İstanbul Edebiyat Festivali Yarın Başlıyor!

AMAN DİKKAT!

İSTANBUL EDEBİYAT FESTİVALİ YARIN BAŞLIYOR!

Dünyanın roman kahramanlarına adanmış tek festivali olan Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali’nin 5.’si bu hafta (21- 25 Aralık) çevrimiçi olarak gerçekleştirileceği açıklandı.

Bu sene Maltepe Üniversitesi ve Roman Kahramanları Dergisi ortaklığıyla gerçekleştiren 5. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali, katılımcılarına bir nevi şölen yaşatacak.

Etkinlik programında,13 üniversiteden akademisyen, yazar ve yönetmenler panel ve sunumlarıyla, sosyal bilimler lisesi öğrenci ve öğretmenleri ise roman kahramanları sunumları ile yer alacak. Programda yüze yakın konuk olacak ve 25 oturum gerçekleştirilecek.

Şehir ve Roman, Tanpınar’ın İstanbul’u, İstanbul’un Romanları, Sinemasal Şehirler, Romantik Şehirler, Romandaki Şehirler, Romanesk Şehirler, Roman Atlası başlıklı oturumlarının yanı sıra, “Ülkeler, Şehirler ve Edebiyat” sunumlarında Danimarka, Fransa, Japonya ve Arap dünyasındaki Edebiyat konu edilecek.

İZLEYENLER EDEBİYATA DOYACAK

Ana temasının “Bir Roman Kahramanı Olarak Şehir” olarak belirlendiği festival programında ayrıca “Benim Roman Kahramanım” temalı ve “Don Kişot, Anna Karenina, Afrikalı Leo, Bernard Marx, Genç Werther, Dorian Gray, Elizabeth Bennet, Meral, Beyaz Geceler romanından Nastenka ile Hayalperest ve Kara Kitap romanından Galip kahramanlarının konu olduğu 13 kısa film de gösterime sunulacak.

Festivalin ilk günü olan 21 Aralık günü, Dünya Roman Kahramanları Günü olarak Neyzen Süleyman Erguner, Apolas Lermi, Sedat Anar ve Utku Asan’ın vereceği dört mini konserle kutlanacak.

Aynı zamanda BTSO Sosyal Bilimler Lisesi tarafından düzenlenen “Benim Roman Kahramanım” konulu deneme yarışmasının sonuçları da 21 Aralık günü saat 20.00’da açıklanacak

İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği ise festivale “Kitap Kapağı Fotoğrafları sanal sergisi” ve söyleşileriyle destek verecek.

Eğlenceli ve bilgilendirici festivali kaçırmayın deriz. Pandemi sebebiyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek festivaldeki tüm etkinlikler “Novel Heroes” Youtube kanalından ve Zoom uygulaması üzerinden canlı olarak izleyebilirsiniz.  Festivalin tanıtım filmi için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.