Dedikodu: Orhan Veli’nin Necip Fazıl Öfkesi!

Yeni yılın ilk dedikodusu, üç büyük ustadan geliyor. Orhan Veli ve Oktay Rifat’ın, Necip Fazıl’a olan kızgınlığı pek çok insan tarafından bilinmemekte. Garip akımının bu iki şairi bir olay üzerine Necip Fazıl’a kızmış ve sanatlarını kullanarak sitemde bulunmuştur. Peki ne olmuştur?

Türk edebiyatının en verimli zamanlarında Ağaç dergisini kuran Necip Fazıl Kısakürek, bu dergisinde yazarlardan ve şairlerden yazılar, şiirler alarak dergisinde yayımlamaktadır. O dönem henüz Garip kitabını yayımlamayan Orhan Veli ve Oktay Rifat yazdıkları şiirlerini, Ağaç dergisine göndermiş ve bizzat Necip Fazıl’ın ağzından dergide yayımlanacağına dair onay almıştır. Sonra da beklemiştir iki genç şair hevesle derginin yeni sayısını. Çıkınca da hemen karıştırmışlardır sayfaları ancak bir hüsran vardır derginin sonunda.

Necip Fazıl söz verdiği halde bu iki genç şairin şiirlerini yayımlamamıştır. Bunla ilgili bir dönüşte de bulunmamıştır. Bu duruma çok içerleyen Orhan Veli ve Oktay Rifat, Ağaç dergisinde yayımlanmayan şiirleri için Necip Fazıl’a sitem olarak Ağaç adında bir şiir yazmışlardır.

Ağaca bir taş attım;

Düşmedi taşım,

Düşmedi taşım.

Taşımı ağaç yedi;

Taşımı isterim,

Taşımı isterim!

orhan veli kanık, oktay rifat, varlık dergisi, 1937.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.