Ayrılığa Dair Bir Hikâye: Marriage Story

Yıllarını bir kişiyle geçirmiş olmak, o kişiden çok severek baktığın bir çocuk dünyaya getirmek bir evliliğin bitmemesi için sayılabilecek nedenlerden midir? Ya da bir insanı kendine has özellikleriyle beraber benimseyip hayatının önemli kısmını paylaştıktan sonra bırakmak mümkün müdür? Noah Baumbach’ın 2019 yapımı Marriage Story (Evlilik Hikâyesi) adlı filmindeki kahramanlar Nicole ve Charlie bu sorulara acı verici bir sürecin ardından nihayet yanıt bularak evliliklerini sonlandırma kararı alıyorlar. Film aslında tam da bu noktada başlıyor, isminin aksine film bize karakterlerin ayrılma süreçlerini anlatıyor. Karakterlerin ağızlarından birbirleri hakkında duyduğumuz şeyler her ne kadar güzel olsa da aslında saygısı tükenmemiş ancak sevgisi körelmiş bir aşkı ifade ediyor. Nicole ve Charlie birbirleri hakkındaki küçük detayları bile biliyorlar ve bu küçük detayları birbirlerini niçin sevdiklerini anlatabilmek için sıralıyorlar fakat en sonunda bu evliliğin bir çıkmaza girdiğini ve biteceğini anlıyoruz.

Charlie uygunsuz bir aile ortamında yetişmiş, kendi ayakları üzerinde durmayı başarabilmiş bir tiyatro yönetmeniyken Nicole bir gençlik filminde cesur bir rolde oynamış bir aktristir. İkili Charlie kariyerinin güzel bir evresindeyken tanışırlar. Bu tanışmanın ardından Nicole sinema dünyasından uzaklaşarak Charlie’nin oyunlarında oynamaya başlar. Los Angeles’tan ayrılarak Charlie ile beraber New York’a gelen Nicole buraya tamamen yerleşmek istemeyip zaman zaman Charlie ile Los Angeles’a annesi ve kız kardeşlerinin yanına dönmek istese de Charlie’nin tiyatro çalışmaları ve oğulları Henry yüzünden bu isteğini bir türlü gerçekleştiremez. İşte çiftin aralarındaki “çatışma” bu noktada başlar. Başlarda Charlie’nin aşkı ve sanatıyla beslendiğine inanan Nicole bir zaman Charlie yüzünden hayatından ve rüyalarından vazgeçtiğini düşünmeye başlar. Entelektüelliğin ve sanatın buluşturduğu bu ikili için kaçınılmaz son ayrılmak olacaktır. Fakat bu ayrılık süreci hiç istemedikleri hâlde hem duygularının hem de onları sadece kazanılması gereken bir davanın objesi olarak gören avukatlar nedeniyle hiç de kolay olmayacaktır.

“Ayrılık” ve “boşanma” çevremizde de sık karşılaştığımız meselelerden bir tanesi. Özellikle ailesi boşanmış çocukların şahit olduğu pek çok olay filmde gözler önüne serilmiş. Filmde de yönetmen yalın üslubu ve tarafsız tutumuyla bu hikâyeyi çok gerçekçi bir şekilde ele almış. Birbirlerini çok severek evlenen bu iki insan en sonunda kendileri olabilmek için ayrılıyorlar. Başından itibaren ayrılacaklarını tahmin ediyor olmamıza rağmen bir kez daha mantıklı bir şekilde oturup birleşmelerini bekliyorsunuz. Çünkü birbirlerinin hayatlarında öyle bir yer tutuyorlar ki, ayrıldıklarından itibaren hayatları farklılaşıyor. Gerçi ayrılma önerisini sunan taraf olarak Nicole’ün boşanma gerekçesi olarak sunduğu durumları film bize gösteriyor.

Birbirini tamamlayan sekanslar ve abartısız ancak bir o kadar da içten, kuvvetli oyunculuk performansları ile film gerçekten izlemeye değer bir yapıt. Aşka, aşkın ayrılığa engel olamayacağına, evliliğe ve boşanmaya dair bir hikâye izlemek istiyorsanız Marriage Story vaat ettiğini seyircisine geçirmek konusunda başarılı bir iş çıkarmış.

Aslı Ünlü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.