Kuran Okuyan Kız Tablosu Gündem Oldu!

Türk sanatının önemli isimlerinden Osman Hamdi Bey’in Kuran okuyan kız tablosu son zamanlarda herkesin ilgisini çekti. Arama motorlarında çokça aratılan bu tablo neden gündem oldu?

Kuran Okuyan Kız Tablosu

Geçtiğimiz pazar yapılan KPSS’de Osman Hamdi Bey’in tablosu soruldu. Bu soru ve cevabı pek çok insanın dikkatini çekti. Soruda Osman Hamdi Bey’in 6.3 milyon sterline satılan tablosunun hangisi olduğu sorulmuştu. Pek çok aday bu soruya Osman Hamdi Bey’in en bilinen eseri olan Kaplumbağa Terbiyecisi cevabını vermişti. Fakat cevap farklıydı.

Kaplumbağa Terbiyecisi Tablosu

Resim sanatında verdiği eserlerle tarihe geçen Osman Hamdi Bey 1880 yılında Kuran okuyan bir kız tablosunu tamamlamıştı. Bu tablo sanatseverler tarafından çokça sevilmişti. Zaman zaman gündeme gelen tablo 2019 yılında 6.3 milyon sterline satıldı. Bu satış bir rekordu.

Türk resim sanatının efsane ismi Osman Hamdi Bey eserleriyle herkes tarafından tanınmaktadır. KPSS’de adaylar ünlü ressamın adını görür görmez en meşhur eseri Kaplumbağa Terbiyecisi’ni işaretlemiş ancak ne yazık ki yanlış cevap vermişti. Osman Hamdi Bey’in en pahalı eseri Kuran Okuyan Kız tablosudur. Ancak bakıldığında onun eserlerine paha biçmek mümkün değildir.

Osman Hamdi Bey

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.