Tiyatro Kooperatifi’nden Çağrı: Özel Tiyatrolar Çöküşte!

Son zamanlarda artış gösteren vaka sayıları yeni önlemleri de beraberinde getiriyor. Korona virüs önlemleri kapsamında 11 Eylül Cuma günü İstanbul İli Umumi Hıfzıssıhha Meclisi olağanüstü toplandı. Toplantıda alınan karar şu şekildeydi: “Açık alanlarda yapılacak; konser, gösteri, festival vb etkinliklere 14 Eylül 2020 tarihinden itibaren müsaade edilmeyecektir.”

Bu karar ile tüm sanatsal faaliyetler durdurulmuş oldu. Kararın içerisinde “Herhangi bir mağduriyete yer verilmemesi için karara uyulması gerektiği” hatırlatıldı fakat sanatçıların, tiyatroların mağduriyetine bir çözüm getirilmedi. Mart ayından bu yana ciddi bir şekilde zarar gören tiyatro sektörü kan kaybetmeye devam ediyor.

Bu kararın ardından İstanbul’daki özel tiyatroların bir araya gelmesiyle kurulan Tiyatro Kooperatifi karara tepki göstererek çağrıda bulundu.

“İki seçenek var: sektörün çöküşüne şahitlik etmek ya da yıllara dayalı kültürel mirasa sahip çıkmak.”

Tiyatro Kooperatifi’nin Açıklamalarının Tamamı

Darağacı Sanat olarak; Tiyatro Kooperatifi’nin çağrısını destekliyor, bu krizin gerçekten herhangi bir mağduriyete yol açmadan yönetilmesini temenni ediyoruz. Yaşasın Tiyatro! Yaşasın Sanat!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.