Tiyatrodan Uyarlanan Sinema Filmleri #1

1. Bir Adam Yaratmak

İlk eser bir Türk tiyatro oyunu olsun dedik.

Necip Fazıl Kısakürek’in 1937 yılında kaleme aldığı üç perdelik tiyatro oyunudur.  Eser, 1977 yılında Yücel Çakmaklı tarafından ilk olarak TRT için çekilmiş üç bölümlük diziydi. Daha sonra bölümleri birleştirilerek sinema filmi haline getirilmiştir.

2. Hamlet

Adını yalnız İngiltere tarihine değil, dünya tarihine de altın harflerle yazdıran William Shakespeare’in birbirinden değerli oyunlarının arasında trajedinin başyapıtı sayılan Hamlet, defalarca beyaz perdeye uyarlandı. Bunların arasında en iyisi şüphesiz yirminci yüzyılın en iyi uyarlamacısı olarak gösterilen Laurence Oliver imzasını taşıyan 1948 yapımı Hamlet filmidir. Bu film dönemin teknik donanımı ve şartları kıyaslandığında tüm zamanların en iyi Hamlet’i olarak gösterilmektedir. Yönetmenin kendi filminde başrol oyuncusu olarak oynadığı ve en iyi erkek oyuncu Oscar’ını aldığı bir uyarlama filmidir.

3. Amadeus

W. A. Mozart, 5 Aralık 1791 senesinde 36 yaşına giremeden gece yarısı evinde ölmüştür. Hemen o gece şehrin dışına götürülerek, başka ölülerle birlikte toplu mezara atılmıştır. Babasının koyduğu adla “Amadeus (Tanrı’yı Kutsayan)”  Mozart’ın ani ölümü üzerine çeşitli söylentiler ortaya atılmıştır. Bunlardan biri ise Viyana sarayının müzik bestecisi olan A. Salieri tarafından öldürüldüğü söylentisidir.

Peter Shaffer,1979 senesinde bu ihtimal üzerinde durduğu bir tiyatro oyunu olarak “Amadeus” adlı eseri kaleme almıştır. Eser, 1984 senesinde Miloš Forman tarafından sinemaya uyarlandı. Uyarlanan film, 8 dalda Oscar ödülünü almayı başarmıştır.

4. 12 Angry Men (12 Öfkeli Adam)

Reginald Rose’un kaleme aldığı tiyatro oyunudur.  Sidney Lumet tarafından 1957 senesinde sinemaya uyarlamıştır. 12 Öfkeli Adam eserinin konusu bir jüri üyesinin diğer on bir jüri üyesini şüpheli şahsın suçsuz olduğu konusunda ikna etme çabası ve mücadelesi hakkındadır. 12 Öfkeli Adam neredeyse tek mekânda çekilmiş ve tek mekân filmleri denilince akla gelen ilk yapımlardan birisi olmuştur. Filmin dünya sinemasındaki en değerli filmlerden biri olması yönünden uyarlandığı oyundan daha fazla ilgi gördüğü bir gerçektir. Fakat 12 Öfkeli Adam oyununun içerdiği anlamı ile hâlâ birçok tiyatro sahnesinde sahnelenmesi onun değerinden hiçbir şey kaybetmediğinin bir kanıtıdır.

5. Cyrano De Bergerac

Fransız oyun yazarı ve şair Edmond Rostand’ın,  17. yüzyılda yaşamış Parisli, oyun yazarı, şair ve asker olan H.S. Cyrano de Bergarac’ın hayat öyküsünden esinlenerek 1897 senesinde kaleme aldığı tiyatro oyunudur. Birçok kez sinemaya uyarlanmış olan eserin en ünlü uyarlaması yönetmen Jean-Paul Rappeneau tarafından sinemaya uyarlanmış 1990 yapımı filmdir. Film, en iyi yabancı dilde film dalında Altın Küre ödülü kazanmıştır. Aynı yıl filmde Cyrano de Bergerac’ı canlandıran Gérard Depardieu Cannes Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanmıştır.

 Cyrano de Bergerac filmi 2010 yılında Empire dergisinde “Dünya Sinemasının En İyi 100 Filmi” içerisinde 43. sırada yer almayı başarmıştır.

Cyrano de Bergerac tiyatro oyunu, 1936 senesinde bir kez de operaya uyarlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.