert hem de yardımsever bir öğretmen olan Mahmut Hoca “Keşke bizim de böyle bir müdürümüz olsaydı!” dedirtecek cinsten.

4.İnek Şaban – Hababam Sınıfı

Hababam Sınıfı demişken İnek Şaban’ı da anmamak olmaz. Gerçi filmde o kadar şahsına münhasır karakter var ki, hepsini listeye alacak olsak başka film kahramanlarına yer kalmaz. Biz yine de Güdük Necmi, Damat Ferit, Domdom gibilerini bir kenara bırakıp sınıfın ve tayfanın en kalbi temiz olanını yani İnek Şaban’ı konuşalım. Arkadaşları tarafından adının önüne “İnek” lakabı eklenerek çağırılan Şaban oldukça saf, temiz kalpli, kandırılmaya müsait bir çocuktur. Arkadaşlarının deyişiyle onun inekliği çalışkanlığından değil doğuştan gelmektedir! Arkadaşları her ne kadar gülüp eğlenmek için Şaban ile uğraşsalar da onu çok severler. Şaban’ın başına devamlı komik olaylar gelir, saflığı ve temiz yürekliliği nedeniyle başına gelmeyen kalmaz. Yine de gerek arkadaşları gerekse okuldaki her şeyden sorumlu görünen Hafize Ana sayesinde Şaban’ın sırtı yere gelmez. Şaban karakteri adeta üstüne yapışan rahmetli oyuncu Kemal Sunal, karaktere doğal bir sempatiklikle hayat veriyor.

5.Müjde – Arabesk

1988 yapımı Arabesk, absürt komedi olarak nitelendirilebilecek, Yeşilçam klişelerini bambaşka bir üslûpla ele alarak adeta bu klişelerle dalga geçen bir Ertem Eğilmez filmidir. Ağa kızı Müjde, küçüklüğünden beri âşık olduğu Şener ile evlenmek istese de babası buna bir türlü izin vermez. Sonunda Müjde babasını dinlemeyerek Şener’e kaçar fakat başlarına gelmeyen kalmaz. Filmde kendi adlarındaki karakterlere hayat veren Müjde Ar ve Şener Şen, bu aykırı filmde oldukça etkili performanslar sunuyorlar. Film tüm bu özellikleriyle mutlaka bir şans vermeniz gerekenlerden.

6.Hüseyin Efendi – Babam ve Oğlum

Son yılların en başarılı yapımlarından biri olan Babam ve Oğlum, üç kuşağın dokunaklı hikâyesini son derece içten bir üslûpla ele alıyor. 2005 yapımı bir Çağan Irmak filmi olan Babam ve Oğlum, kuşak çatışmasını ve baba ocağına dönmeyi acıklı bir hikâye etrafında sunuyor. Sadık (Fikret Kuşkan) babasının istediği ziraat mühendisliğinin yerine gazetecilik bölümünü tercih edince ve politikayla ilgilenince babası Hüseyin (Çetin Tekindor) onu evlatlıktan reddeder. Bu dönemde Sadık bir de evlilik yapar, karısı ile bir çocuk beklerler. Karısının doğum yapacağı sırada askeri darbe başlar, bu nedenle hastaneye gidecek bir araç bulamazlar. Sadık’ın eşi doğumda hayatını kaybeder ancak oğlu Deniz (Ege Tanman) hayatta kalır. Gördüğü işkencelerin ve yattığı hapis hayatının zorluklarından dolayı Sadık’ın sağlığı bozulmuştur ve oğlunu o öldükten sonra bakacak birine emanet etmek zorundadır. Bu yüzden oğlunu uzun zamandır konuşmadığı babasının ve ailesinin yanına götürmeye karar verir. Film, baba-oğul arasındaki kuşak farkının yarattığı uçurumu ele alırken bunu yoğun bir sevgi ile vererek duygu yüklü bir anlatım dili kullanıyor. Hüseyin Efendi rolünde izlediğimiz Çetin Tekindor, sert ama fedakâr bir babayı her zamanki gibi ulaşılmaz bir oyunculuk performansı sergiliyor.

7.İdris – Av Mevsimi

2010 yılında vizyona giren film usta yönetmen Yavuz Turgul imzası taşıyor. Av Mevsimi, üç polisin bir cinayetin arkasındaki gizemi çözmeye çalışmasını beyaz perdeye yansıtıyor. Tecrübeli, zeki bir polis olan Ferman, (Şener Şen) zeki ancak bir o kadar da çılgın “Deli” İdris (Cem Yılmaz) ile tecrübesiz ve acemi bir polis olan Hasan (Okan Yalabık) bir cinayeti aydınlatmak için birlikte çalışırlar. Bu esnada üçünün de hayatlarındaki dengeler değişecektir. Bu karanlık atmosferli filmin en ilgi çekici karakteri şüphesiz Cem Yılmaz’ın canlandırdığı İdris. Ayrıldığı eşi Asiye’ye (Melisa Sözen) halen daha tutkuyla bağlı olan İdris, korkusuz bir adamdır, bu cinayetin perde arkasını görebilmek için cesur bir şekilde mücadele edecektir. Cem Yılmaz’ın filmde seslendirdiği “Hayde” parçası da film yayınladığı dönemde oldukça ilgi çekmişti.

