Konusunu Gerçek Hayattan Alan 10 Başarılı Film

Bir sinema filminin başarısı çoğunlukla işlediği duygu ve temayı seyircisine aktarabilme seviyesiyle ölçülür. İzleyicinin kendini kahramanın yerine rahatlıkla koyabildiği bir film kendinden ilk beklenen hamleyi yapmıştır denebilir. Genellikle bu başarıyı yakalayan filmlerin bir ortak noktası var: konularını gerçek hayattan almaları. Gerçekten yaşanmış bir olayın beyaz perdede yer bulması çoğunlukla izleyicileri kendine çekmekte. İşte bu yazımızda sizler için konusunu gerçek hayattan alan on başarı filmden söz edeceğiz. Listede yer alan filmlerin yapım yıllarına ve IMDB puanlarına da yer verdik.

1.Amadeus (1984) – 8,3

Antonio Salieri ismini daha önce duydunuz mu? Peki Wolfgang Amadeus Mozart’ı? Her ikisi de 18.yüzyılın önemli bestecileri olmalarına rağmen günümüzde ünlü besteciler arasında saydığımız isim elbette ki Mozart. Bilinene göre döneminde hak ettiği değeri görmediğine inanan Salieri, yaşamı boyunca Mozart’ın müzik dehasının arkasında kalmanın sıkıntısını çekmiş, ömrü onu kıskanmak ve yenmeye çalışmakla geçmiştir. Mozart’ın müzisyenliğine Salieri’nin gözünden baktığımız bu film ikili arasında yaşanan çekişmeyi ustalıkla anlatıyor. Toplamda sekiz Oscar heykelciliği kazanmış olan film gerek tarihi, gerekse müziğin eşsiz dokunuşuyla mutlaka seyretmeniz gerekenlerden.

2.127 Saat (2010) – 7,5

Konu hayatınız olsaydı ne kadar cesaretli olabilirdiniz? Dağcı Aron Ralston kimseye haber vermeden tek başına bir yolculuğa çıkar. Sürekli bu tip gezintiler yapan genç adamın başına talihsiz bir kaza gelir. Kolu bir kayanın altına sıkışan Aron için acı dolu saatler başlamıştır. James Franco’nun ustalıkla Aron karakterine hayat verdiği film bir kahraman hikâyesi olmanın hakkını vererek çoğunlukla Aron’un mücadelesine odaklanıyor. İzleyenler için pek iç açıcı sayılmayacak sahnelerine rağmen 127 Saat mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan. Aron’un hayatta kalmak için yaptıklarını siz olsaydınız yapar mıydınız? Film bittikten sonra bu soru aklınızda yer edinecek.

3.Tracks – Çöldeki İzler (2013) – 7,2

Film 1977 yılında 24 yaşında olan Robyn Davidson adlı genç bir kadının Batı Avusturalya’da Bribane’den çölün ortasında Alice Springs’e gidişini konu ediniyor. Yolculuk için gerekli ekipman ve hayatta kalmasını sağlayacak yiyecek ve su ihtiyacını da karşılayan Robyn bu zorlu yolculuğa köpeği ve bir deve ile birlikte çıkar. Yol, yolculuk ve doğa manzaralı filmleri sevenler için çok doyurucu bir yapım olan Tracks’in başrolünde Mia Wasikowska yer alıyor.

4.The Theory of Everything – Her Şeyin Teorisi (2014) – 7,7

Çağımızın muhteşem dehalarından olan, 2018 yılında kaybettiğimiz İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatına odaklanıyor The Theory of Everything. 21 yaşında ALS hastalığına yakalanan Hawking’in üniversite yılları, eşi Jane ile olan evliliği ve genç yaşta yakalandığı hastalığının hayatına etkilerinin anlatıldığı film özellikle Stephen ile Jane arasındaki ilişkiye ışık tutuyor. Hastalığı yalnızca Hawking için değil aynı zamanda Jane için de yıllar sürecek bir mücadeleye sebebiyet veriyor. Eddie Redmayne’in başarılı performansını Oscar ile taçlandırdığı bu filmde Redmayne’e birçok filmdeki etkileyici oyunculuğuyla tanıdığımız Felicity Jones eşlik ediyor.

5.True Story – Gerçek Hikâye (2015) – 6,3

Adı ile yaşanmış bir olaydan uyarlama olduğunu vurgulayan filmde Christian Lango adlı bir adamın tüm ailesini öldürmekten aranırken saklanma sürecinde New York Times dergisinde çalışan Michael Finke’ın adını kullanarak saklanması ile başlayan hikâye ele alınmış. Meksika’da yakalanan Christian Lango o süreçte dergideki işinden olan Finkel ile hapishanedeyken görüşmek istemektedir. Michael Finkel, Lango ile görüşmeyi kabul eder. İkilinin tanışmasının ardından Finkel kendini bu cinayetin arkasındaki gerçek hikâyeyi ararken bulur. Lango tüm ailesini öldüren bir katil midir, yoksa iddia ettiği gibi suçsuz mudur? Film gerilimi bu soru ile ayakta tutuyor. Lango rolünde James Franco’nun, Finkel rolünde ise Jonah Hill’in yer aldığı bu film ikilinin karşılıklı sahnelerinde oldukça etkili bir ambiyans sunuyor.

