Empedokles’in Sandaleti

Sizi yüzyıllar öncesinden bir filozofla tanıştırmak istiyorum. Empedokles, felsefenin en önemli otoritelerinden birisi olarak kabul edilen bir filozoftur. Farklı bir hayat yaşamıştır. Felsefenin temellerinin yeryüzünde olduğuna inanır. Ancak Empedokles’le ilgili en ilginç bilgi onun ölümüdür. Kendisi bir rivayete göre Etna Yanardağından atlayarak ölmüştür. Etna Yanardağından tam atlarken, ayağındaki sandaletlerden birisi düşer. Felsefe tarihinin en gizemli ölümlerinden birinin ardından dünyaya kalan tek şey bir sandalettir.

Çok ilginçtir ama bu olay bana hep bir çocuk masalını hatırlatır. Bu masal elbette Külkedisi masalıdır. Kötü kız kardeşlerinin evde bırakıp baloya gittiği Külkedisi bir perinin yardımıyla çok güzel bir prensese dönüşüp baloya gider. Ancak saat 12’ye kadar dönmesi gerekir. Prensle tanışır ve zamanın nasıl geçtiğini fark etmez. Saatin 12’ye yaklaştığını fark edince, koşarak kaçarken ayakkabılarından tekini düşürür. Sonra prens o ayakkabıyı bulur ve bütün şehrin kadınlarına giydirerek Külkedisi’ni aramaya başlar.

Bu masal çoğu çocuğun uyuması için anlatılan masallardan birisidir. Çünkü çocuklar çoğu kişinin ayak numarasının aynı olma ihtimalini düşünemezler. Sahi prens o ayakkabıyı Külkedisi olmayan bir kıza giydirseydi ve onun ayağına da tam otursaydı ne olurdu? Acaba yüzyıllar önce Etna Yanardağından atlayan Empedokles’in sandaletini de insanlara giydirerek onu bulmayı denemişler miydi? Sanmam… Eminim ki kimse gerek yaşarken, gerekse ölümünün ardından Empedokles’in sandaletinin farkında bile olmamışlardı. Belki de bu hikâyenin de masaldan hiçbir farkı yoktu. Empedokles, Etna Yanardağından atlayınca geriye ayakkabısının bir tekini düşürmemişti.

Hiç dikkat ettiniz mi bilmem ama bu tarz hikâye ve masallarda kahraman hep tek bir ayakkabısını düşürmektedir. Hep geriye ayakkabısının bir tekini bırakır. Siz böyle bir tabloyu hayal ettiğinizde ne görüyorsunuz bilmiyorum ama ben hep yalnızlık görüyorum. Ayakkabılar bir çifttir, çünkü çift oldukları için güzeldir. Yeni bir ayakkabı giydiğinizde ve insanlar bunu fark ettiğinde “Aaa ne kadar güzelmiş.” derler. Eğer ayakkabının bir tekini giyip, dışarı çıkarsanız, size meczup gözüyle bakacaklar ve “Ayakkabının diğer eşi nerede?” diye soracaklardır. Ayakkabının rengi ve markası önemli değildir. Her ayakkabı çift olunca güzeldir.

Her insan bu hayata bir tek ayakkabı olarak doğar. Ne olduğu önemli değildir. Empedokles’in tozlu sandaleti de olabilir. Külkedisinin pırlanta işlemeli ayakkabısı da olabilir. Tabanı çatlak olup, karda kışta içine su alan bir ayakkabı da olabilir. Kırmızı bir rugan ayakkabı da olabilir. Ne olursa olsun, amacı tektir. Masaldaki prens gibi diğer eşini bulmak…

Ayakkabılar deyince gözümün önüne ünlü ressam Van Gogh’un iki çift ayakkabıyı resmettiği tablosu gelir. Tabloda çok ilginç bir detay vardır. Ayakkabılardan biri ters dönmüş bir şekilde resmedilmiştir. Kim bilir belki de Van Gogh ayakkabının görünmeyen bir yüzü olan tabanını çizerek, meseleye farklı bir açıdan bakmak istemiştir. Neticede bütün ayakkabıların yüzeyi ne kadar temiz olursa olsun, tabanı biraz kirlidir. Ayakkabı çiftleri aynı yolları birlikte yürüdükleri için eşit kirlenirler. Aynı yağmurlarda ıslanırlar ve akşam olunca hep yan yana konulurlar. Bizim kültürümüzde ayakkabının sahibi ölünce bile ayakkabılar ev kapısının dışına yan yana konulmaktadır. Hayat çok ilginç be… Ölüm vardır… Ardında Empedokles’in sandaleti gibi bir yalnızlık bırakır. Ölüm vardır… Herkesi ayırır, ayıramaz ayakkabı çiftlerini…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.