Günün Sonunda | 30.Gün

30.Gün

07.05.2021

Sevgili Günlük!

Bugün unuttuğum ve toy olduğum için gerekli tepkiyi göstermediğim bir şey hatırladım. Sinir bozucuydu. Abim yeni bir kitap almış. Kitapta yazar bazı ünlü aydınlarla alakalı anekdotları derlemiş. Kapakta Doğan Hızlan’ı gördüm. Abime biraz da şov yapmak adına Doğan Hızlan’ın adıma imzaladığı ve benim için de büyük bir onurun simgesi olan kitabı gösterdim. Bir iki gülüştük ve sonrasında abim şöyle bir şey söyledi şakacı bir tavırla:

“Sen şimdi seviniyorsun ama adam ismini gördüğünde surat asmıştır.”

Sevgili Doğan Hızlan’ın böyle bir tavır içerisine girmeyeceğini bilsem de abimin söylediği bu sözde kırıcı bir haklılık vardı. Bu diyalog beni 5 yıl öncesine götürdü. Haziran 2016. Üsküdar imzasında bir hanımefendi gelmişti ve kitabım üzerine konuşmuştuk. Ardından hanımefendi ismimi fark ettiğinde ismimi değiştirmemi, böyle çok daha rahat edebileceğimi ve hatta önümün de açılabileceğini söylemişti. Yayınevinin standındaki görevli de bana destek olmak adına ismimin önyargı oluşturmasına sebebiyet veren kuruluşları hedef alan sözler söylemişti. Bugünkü ben olsam tüm bunlara gülerek karşılık vermezdim.

Anılarımdan sildiğim bir detaymış bu, dün fark ettim. Oysa ne kadar korkunç. Sırf aynı isimde kötü faaliyetleriyle tanınan bir kuruluş var diye böyle bir önyargıyla karşılaşmak… Anılarımın daha da tazelendiğini hissettim. Yeni tanıştığım beş insandan üçünün ismimi duyduğunda neden duraksadığını şu an daha iyi anlıyorum. İlginç olduğu için öyle duraksarlar sanırdım, yanılmışım. İsimler önemlidir Sevgili Günlük! İsimlere gereken önemi vermişimdir her zaman. Yazdığım romanlara, öykülere, şiirlere de bu titizlikle isim vermeye gayret etmişimdir. İçime sinmeyen bir ismi kullanmadım ve toplumun önyargıyla baktığı bir ismi taşıyor olmaktan rahatsız değilim, ismimi seviyorum çünkü ben, benim.

Bugünün enteresan bir başka yanı da kıymetli bir dostumla yapmış olduğumuz sohbetti. Bana kariyer gidişatımın ve planlamalarımın hatalı olduğunu, şu an olmam gerekenden geriye gittiğimi söyledi. Bunun üzerine çok uzun düşündüm. Haklı olabilirdi. 7 yıldır verdiğim kavga ilk sonuçlarını verebilirdi. Şu an uzak olduğum pek çok şeyi yaşamış ya da yaşıyor olabilirdim ama bildiğim çok değerli bir şey var. Şu an yaptığım şeyden memnunum ve daha doğru kapılar açacağına inanıyorum.

Günün sonunda Sevgili Günlük, bildiğim bir şey varsa o da, kontrolü kaybetmediğim sürece ayakta kalabileceğim.

Servet Eren

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.