6.Joy (2015) – 6,6

Jennifer Lawrence’ın Joy Mangano rolüne hayat verdiği bu filmde “mucize paspas” adlı girişimiyle hayallerine kavuşan bir kadının hikâyesi anlatılıyor. Başından başarısız bir evlilik geçen, çalışma ve çabaları sürekli karşısına çıkan aksilikler yüzünden başarısızlığa uğrayan Joy’un başarıya doğru uzanan macerası yardımcı kadronun da etkisiyle (Robet de Niro, Bradley Cooper) eğlenceli bir anlatıyla sunulmuş. Güçlü ve başarılı bir kadının gerçek hayat öyküsü izleyicilere ilham verecek nitelikte.

7.Ben Tonya (2017) -7,5

Olimpiyatları izlemeyi sever misiniz? Peki ya ortaya eşsiz bir zarafet örneği sunan buz pateni gösterilerini? I, Tonya’da buz pateniyle uğraşan bir sporcu olan Tonya Harding’in hikâyesini izliyoruz. Hiçbir şeyi beğenmeyen, çocuğunu takdir etmekten uzak bir annenin kızı olan Tonya’nın hayatta tek bildiği şey buz patenedir. Fakat evde de birtakım sorumlulukları olan Tonya buz pateninde olması gereken figürlerdeki incelikleri ortaya koymaktan uzaktır. Annesinin baskıları nedeniyle genç yaşta yanlış bir evlilik yaparak hayatını kâbusa çevirecek bir karar veren Tonya’nın olimpiyatlara gitmek için verdiği çabanın ve bu çabanın eşi tarafından baltalanmasının hikâyesi olan I, Tonya, 2017’nin en iyi yapımlarından. Margot Robie’nin Tonya performansı izlemeye değerken filmde asıl sürprizi Tonya’nın annesini canlandıran Allison Janney yapıyor.

8.First Man – Ay’da İlk İnsan (2018) – 7,3

First Man, 1969 yılında Apollo 11 aracıyla Ay’a yolculuk yapan ve Ay’a adım atan ilk insan olan Neil Armstrong’un Ay’a çıkmadan önceki ve sonraki hayatından kesitler sunuyor. “Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım” olarak tarif ettiği yolculuğuyla tanınan Neil Armstrong’un etkileyici öyküsü aile yaşantısıyla beraber ele alınmış. Damien Chazelle’in yönettiği üçüncü film olan First Man’de Neil Armstrong karakterine Ryan Gosling hayat veriyor. Film Ay’a inişin bilimsel sürecine odaklanmak yerine Armstrong’un bu süreçteki duygu ve değişimlerine eğiliyor. Bu bakımdan uzay konulu film severlere pek hitap etmese de biyografi severlere harika bir seyirlik macera sunuyor.

9.Green Book – Yeşil Rehber (2018) – 8,2

2018’in en iyi film Oscar’ını kucaklayan Green Book, ünlü piyanist Dr. Don Shirley ve ona şoförlük eden, Shirley’nin tam zıttı Tony Lip’in macerasını konu ediniyor. Afro-Amerikalı olan Dr. Don Shirley çıkacağı tur için Tony’i şoförü olarak yanında işe alır. Tony, bu yolculukta Shirley’i güvende tutabilmek için güvenli güzergâhların işaretlendiği Green Book adlı bir kılavuzu rehber alır. Film birbirlerinden çok başka insanlar olmalarına rağmen Dr. Don Shirley ile Tony Lip’in dostluğu ile siyahilerin o dönemde karşılaştığı ırkçılık temasıyla bir arada elen alınmış. Hem eğlenceli hem de dramatik bir yol hikâyesi olan Green Book bu listenin en iddialı filmlerinden.

10.Rocketman (2019) – 7,3

Sıra dışı tarzı ve yeteneğiyle dünyanın en iyi müzisyenlerinden olan Elton John’un biyografisini anlatıyor Rocketman. Madde ve alışveriş bağımlısı olan Elton John’un sorunlu bir çocuktan dünya yıldızına dönüşmesini ele alan filmde Elton John’un zor geçen yaşantısı ve farklılığından dolayı ettiği mücadele filmin çatısını oluşturuyor. Genç oyuncu Taron Egerton’un Elton John performansıyla geleceğin umut vaat eden oyuncularından olduğunun sinyallerini veren film müzikseverler için de oldukça etkileyici bir film.

Aslı Ünlü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.