Tiyatrocular Anayasal Haklarını İstiyor!

İstanbul İli Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin açık alanlarda yapılacak sanatsal gösterilerin yasaklanmasıyla ile ilgili yaptığı açıklamasının yüzerine tepkiler çığ gibi büyürken Tiyatro Kooperatifi’nin ardından Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi de konuyla ilgili bir bildiri yayımladı.

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi yaptığı bildiride talebini açıkça beyan etti:

“Tiyatromuzu yaşatmak ve yaşamak için Anayasal Hakkımızı istiyoruz. İçinde bulunduğumuz Pandemi koşullarından dolayı oyunlarını oynayamayan, sahnelerini açamayan tiyatro üreticileri ve yaşamsal koşullarını sürdüremeyen tüm tiyatro emekçileri için karşılıksız maddi destekler talep ediyoruz.”

İşte Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi’nin yayımladığı bildirinin tamamı

Pandeminin yükselişe geçmesi nedeniyle açık havada yapılması planlanan sanatsal gösterilere yasaklar/iptaller gelmeye başladı. Kuşkusuz toplum sağlığını dikkate alan her türlü önlemin yanındayız ancak yasaklama/kısıtlama söz konusu olunca her zaman ilk akla gelenin kültür-sanat etkinlikleri olması düşündürücü. Gidişat böyle olursa bu “boynu bükük” sezonumuzu bir türlü açamayacağız. Şimdiden tek tek tiyatro salonları kapanıyor ya da kapanmanın eşiğine gelmiş halde. Bu durumda merkezi ve yerel yönetimlerden acil beklentilerimizi bir kez daha paylaşmak istiyoruz.

Alınan önlemler çerçevesinde iptal edilen veya ertelenen festival ya da benzeri etkinliklerde sergilenecek oyunların ücretlerinin (koşullar normale döndüğünde etkinliğin gerçekleştirilmesi şartıyla) yerel yönetimler tarafından peşinen ödenmesini istiyoruz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmede dijital proje desteği hakkı alan tiyatroların çoğunluğunun 3 aydır süren bürokratik oyalamaya maruz kaldığını hatırlatıyor ve ödeneklerin bir an önce verilmesini talep ediyoruz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün ‘Özel Tiyatrolara Destek’ kurulunun bir an önce toplanıp, söz verildiği gibi Eylül ayı içerisinde tiyatrolara destek ödeneklerinin verilmesini istiyoruz.

Tiyatro topluluklarının kamu kurum ve kuruluşlarıyla kredi, hibe, fon vb. faydalanma işlemlerinde ön şartlar arasında yer alan vergi ve SGK borcu olmaması kriterinin 2021 sonuna kadar göz ardı edilmesini, pandemiden dolayı zaten borçlu durumda olan toplulukların hakkaniyetsiz bir biçimde destek programlarından dışlanmamasını talep ediyoruz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, salon sahibi olan tiyatro toplulukları için özel bir hibe programını bir an önce gündemine almasının ve hayata geçirmesinin elzem olduğunu ısrarla vurguluyoruz.

Özetle;

Tiyatromuzu yaşatmak ve yaşamak için Anayasal Hakkımızı İstiyoruz. İçinde bulunduğumuz Pandemi koşullarından dolayı oyunlarını oynayamayan, sahnelerini açamayan tiyatro üreticileri ve yaşamsal koşullarını sürdüremeyen tüm tiyatro emekçileri için karşılıksız maddi destekler talep ediyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi

Konuyla alakalı imza kampanyası başlatıldı. Görsele tıklayarak imza ekranına gidebilir ve kampanyaya destek verebilirsiniz.

Darağacı Sanat ailesi olarak sanatı ve sanatçıyı önemsiyoruz. Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi’nin bildirisini destekliyor ve gerekenin yapılmasını istiyoruz. Herkes yeni normalini yaşarken tiyatroya bu normalin yakıştırılması kabul edilemez. Tiyatroyu yaşat ki, sanat yaşasın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.