Türkiye’de Bulunan 25 Edebiyat Müzesi

Meraklıları için müzeler paha biçilmez bir değere sahiptir. Farklı dünyalara yolculuk, yeni güzelliklere ise bir merhabadır müzeler. En İyi Listeler köşemizde bugün sizlere Türkiye’de bulunan 25 edebiyat müzesini tanıtacağız.

1) Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan müze, Türk edebiyatının önemli yazarlarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın adını almıştır. Müze aynı zamanda bir kütüphanedir. Önemli yazarların özel eşyaları da sergilenmektedir.

2) Âşiyan Müzesi

Şair Tevfik Fikret’in evidir. 1945 yılından bu yana müze olarak hizmet vermektedir. Müzede Tanzimat ve Servet-i Fünun yazarlarının da eşyaları sergilenmektedir. Binanın planları bizzat Tevfik Fikret tarafından çizilmiştir. Müze İstanbul/Beşiktaş’ta bulunmaktadır.

3) Galata Mevlevihanesi

Divan Edebiyatı Müzesi olarak da bilinir. İstanbul’da Beyoğlu ilçesinde bulunmaktadır. Divan edebiyatına ilgi duyanların ziyaret etmekten keyif alacağı bir müzedir.

4) Sait Faik Abasıyanık Müzesi

İstanbul’da Burgazada’da bulunan müze en çok ziyaret edilen müzelerdendir. Ünlü hikâye yazarı Sait Faik Abasıyanık’ın yaşadığı köşktür. Yazarın hayatının geçtiği evde onun eşyaları, fotoğrafları, mektupları ve kartpostalları sergilenmektedir.

5) Orhan Kemal Müzesi

Orhan Kemal Sanat Merkezi tarafından 2000 yılında Beyoğlu’nda kurulmuştur. Yazarın çoğunluğu Ara Güler tarafından çekilmiş olan fotoğrafları, ilk baskı kitapları, özel eşyaları, mektupları, kullandığı daktilo ve vefatında yüzünden alınan maske sergilenmektedir.

6) Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

1912’den 1944 yılına kadar Heybeliada’da yaşayan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın yaşadığı ev müzeye çevrilmiştir. Müzede yazarın kütüphanesi, kişisel eşyaları, fotoğrafları ve kendi yaptığı resimleri sergilenmektedir.

7) Kemal Tahir Müzesi

Eşi Semiha Tahir tarafından kurulan müze Kadıköy’dedir. Yazarın el yazmaları, kitapları, fotoğrafları sergilenmektedir. Ayrıca yazarın yakın dostu olan Nazım Hikmet’in daktilosu da bu müzededir.

8) Türkiye Yazarlar Sendikası Edebiyat Müzesi ve Yazın Belgeliği

Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle kurulan müze Beşiktaş’ta bulunmakta. Müze kitaplık ve belgelik olarak iki bölümden oluşmaktadır. Kitaplık bölümünde sözlük, antoloji ve ansiklopediler bulunurken, belgelik bölümünde de yazarların yazıları yer almaktadır.

9) Masumiyet Müzesi

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un kitabının müzeye çevrilmiş halidir. Beyoğlu’ndadır.

10) Tanzimat Müzesi

Türk edebiyatının dönüm noktası olan Tanzimat döneminin nabzı bu müzede atıyor. Tanzimat Fermanı’nın aslı, Ziya Paşa ve Mustafa Reşit Paşa’ya ait eşyalar müzede sergilenmektedir. Müze Gülhane Parkı’nda bulunmaktadır.

11) Yahya Kemal Beyatlı Müzesi

Türk edebiyatının en özel şairlerinden olan Yahya Kemal Beyatlı, müzesiyle de dikkat çekmektedir. Beyoğlu’nda bulunan müze meraklılarına çok şey vaat ediyor.

12) Adam Mickeiewickz  Müzesi

Polonyalı özgürlükçü şair Adam Mickeiewickz  son yıllarını İstanbul’da, Tarlabaşı’nda geçirmiştir. Ölümünün 100. yıldönümünde Polonya Kültür Bakanlığı ile işbirliği içerisinde evi müzeye çevrilmiştir. Müzede yazarın fotoğrafları ve belgeleri bulunmaktadır.

13) Rıfat Ilgaz Müzesi

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından olan Rıfat Ilgaz’ın doğup büyüdüğü evi belediye tarafından müzeye çevrilmiştir. Kastamonu, Cide’de bulunan müzede yazarın çocukluğu da dahil olmak üzere pek çok özel eşyası, fotoğrafları ve kitapları sergilenmektedir.

14) Namık Kemal Evi Müzesi

Tekirdağ’da doğan yazarın müzesi de orada yer almaktadır. Namık Kemal Derneği taraından kurulan müze 1994 tarihinden bu yana hizmet vermektedir.

15) Mehmet Akif Ersoy Evi

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un evidir. İstiklal Marşı’nın da yazıldığı evdir. Ayrıca şairin özel eşyaları da sergilenmektedir.

16) Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi

Büyük halk şairi Erzurumlu Emrah’ın adını alan müzede bine yakın yazarın beş bin kitabı bulunmaktadır. Ayrıca eski dergilere de bu kütüphaneden ulaşmak mümkündür. Müze Erzurum’dadır.

17) Âşık Veysel Müzesi

Âşık Veysel’in evidir. Sivas’tadır. Yılın belli bir tarihinde ozan adına festival düzenlenmektedir.

18) Mevlana Müzesi

1926 yılından bu yana Konya’da hizmet vermektedir. Müze bir dönem Mevlana’nın dergâhıydı.

19) Karagöz Müzesi

Bursa, Osmangazi’de bulunan müze Kültür Bakanlığı tarafından 2007 yılında kurulmuştur. Gölge oyunu Karagöz ile Hacivat’ın tarihçesi ve tasvirleri müzede bulunmaktadır.

20) Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi

Diyarbakır’da bulunan müzede şairin kişisel eşyaları, el yazmaları ve fotoğrafları sergilenmektedir.

21) Ziya Gökalp Müzesi

Diyarbakır’dadır. Ziya Gökalp’in doğup büyüdüğü ev 1956 yılında Kültür Bakanlığı tarafından müzeye çevrilmiştir.

22) Tarık Dursun Yazar Evi

İzmir’de açılan müzede yazar Tarık Dursun’un kitapları, fotoğrafları ve eşyaları sergilenmektedir.

23) Adana Karacaoğlan Edebiyat Müzesi

Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan müzede binlerce kitap sergilenmektedir.

24) Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kütahya’da kurulan müzede binlerce kitap sergilenmektedir.

25) Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzesi

Edebiyatımızın büyük şairlerinden olan Tarancı’nın Diyarbakır’da doğup büyüdüğü evdir. 1973 yılında müzeye çevrilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.