Günün Sonunda | 26-27.Gün

26.Gün

16.04.2021

Sevgili Günlük!

Dün ve beraberinde bugün enteresan bir şey oldu. Hüseyin Cöntürk’ün bir sözünü gördüm, “Ahmet Hamdi Tanpınar’sız Türk şiirini düşünebiliyorum.” diye. Sanırım bu şekildeydi. Bunu okuduktan sonra yatağıma uzandım ve düşünmeye başladım. Romanları ve edebiyat tarihçiliğiyle daha fazla ön plana çıkan Tanpınar şiir yazmamış olsaydı, Türk şiiri bir şey kaybeder miydi diye.

Şurası net ki Tanpınar eğer roman yazmasaydı Türk romancılığı eksik kalırdı. Edebiyat tarihini ele almasaydı, edebiyat tarihi eksik kalırdı ama aynı şeyi şiir için ne derece söyleyebiliriz bilmiyorum. Şiir deyince kaçımızın aklına Tanpınar gelir gibi yersiz bir soru sormayacağım zira buna cevap verecek kaç aklın edebiyat nezdinde hükmü var tartışılır. Bu konuya ilk olarak Tanpınar’ın kendi düşünceleri üzerinden yaklaşmayı düşündüm. Bir tek şiir kitabı vardı, “Şiirler” adını verip ömrünün son deminde yayımlamıştı. Mükemmeliyetçi, zor beğenen, asil bir adamdı. Dahası o kadar romanı ve çalışmasına rağmen kendini bir “Şair” olarak tanımlamaktaydı.

İşin içinden çıkamadım, uzaklara daldım gittim. Gün kapandı. Ertesi gün akşam abim işten geldiğinde ben banyodaydım. Çıktığımda masanın üzerinde bir hediye paketi gördüm. Açtım. Bir defterdi, kapağında Ahmet Hamdi Tanpınar’ın olduğu, arkasında da Ne İçindeyim Zamanın şiirinin tamamı. Gülümsedim ve yüksek sesle okudum.

Ne içindeyim zamanın,

Ne de büsbütün dışında;

Günün sonunda Sevgili Günlük, sırf bu iki dize için bile Tanpınar büyük şairdir. Benim için önce romancıdır, orası ayrı.

27.Gün

21.04.2021

Sevgili Günlük!

Sınav haftam başladı. Yoğun ve yorucu bir süreç. Derslerimden biri roman dersiydi ve hoca bizi iki romandan sorumlu tutmuştu. İkisini de okudum. Üst üste romanın okumanın verdiği haz bir kenara, ders için bile olsa hakkıyla zaman ayırıp kitap okumayı epey özlemişim.

İki romandan birini daha çok beğendim ve yazarını takibe aldım. İlk fırsatta diğer kitaplarını da almayı kafaya koydum. Bana pek çok konuda ilham verdi. Yeni şeyler yazmak konusunun dışında bir ilham bu. Uzun zamandır romanda ne gibi bir yenilik yapılabilir diye düşünürken “entelektüel roman” ile tanıştım. Edebiyat eleştirmeni Doğan Hızlan yazara, “Entelektüel romanı Türkiye’ye siz getirdiniz.” demiş. İşte romanda bir yenilik. Ben de zihniyette ve ona paralel olarak içerikte bir yenilik yapacağım.

Bugün uzun zamandır düşündüğüm bir şeyi tekrar düşündüm. Cumhuriyet’in ilk yıllarında savaştan çıkmış, çiçeği burnunda bir devletin milleti bir süre yoksulluk çekmişti. Birand’ın belgeselinde izlemiştim. Ankara’nın bir bölgesinde balolar, partiler yapılırken birkaç kilometre ötesinde insanlar fakirlikten kırılmaktaydı. Her iki tarafın da birbirinden haberi yoktu. Bu bana bugünün edebiyat camiasını anımsattı.

Sosyal medyada gezerken reklam verilmiş bir içeriğe denk geldim. Şiir kitabı çıkarmış bir kişi onunla alakalı paylaşım yapmıştı. Şiirlerine baktım, tenekeden teyyare. Yorumlara baktım, sanırsın Cemal Süreya. Sonra düşündüm. Son zamanlarda pandeminin etkisiyle her şey uzaktan olduğu için çeşitli edebiyat söyleşilerine katılmıştım. Canlı olmayanları da internette bulup izledim. Derslere de girip çıkıyorum arada. Edebiyat çevrelerinde hiç ismi anılmıyor bu insanların. Sadece bunların değil, çok satanlarda olup herkesin tanıdıklarının bile. Hangisi daha değerli Sevgili Günlük? Edebiyat çevrelerinde anılabilecek noktaya gelmek mi yoksa çok satanlardan inmeyip caka satmak mı? Bence birincisi.

Okuduğum kitaplardan biri 4.baskı diğeri ilk basıldığı gibi. Ama onlarla alakalı saygın kişilerden yazılar okuyabiliyor, eleştiriler dinleyebiliyorum. Diğerleri ise onlarca baskı yapmış olmasına rağmen niteliksiz yorumlarla kaplı. Konu kilit değil, değil mi Sevgili Günlük?

Günün sonunda Sevgili Günlük, edebiyat çevrelerinde tanınmayıp popülerite kucaklamaktansa, o çevrelerde anılıp iki baskıda kalmayı yeğlerim. Nitelik çok önemli. Eserde de okuyucuda da.

Servet Eren

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.