8.Aydın – Kış Uykusu

Son yılların en başarılı yönetmenlerinden olan Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiye ödüllü Kış Uykusu, 2014 yapımı bir dram. Filmin başrollerini Haluk Bilginer, Melisa Sözen ve Demet Akbağ paylaşıyor. Usta bir oyuncu kadrosuna sahip olan film, Aydın (Bilginer) adlı emekli bir oyuncunun aktörlüğü bıraktıktan sonra küçük bir otelde çalışmaya başlamasını işliyor. Aydın günlerini kendisinden yaşça küçük ve soğuk karısı Nihal (Sözen) ile eşinden boşanmış kız kardeşi Necla (Akbağ) ile geçirir. Kapadokya’daki bir otelde yaşayan Aydın’ın hayatı her yönden durağandır ve yerinde saymaktadır. Aydın’ın gerçeklikten kopuşunu sorgulayan film, Aydın’ın bu sorununu çözüp çözemeyeceği sorununun etrafında şekilleniyor. Entelektüel ve bilgili bir adam olan Aydın, tembelliğinin acısını çekmekte, kulaklarını gerçeğe kapatmaktadır. Ceylan’ın içtenlikle ve müthiş kamera açılarıyla süslediği film, adı gibi “aydın” bir adamın içsel yolculuğunu zeki bir bakış açısıyla işliyor.

9.Mazhar – Yol Ayrımı

Yavuz Turgul’un 2017 çıkışlı filmi Yol Ayrımı, Şener Şen’in hayat verdiği Mazhar’ın dönüşüm hikâyesini konu ediniyor. Babasından devraldığı tekstil imparatorluğunun başında olan Mazhar Kozanlı, sert, işkolik, acımasız ve soğuk bir adamdır. Hayata karanlık bir pencerenin ardından bakan Mazhar, çalışanlarını da kovmaktan çekinmez. Onun işine muhtaç olan pek çok insan onun yüzünden işlerinden olmuşlardır. Bunlardan bir tanesi de tek başına hasta oğluna bakmaya çalışan genç anne Emine’dir. Bir gün Mazhar Kozanlı ağır bir trafik kazası geçirir. Bu kaza sonrası Mazhar adeta “yeniden” doğar. Kazanın ardından Mazhar bambaşka biri olmuştur. Dış dünyaya tamamen farklı gözlerle bakmaya başlayan Mazhar yaptığı bütün hataların, işlediği bütün günahların bedelini ödemeye hazırdır. Bu uğurda kendisine engel olmak isteyen ailesi ve annesinin de karşısında duracaktır. Onun yolu artık eski yolundan “ayrılmış”, başka bir yöne sapmıştır. Mazhar rolünde Şener Şen’i izlediğimiz filmde u Rutkay Aziz, Nihal Yalçın ve Çiğdem Selışık Onat gibi isimler de yer alıyor. Anjelika Akbar’ın eşsiz müzikleriyle daha da güzelleşen film, “değişim” olayına somut bir yaklaşım getiriyor.

10.Sinan – Ahlat Ağacı

2018 çıkışlı Ahlat Ağacı, Nuri Bilge Ceylan’ın son filmidir. Baba-oğul hikâyelerinden bir tanesi olan Ahlat Ağacı, bu kuşak çatışmasını dramatik bir hikâye etrafında şekillendiriyor. Genç oyuncu Doğu Demirkol ile Murat Cemcir’i baba-oğul olarak izlediğimiz film genelde komedi ağırlıklı işlerde görmeye alışık olduğumuz iki oyuncuyu dram türünde bir filmde karşımıza çıkarıyor. Edebiyatla ilgili bir genç olan Sinan (Demirkol) yazar olmak istemektedir. Sinan’ın hayali yazdığı kitabını bastırmaktır. Bunun için paraya ihtiyacı vardır. Bu parayı bulabilmek için köyüne dönen Sinan farklı farklı kapıları çalmaya başlar. Ancak hiç anlaşamadığı babasının birtakım borçları onun bu parayı bulma macerasında karşısına bir engel olarak çıkar. 2018 Cannes festivalinde yayınlanan yapım, Ceylan’ın sekizinci sinema filmi olma özelliğini de taşıyor. Demirkol’un karakteri Sinan, başarıya ulaşmak için çabalayan fakat bu yolda pek çok sorunla karşılaşan birçok Türk gencini temsil ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.