Günün Sonunda | 42.Gün

31.07.2022

Sevgili Günlük!

Saatlerdir düşünüyorum. Önce düşüyorum yazdım, sildim. Fikir neyse zikir odur dedikleri bu olsa gerek ama her şey benim kontrolümde olduğu için düşündüğüme inanmak istiyorum.

Farkındayım bu giriş pek olmadı. Esasında söylemek istediğim şeyleri de pek yansıtmıyor ama bilirsin, biz edebiyatçılara hay gerek, fırsatı kaçırmayız, sonu bir yere bağlanmasa da!

Gece sevdiğim kadınla hiç alakası yokken sanatsal tartışmalara tutuştuk. Ben öylesine sert ve vurdumduymaz bir giriş yaptım ki, seninle bu konuyu tartışacak kadar donanımlı değilim deyiverdi. Tabii bu ağzımın payını vermeden iki dakika falan önceydi. Bunu söylediğinde birazdan yaylım ateşine tutulacağımın bilincindeydim çünkü o lafını hiç esirgemezdi. Ha günün sonunda ortak paydada buluşuruz orası ayrı.

Yüz Yüze köşesi için yayıncı bastırıyor. İçimde ilham ve bir o kadar da isyan tohumları ekmek için ben de çareyi sevdiğim kadınla tartışmakta buluyorum. En sevdiğim şey konuyu bir şekilde tartışmayı istediğim sanatsal meseleye getirebilmek. Bakma böyle dediğime, çok zor olmuyor bu. Alıştı bana neticede, yadırgamıyor o yüzden, sorgulamıyor biz bunu neden konuşuyoruz diye.

Tartışırken içimde yer edinen fikirleri dışarı vurmak iyi hissettiriyor. Çünkü bazen yazmaktan önce dillendirmek iyi olabiliyor. Yazmaya yaşamaktan çok değer veren biri söylemişti geçenlerde bir söyleşide, yazmak sonra gelir hep. Haklıydı.

Bazen kendi kendime konuşuyormuş gibi hissediyorum ve bundan rahatsız değilim.

Tartıştığımız konulardan biri geçen hafta başladığım dosyalarla alakalı. Editör editörlüğü yapıyorum birkaç gündür. Editörlüğe yeni başlayan bir dostumuza destek oluyorum diyelim ama bundan mutlu muyum, hayır tabii. Saçma sapan şiir dosyaları okuyorum Sevgili Günlük. Bir değil, birçok hata yakalıyor ve peşine düşüyorum ama nafile. Aldığım yanıt genelde şu oluyor:

Dosya deneysel, hatalar bilinçli.

Deneysel şiir… Deneysel şiir, üzerine çok kafa yormadığım bir tür. O kadar ciddiye alamıyorum, var gerisini sen düşün. Deneysel şiir dediğin, olmamış bir şiirdir aslında. Bir şair, şiirini deneysel diyerek tanımlar mı? Tamamlanmamış veya tamamlanmasına gerek duyulmayan, bir şeyin denendiği ve şairin bile üzerine bir tanım geliştiremediği bir şiir türü.

Denemeye, aramaya ve hatta bulamamaya da varım ama bulamayınca adına deneysel denmesine hiç olmadım. Bulunmamış dense ona da varım çünkü o bile bir şey ifade ediyor şiirde.

İkinci Yeni şairleri de tonla deneysel şiir yazdı ama hepsinin bir amacı vardı. Şiirlerini ya da kitaplarını deneysel deyip kabul ettirmeye çalışmamışlardı.

Bir şair kendi dilini öğrenmeden onu yıkmaya çalışırsa kelimelerin altında kalır ve deney faresinden öte gidemez.

Günün Sonunda, Sevgili Günlük; bilmiyorum farkında mısın ama yaş yukarı tırmandıkça huysuzlaşıyorum ve bundan epey memnunum.

Servet Eren

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.