Münir Özkul’un Unutulmaz 5 Filmi

Türk sinemasının ve tiyatrosunun büyük ustası Münir Özkul’u vefatının üçüncü yıldönümünde saygıyla, sevgiyle ve özlemle anıyoruz. Canlandırdığı karakterlerle ve göstermiş olduğu büyük oyunculuğuyla bizde derin etkiler bırakan Özkul’un eşsiz arşivinden en unutulmaz 5 filmi sizler için paylaşıyoruz.

1) Hababam Sınıfı

Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan Hababam Sınıfı’nda Münir Özkul, Mahmut Hoca rolünü oynamıştı. Üstat öyle bir oynamıştı ki bu rolü, hepimizin Mahmut Hocası olmuştu.

2) Bizim Aile

Bu film Münir Özkul’un, Adile Naşit ile çift olarak oynadığı filmlerden biri. Yalnızlıklarına son vermek adına yaşlarını önemsemeden evlenen iki insanın, birbiriyle anlaşamayan çocuklarının çatışması arasında hayata tutunmasını anlatan film, meşhur Yaşar Usta tiradının kendini göstereceği olaylarla oldukça çarpıcı bir hale gelmektedir.

3) Mavi Boncuk

Yeşilçam’ın efsane komedi takımının bir arada olduğu muazzam bir film. Münir Özkul’a bu filmde; Adile Naşit, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Tarık Akan ve Emel Sayın eşlik etmekte. Filmde hesabı ödeyemediği için gazinoculardan dayak yiyen ekip, intikam almak için gazinonun solisti Emel Sayın’ı kaçıracaktır.

4) Neşeli Günler

Turşucu Kazım rolüyle karşımıza çıkan Münir Özkul’un bu filmi de yine aile bağlarını güzel bir şekilde bizlere göstermektedir. Yıllardır ayrı olan bir çiftin, çocukları tarafından yeniden bir araya getirilmesini anlatmaktadır. Film aynı zamanda büyük bir sosyal sorun olan: “Turşu limonla mı, sirkeyle mi?” sorusuna da cevap aramaktadır.

5) Gülen Gözler

Ertem Eğilmez’in yönettiği Gülen Gözler filmi, erkek olur ümidiyle önceden ismini belirlediği için erkek ismi verdiği kız çocukları ve eşiyle yaşayan bir adamın hikâyesini anlatmaktadır. Ailesinin kendisinden gizli faaliyetlerinden habersiz olan Münir Özkul’un bu filmde de adı Yaşar’dır. Filme damgasını vuran sahneler Münir Özkul ve Şener Şen’in kız isteme sahneleridir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.