Bulut Ekspresi: Mehmet Âkif’in Sonsuzluk Durağı

Bulut Ekspresi geçiyor

Bulut Ekspresi geçiyor

Anılar gökyüzüne taşınırken

Mehmet Akif’in cenazesi omuzlardan yükseliyor

MEHMET AKİF’İN SONSUZLUK DURAĞI

Bulut ekspresi anıları taşıyor ağır ağır. Anlatıyor anı gözcülerine anıları.

Bulut ekspresinin ilk yolcularından birisidir Milli Şair. Öyle yalnız başına oturur ekspreste. Sakin yanlış anlaşılmasın. Bilet alacak parası yoktur, fakirdir. Onun yalnız olması unutulmuşluğundan ileri gelir. Unutulmuştur şair ülkesinde olduğu gibi ekspreste de.  Unutuyoruz, uyuyoruz ama en değer vermiyoruz hoş vermeyi de bilmiyoruz ya…

Mısırda on yıl yaşarken kimse onu hatırlamadı, hatırlayanlar unuttu gitti. İstanbul’a hastalığı neticesinde dönen şair çok fazla yaşayamadı, memleketinde. Oysa o bu millete İstiklal Marşını yazmış adamdı.  “Allah bu millete bir daha marş yazdırmasın.”  diyen oydu; İstiklal marşının kendi eseri olarak kabul etmeyip “Ben onu milletimin kalbine gömdüm.” diyen de oydu.

Mehmet Akif’in vefat haberi halktan gizlenmek istendi.  Kimseye haber verilmedi. Yakın çevresi haricinde kimse duymamıştı vefat ettiğini, bilmiyordu. Onun bilinmeyen cenazesi Beyazıt Cami’den kaldırılacaktı bunun için Akif’in içinde bulunduğu tabutu dört hamal getirip Beyazıt’taki Emin Efendi Lokantanın önüne bıraktı. Çıplak, çırılçıplak bir tabuttu bu. Kimsesiz. Sessiz. 

Mehmet Akif’i çok seven ve onun cenazesine katılan Mithat Cemal’den dinleyelim hikâyenin devamını; 

Cenaze Beyazıd’dan kalkacak. Oraya gittim. Kimseler yok; bir cenazenin geleceği belli değil. Çok sonra birkaç kişi göründü biraz sonra çıplak bir tabut geldi. Bir fıkara cenazesi olmalı dedim. O anda Emin Efendi Lokantasının sahibi Mahir Usta, elinde bir bayrakla cenazeye koştu. Sebebini anlamadım. Yine o anda yüzlerce genç peyda oldu. Üniversitenin büyük sancağına çıplak tabutu sardılar. Ellerimi yüzüme kapadım. Cenazeyi tanımıştım.

Mithat Cemal’in de dile getirdiği o fukara cenazesini lokanta önünde görüp kime ait olduğunu öğrenince Mehmet Akif’in cenazesine o üniversite öğrencilerinin toplanmasını sağlayan kişinin kim olduğunu bilmek ister misiniz?

O kişi Orhan Veli’dir.

Çok vefasızız. Çok hayırsızız. Neden? Onun mezarı Edirnekapı Şehitlik Ve Mezarlığı’ndadır ya her gün T4 tramvay hattından metrobüse aktarma yapmak isteyen binlerce insan geçer o mezarlığın içinden. O metrobüs durağının taş çatlasın 250-300 metre ötesinde yatar Mehmet Akif.  O kalabalığın arasında unutulmuştur, mezarlığı. Unutulmuşluğun acı tablosu… İtiraz et, bir isyan gibi ayrıl süreden; kopuklarını yere vura vura, haykır, selamla İstiklal şairini!      

KAYNAKÇA:

KUNTAY, Mithat Cemal, Mehmet Akif, Timaş Yayınları, İstanbul 2004

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.