Demotive

Günlerden bir gün, köylerden birinde bir çiftçinin eşeği kör kuyuya düşer. Eşek saatlerce acı içinde kıvranır ve bağırır. Sesini duyan sahibi gelip baktığında zavallı eşeği kuyunun dibinde görür. Çaresiz çiftçi köylüleri yardıma çağırır. Köylüler kör kuyudaki eşeği kurtarmak için ne yapacaklarını düşünürler ama sonuçta onu kurtarmanın imkansız olduğuna ve bunun için çalışmaya değmeyeceğine karar verirler. Tek çare kuyuyu toprakla örtmektir. Herkes ellerine aldığı küreklerle etraftan kuyunun içine toprak atar. Zavallı hayvan, üzerine gelen toprakları, her seferinde silkerek dibe döker. Bir süre sonra ise ayaklarının altına aldığı toprak sayesinde her an biraz daha yükselir ve sonunda yukarıya kadar çıkar. Köylüler kuyudan çıkan eşeğe çok şaşırır. Tam olarak hayat mücadelesi de bundan ibarettir. Üzerimize gelen her şeyin ağırlığının tutmaya devam ettiğimiz sürece batmaktan başka şansımız olmayacaktır. Önemli olan silkelenerek mücadeleye devam edecek gücü hissetmektir.

Maddi ve manevi olarak hayatımızda açılan kuyuların derinliği her zaman karanlıktan ibaret olacaktır. O karanlığı tercih etmeyip umut ile doldurarak gün ışığına çıkmak insanın elinde iken karanlığı seçmek mecburi bir yön değildir. Biz insanlar doğar, büyür ve ölürüz. Bu süre zarfında verdiğimiz her emek hayatımızdan giden zamana delalettir. Oysa giriş ve sonuç olan doğum ve yaşam arasındaki süre öylesine değerlidir ki, bir insanın ortalama 60 yıl yaşadığını düşünürsek geçen her günün bizler için değerini kavrayabiliriz.

Psikolojide geçen bir düşünceye göre, bedenimizdeki her hücre zihnimizden geçen her bir duyguya tepki verir. Hatta olumsuz düşüncelerin bağışıklık sistemimizi çökerttiği bile belirtilmektedir. Buradan yola çıkarak zihnimizden bedenimize ilettiğimiz her bir olumsuzluğun hayat kalitemizi ne denli düşüreceğini görebiliriz. Zaman zaman yaşayacağımız kötü olayların döngüsüne kapılarak düşüreceğimiz motivasyonumuzu pozitif düşünce ile pekiştirerek evrene yayacağımız olumlu enerji ile dengeleyebiliriz.

Her şeyin ötesinde bizim olan bu hayatta, yaşamak için kazanıyor, kazanmak için çalışıyoruz ve bunlar için ise bir mücadele veriyoruz. Bu konuda Goethe’nin söylediği bir söz aklıma gelmişken sizinle paylaşmak istiyorum. “İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını, sonra da sağlıklarını kazanmak için paralarını verirler.“ Yüzeysel bakıldığında aslında hayatın rutin akışı olarak görülen bu döngü esasında insanın doğasını zorlayan bir olgudan ibarettir. Evet mücadele etmemiz gerektiğini giriş paragrafında belirtmiş olsam da tezat olarak vereceğimiz mücadelenin kendimizden götürmesi değil kendimize getirmesi üzerinedir. Hayatta bizi yıkabilecek durumlar mevcutken yıkılmaya hazır olan bir karaktere sahip olmak ya da olmamak da bizim elimizdedir.

Bir örnek olarak verebileceğim; iltifat görmek ve eleştirilmek kavramlarına açıklık getirmek istiyorum. Yine bir araştırmaya göre olumsuz olaylar beynimizde olumlu olaylara göre daha büyük bir etkiye sahiptir. Psikoloji bunu olumsuz önyargı olarak nitelendirmektedir. Peki olumsuz önyargının açılımı nedir? Bu ön yargı yalnızca olumsuz uyaranları kaydetmez, aynı zamanda olumsuz olaylara odaklanma eğilimindedir. Mesela, bir aşağılanma durumunda duyulan üzüntünün bir takdir edilme anında duyulan sevinçten daha güçlü hissedildiğini biliyor muydunuz?  Vücudumuzun dahi verdiği tepkilere odaklanırsak olumsuz duyguların olumlu duygulardan daha büyük yaşandığını hissedebiliriz.

Demem o ki; olumsuz düşünce tarzını yaşantınızdan çıkararak hayatı olumlu tarafından yakalamaya bakın. Bu, bardağı dolu tarafından görmek gibidir. Demotive bir insan olmak, bu insanları hayatınızda tutmak ve hayatında olduğunuz insanlara bunu empoze etmek sizi aranılır biri yapmaz. Eğer kendinizi seviyorsanız, zihninizden geçenlere dikkat edin. Olumsuz bir zihinle olumlu bir hayat yaşayamazsınız.

Destina Mehtap Genç

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.